Ergonomiczne biurka, czyli jakie

Meble biurowe SMILE

Ergonomia to – mówiąc najprościej – dostosowanie warunków pracy do potrzeb psychofizycznych człowieka. Przy zakupie ergonomicznego biurka warto zwracać uwagę na kwestie takie jak dostosowanie mebla do wzrostu, postury, liczby godzin spędzanych przed komputerem itp. Dzięki dokonaniu właściwego wyboru pracownik biurowy może wykonywać swoje obowiązkach w komfortowych warunkach, nie ponosząc przy tym uszczerbku na zdrowiu, a nawet nie doświadczając nieprzyjemnych dolegliwości. Aby miejsce pracy można było uznać za ergonomiczne, należy zadbać jednak nie tylko o biurko.

Nowoczesne biuro

Zgodnie z najnowszymi trendami, w trakcie aranżowania wnętrz, warto zwracać uwagę na wiele aspektów – wizualny to tylko jeden z nich. Meble biurowe powinny być również ergonomiczne. Ich właściwa budowa, a także możliwość dowolnego ustawiania – to niezwykle ważne czynniki warunkujące komfort użytkowania. Nowoczesne meble biurowe są dopasowane do różnorodnych potrzeb pracowników. Ergonomia wywiera wyraźny wpływ na efektywność – w interesie pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym jak najlepszych warunków pracy.

STOLIKI WYSOKIE

STOLIKI WYSOKIE

Stoły konferencyjne POLO

Stoły konferencyjne POLO

Wygodne biurko komputerowe

Biurko to podstawowy element wyposażenia biura, który wpływa, a właściwie decyduje o komforcie pracy lub o jego braku. W przypadku mebli tego rodzaju ważny jest m.in. rozmiar blatu. Powierzchnia powinna być na tyle duża, by można było komfortowo wykonywać swoje obowiązki, mając przy tym swobodny dostęp do najważniejszych narzędzi. Kolejny aspekt to dostosowanie wysokości mebla do wzrostu i postury pracownika. Przy określaniu optymalnej wysokości, na jakiej znajdzie się blat, należy pamiętać o ustawieniu monitora względem oczu. Optymalny kąt obserwacji monitora to 20-50°. Odległość rozciągająca się pomiędzy ekranem a okiem powinna wynosić 40-70cm. Liczy się również zapewnienie oparcia nadgarstkom i przedramionom, a także możliwość przyjęcia wygodnej, naturalnej pozycji. Pod biurkiem warto umieścić podnóżek, którego obecność będzie równoznaczna ze zmniejszeniem obciążenia kolan.

INUP biurka podnoszone elektrycznie

INUP biurka podnoszone elektrycznie

Idealne krzesło do biura

Jakie cechy powinno posiadać krzesło biurowe? Ważny aspekt to jego kompatybilność z biurkiem. Użytkowanie obu tych elementów jednocześnie musi być komfortowe i bezbolesne. Wysokość oraz inne parametry podłokietników nie mogą uniemożliwiać przyjęcie wygodnej pozycji przy biurku. Idealne krzesło do biura posiada także liczne możliwości regulacji. Wysokość siedziska, odchylenie oparcia, „amortyzacja” – dostosowanie krzesła do sylwetki i potrzeb pracownika to kluczowy aspekt. Ważne, aby przy projektowaniu poszczególnych modeli zostały uwzględnione krzywizny kręgosłupa. Właściwie wyprofilowane oparcie odciąża mięśnie pleców i zmniejsza napięcia, które po kilku godzinach spędzanych w jednej pozycji są nieuniknione. Biurko i krzesło biurowe stanowią zestaw i mogą spełniać wszystkie swoje funkcje wyłącznie wtedy, gdy występują razem.

Fotel biurowy XENON NET 101

Fotel biurowy XENON NET 101

Praktyczne meble biurowe

Nowoczesne meble do biura zapewniają pracownikom komfort, jednak ich najważniejsza funkcja to ochrona zdrowia. W ergonomii pracy biurowej liczą się jednak również inne aspekty, takie jak równowaga. Warto zapewnić pracownikom także odpowiednie warunki do odpoczywania. Stoliki, miękkie fotele, kanapy, poduszki – wszystkie te elementy tworzą przestrzeń rekreacji, w ramach której spędza się czas wolny od realizacji zadań zawodowych. Ergonomiczne biurko komputerowe to tylko jeden z elementów, które składają się na korzystne warunki pracy. Na ten mebel należy patrzeć w kontekście innych mebli biurowych, dzięki obecności których można pracować nie tylko w pełni komfortowo, ale również efektywnie. Ergonomia w biurze przynosi szereg korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Stolik biurowy Profim

Stolik biurowy Profim

Czytaj też: Meble biurowe na stelażu metalowym – dlaczego warto je wybrać?

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.