Cechy profesjonalnych mebli biurowych

Cechy profesjonalnych mebli biurowych

Meble biurowe to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego miejsca pracy. Bez nich wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych byłoby właściwie niemożliwe. Jednakże nie mogą być one wybierane w sposób kompletnie przypadkowy. Tylko solidny i dopasowany do specyfiki miejsca pracy sprzęt meblowy jest w stanie spełnić swoje zadanie.

Meble biurowe – przede wszystkim jakość

Meble biurowe powinny być wykonane w sposób bardzo solidny i z wykorzystaniem trwałych, starannie wybranych surowców. Aby uświadomić sobie istotę tej kwestii, wystarczy porównać intensywność użytkowania mebli w pracy z tymi, które mamy w domu. W biurze drzwiczki szafek i szuflad mogą być otwierane nawet kilkaset razy dziennie. Na biurowych krzesłach z kółkami również pokonuje się każdego dnia spore dystanse. Dużo też muszą znieść nogi i boki biurek, które są celem nieustannych ataków naszych stóp. Gdyby były to sprzęty niskiej jakości, nie wytrzymałyby nawet miesiąca. Zamiast tego wyglądałyby mało estetycznie albo nie nadawałyby się do dalszego użytkowania ze względu na uszkodzenia. Zatem pierwszą i najważniejszą cechą profesjonalnych mebli biurowych powinno być dostosowanie do wymagających warunków panujących w miejscu pracy. Trwałe materiały oraz staranne wykonanie to w ich przypadku podstawa.

Czytaj też: Meble biurowe na stelażu metalowym – dlaczego warto je wybrać?

Meble biurowe NOMO

Meble biurowe NOMO

Ergonomia mebli biurowych

Równie istotną cechą mebli biurowych, co solidność, jest ergonomiczność. Ergonomiczne meble to w największym skrócie takie meble, które zapewniają zdrowe warunki pracy korzystającym z nich osobom. Ważne, by siedząc przy biurku na krześle możliwe było zachowanie naturalnej, wyprostowanej pozycji kręgosłupa. Chodzi również o to, aby meble, z których korzysta się w pracy, ułatwiały wykonywanie codziennych obowiązków. Ważne, by nie trzeba było zbyt często się schylać ani zbyt wysoko sięgać po potrzebne dokumenty, akcesoria, sprzęty etc. Całe stanowisko pracy należy rozplanować tak, by zapewniało komfort i nie wymuszało przyjmowania nienaturalnych, obciążających stawy i mięśnie pozycji. Nowoczesne meble biurowe potrafią „dostosować się” do użytkownika dzięki możliwości regulacji czy to wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia (w przypadku krzeseł), czy też wysokości blatu (w przypadku biurek).

Zobacz również:  Co wyróżnia wysokiej klasy krzesła biurowe?

AccisPro

AccisPro

Estetyka mebli biurowych

Skoro w pracy spędzamy nierzadko większą część dnia, nie jest dziwne, że chcemy, aby miejsce to było nie tylko profesjonalnie wyposażone, ale też po prostu ładne. Potrzeba przebywania w estetycznych, uporządkowanych wnętrzach nie jest jakimś kaprysem, ale zwyczajną ludzką potrzebą. Lepiej się nam pracuje w przyjemnie urządzonym miejscu pracy, ponieważ lepiej się w nim czujemy. To z kolei przekłada się na lepszą efektywność, ale też wyższy poziom zadowolenia ze swojego miejsca pracy. W przypadku mebli biurowych najlepiej sprawdza się zasada „im prościej, tym lepiej”. Proste formy, stonowane kolory, nieprzeładowane detalami meble to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście w bardziej reprezentacyjnych miejscach, w których przyjmowani są znaczący klienci i kontrahenci, można pokusić się o stworzenie nieco bardziej luksusowego wystroju i wybór dekoracyjnych, stylowych mebli. Jednakże w codziennym użytkowaniu lepiej sprawdzą się bardziej „pragmatyczne” modele.

meble biurowe AVO

meble biurowe AVO

Umiejętne dopasowanie mebli biurowych do przestrzeni

Choć nie jest to cecha samych mebli, to jednak podczas projektowania biura należy koniecznie wziąć pod uwagę specyfikę pracy w danym miejscu. Profesjonalne meble biurowe to również takie meble, które stanowią odpowiedź na konkretne potrzeby pracowników w zatrudnionych w konkretnym miejscu. Inne modele biurek czy krzeseł powinny znaleźć się w przestrzeni typu open space, a inne tam, gdzie pracownikom do wykonywania swoich zadań potrzebne jest skupienie, a zatem również cisza i spokój. Wart wspomnienia jest także fakt, że w większości nowoczesnych firm bardzo dużą wagę przykłada się do dobrostanu pracowników. Tym samym, aby zapewnić im możliwość odpoczynku i zregenerowania sił, urządza się nie tylko w pełni wyposażone kuchnie, kantyny i stołówki, ale też pomieszczenia służące tylko i wyłącznie do relaksowania się. W takich miejscach meble powinny być bardziej przytulne. Miękkie fotele, sofy czy kanapy, duże stoły, komfortowe siedziska – tak, one również mogą okazać się bardzo ważnym elementem wyposażenia biura.

Meble biurowe FOCUS

Meble biurowe FOCUS

Innowacyjne rozwiązania a meble biurowe

Trendy w świecie urządzania biur ulegają szybkim zmianom i na rynku dostępnych jest coraz więcej i coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Nowoczesne meble biurowe to nierzadko bardzo zaawansowane, wielofunkcyjne i bardzo funkcjonalne sprzęty, dając wiele możliwości pracownikom, którzy z nich korzystają. Nie chodzi jednak o to, by inwestować w meble, w których przerost formy nad treścią jest aż nadto widoczny. Najważniejsze jest, aby spełniały one rzeczywiste potrzeby pracowników. Poza tym powinny „nadążać” za szybkim tempem pracy oraz zmieniającym się modelem funkcjonowania w przestrzeni zawodowej.

Przeczytaj także:  Zdrowie pracownika – jaki wpływ mają na nie meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 2 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.