Meble biurowe z atestem – na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę?

NOOK

Dzisiaj spędzamy w pracy zdecydowanie więcej czasu niż jeszcze parę lat temu. I chociaż to znak naszych czasów, to kluczem do zdrowia, dobrego samopoczucia oraz zwiększonej wydajności nie są magiczne sztuczki, a odpowiednio dobrane meble. Warto więc decydując się na ich zakup, zainteresować się takimi, które posiadają specjalne atesty, dbające o nasze i naszych pracowników, bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę kupując meble. Zapraszamy do lektury!

Jakie normy powinny spełniać meble biurowe?

Meble biurowe powinny być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych pracowników. Muszą być zgodne z przepisami BHP, co będzie gwarancją sprawnego i bezpiecznego korzystania.

Meble biurowe powinny być wykonane z surowców trudnopalnych z tzw. atestem trudnopalności, a także posiadać atesty świadczące o tym, że zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na produkty, które zostały wykorzystane do produkcji mebli (farby, lakiery, tworzywo), aby były one bezpieczne nie tylko dla ludzi korzystających z mebli, ale również dla środowiska naturalnego.

meble biurowe EVRO

meble biurowe EVRO

Jakie atesty i certyfikaty powinny mieć meble biurowe?

Zgodnie z informacjami Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, „atest jest poświadczeniem, że dany materiał, z którego wyprodukowany jest wyrób lub zastosowana farba, lakier spełnia wymagania dotyczące np. higieniczności lub bezpieczeństwa”. Z kolei „certyfikacja polega na kompleksowym sprawdzeniu atrybutów i parametrów danego wyrobu w kontekście wymagań normy dedykowanej do tego typu wyrobu”.

Wśród norm jakie meble biurowe z atestem muszą spełnić normy:

  • PN-EN 527-1:2011 Meble biurowe. Stoły robocze i biurka. Część 1: Wymiary.
  • PN-EN 527-2: A1:2019-08 Meble biurowe. Stoły robocze. Część 2: Wymagania bezpieczeństwa, wytrzymałości i trwałości.
  • PN-EN 1023-1:2001 Meble biurowe. Przegrody. Część 1: Wymiary.
  • PN-EN 1023-2:2002 Meble biurowe. Przegrody. Część 2: Mechaniczne wymagania bezpieczeństwa.
  • PN-EN 1335-1:2020-09 Meble biurowe. Krzesło biurowe do pracy. Część 1: Wymiary. Wyznaczanie wymiarów.
  • PN-EN 1335-2:2019-03 Meble biurowe. Krzesło biurowe do pracy. Część 2: Wymagania bezpieczeństwa.
  • PN-EN 14073-2:2006 Meble biurowe. Meble do przechowywania. Cześć 2: Wymagania bezpieczeństwa.

Dlaczego warto szukać mebli biurowych z atestem?

Gdy mamy odpowiednio dobrane meble biurowe z atestem do pracy, możemy skupić się na swoich obowiązkach, bez obaw, że odbije się to na naszym zdrowiu. Źle dobrane meble sprawiają, że próbujemy usilnie znaleźć wygodną pozycję do pracy, przez co tracimy czas, który moglibyśmy poświęcić na wykonanie swoich obowiązków. Jeśli zapewnimy ergonomiczne, wygodne meble biurowe z atestem pracownikom, to umożliwimy im skupienie się wyłącznie na swoich zadaniach, zamiast rozpraszać się na problemach związanych z niewłaściwą postawą siedzącą.

Gdy meble są źle dobrane, istnieje ryzyko, że mogą przyczynić się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Nieodpowiednia wysokość, nieergonomiczne oparcie czy podłokietniki w fotelu a także niestabilne biurko – to wszystko sprawia, że w dłuższej perspektywie może dojść do uszczerbku na zdrowiu. Nie wspominając już o wypadkach przy pracy, za które konsekwencje ponosi pracodawca.

Dowiedź się czym jest choroba biurowa. Przeczytaj tutaj jak jej uniknąć.

Dodatkowo decydując się na meble biurowe z atestem zyskujemy pewność, że oferujemy swoim pracownikom zdrowe i bezpieczne warunki pracy a także przyjazne miejsce, do którego chcą przychodzić. Dzięki temu są oni zdecydowanie bardziej wydajni oraz produktywni. My z kolei – jako pracodawca – nie musimy bać się kontroli BHP i możemy polegać na zakupionym sprzęcie przez długie lata. W perspektywie długoterminowej jest to duża oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu i niepotrzebnych nerwów.

meble biurowe TYPE-O

meble biurowe TYPE-O

Zdrowie pracownika a atesty i certyfikaty mebli biurowych

Miejsce pracy to często drugi dom. Spędzamy tam wiele czasu, przez co warunki w jakich pracujemy powinny być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego tak ważne jest, by kupując meble biurowe z atestem zwrócić uwagę na ergonomię. To, najprościej rzecz ujmując, umiejętne dopasowanie czegoś – w tym przypadku mebli – do potrzeb i oczekiwań naszego organizmu. Istnieje kilka podstawowych zasad w doborze mebli, którymi powinniśmy się kierować.

W przypadku zakupu krzesła biurowego, jego oparcie powinno być wyprofilowane w tak sposób, aby podczas siedzenia kręgosłup nie cierpiał. Co do zasady, siedzisko powinno być umieszczone na wysokości 45-50 centymetrów od ziemi. Idealne ułożenie siedzenia to takie, w którym siedząc na krześle, nasze nogi tworzą kąt prosty (90 stopni) z podłożem. Z racji tego, że eksperci wskazują, że praca w trybie siedzącym naraża nasz kręgosłup o 140% bardziej na uszkodzenia aniżeli praca stojąca, powinniśmy więc wybierać wyłącznie takie meble, które będą nam służyć przez lata.

Jeżeli z kolei szukamy biurka, ważny jest w jego przypadku m.in. rozmiar blatu. Powierzchnia powinna być na tyle duża, by można było komfortowo wykonywać swoje obowiązki, mając przy tym swobodny dostęp do najważniejszych narzędzi. Kolejny aspekt to dostosowanie wysokości mebla do wzrostu i postury pracownika. Przy określaniu optymalnej wysokości, na jakiej znajdzie się blat, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora względem oczu. Optymalny kąt obserwacji monitora to 20-50°. Odległość rozciągająca się pomiędzy ekranem a okiem powinna wynosić 40-70cm. Liczy się również zapewnienie oparcia nadgarstkom i przedramionom, a także możliwość przyjęcia wygodnej, naturalnej pozycji. Pod biurkiem warto umieścić podnóżek, którego obecność będzie równoznaczna ze zmniejszeniem obciążenia kolan.

Dowiedz się jak dbać o zdrowie w miejscu pracy. Kliknij tutaj i poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

szafy-BLOG-i-TRIO

szafy-BLOG-i-TRIO

Programy certyfikacji – najważniejsze informacje

Obecnie w Polsce istnieją różne systemy certyfikacji oferowane przez państwowe i prywatne podmioty, jednak mechanizm ich działania jest taki sam. Producent, dostarcza odpowiedniemu, uprawionemu podmiotowi, dokumentację wyrobu do oceny, czy zostały one wyprodukowane zgodnie z technologią jak sprawdzany typ wyrobu oraz czy wyrób będzie spełniał wymagania normy przedmiotowej, która dotyczy tego produktu. Podczas procesu certyfikacji weryfikowane są nie tylko dokumenty z procesu konstrukcji mebla, ale również dotyczące jakości wykorzystanych do produkcji mebla materiałów, instrukcje dotyczące montażu, konserwacji i użytkowania oraz znakowania mebla.

Certyfikowane krzesła i fotele biurowe dostępne w Contino

Poszukując wysokiej jakości krzesła bądź fotela biurowego, warto zajrzeć do portfolio Contino. Znajdziesz u nasz liczne propozycje mebli, spełniających najbardziej wyśrubowane wymagania, wyrażone w licznych certyfikatach. Poniżej prezentujemy wybrane certyfikaty oraz opisujemy czym się charakteryzują.

Certyfikat Blue Angel: to certyfikat potwierdzający, że mebel jest przyjazny dla środowiska. To jedno z najstarszych oznaczeń. Podczas kwalifikowania wyrobów do tego certyfikatu ocenia się m.in. oszczędność surowca, oszczędność zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminację lub ograniczenie ilość odpadów i możliwość ponownego ich użycia. Wybierając więc meble oznaczone „niebieskim aniołem” zyskujemy pewność, że dbamy o naturę.

Certyfikat MÖBELFAKTA: to jeden z najbardziej pożądanych certyfikatów, a to za sprawą rygorystycznych wymogów, jakie musi spełnić firma ubiegająca się o niego. Potwierdza on, że oferowany produkt jest nie tylko trwały i bezpieczny, ale marka go wytwarzająca dba o środowisko i hołduje zasadom odpowiedzialności społecznej.

Protokół Oceny Ergonomicznej: to dokument potwierdzający, że oferowany produkt spełnia wszelkie zasady ergonomii. W przypadku krzeseł i foteli mowa o m.in. odpowiednio wyprofilowanym siedzisku i oparciu, podłokietnikach a także właściwie działającym mechanizmie regulacji czy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów tapicerskich.

Certfikat GS (Geprüfte Sicherheit oznaczający z języka niemieckiego „bezpieczeństwo zbadane”): stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków bezpieczeństwa w Europie, a produkt otrzymujący go zapewnienia ochronę zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta.

Inne stosowane często certyfikaty w przypadku mebli biurowych to certyfikat wytrzymałości oraz certyfikat EOQ (Certyfikat-Quality-Office) oceniający jakość produktu.

Certyfikaty fotele biurowe

Certyfikaty fotele biurowe

Jak widać powyżej, z Contino, możesz bezpiecznie pracować, bez stresu o swoje zdrowie! 🙂

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.