Jak uniknąć „choroby biurowej”?

24 września, 2012

Mezczyzna w biurze z bolem plecow

Praca biurowa bardzo często jest kojarzona z pracą lekką, łatwą i przyjemną. Pozory mogą jednak mylić. Pojawia się coraz więcej chorób cywilizacyjnych związanych właśnie z pracą przy biurku. Możemy do nich zaliczyć tzw. „chorobę biurową” czyli bóle kręgosłupa, zapalenie spojówek, żylaki czy cieśń nadgarstka – stała się plagą XXI wieku. Z badań wynika, że zapada na nią aż 70% pracowników biurowych. Główną przyczyną pojawienia się dolegliwości jest nieprawidłowa ergonomia miejsca pracy.

Jest to bardzo istotny element, ponieważ każdy pracownik potrzebuje odpowiednich narzędzi i przygotowanego miejsca pracy. Oprócz doboru odpowiedniego sprzętu i mebli ważne jest także zachowanie prawidłowej postawy. Wszystkie te czynniki mogą przełożyć się na poprawę efektywności pracy i lepsze samopoczucie.

Główne zasady ergonomii polegają na dopasowaniu przestrzeni biurowej do potrzeb pracownika –  odpowiednie ustawienie biurka, komputera oraz zakup wygodnego, obrotowego krzesła.

Krzesło spełniające zasady ergonomii, powinno mieć regulowane oparcie i siedzisko – pomaga to w regulacji indywidualnej wysokości i podparcia odcinka lędźwiowego, dzięki czemu podczas wykonywanej pracy nie przyjmujemy nienaturalnej pozycji i tym samym nie obciążamy kręgosłupa.

Meble biurowe POLO

Meble biurowe POLO

Meble biurowe w postaci biurek występujące w naszej ofercie przyczyniają się do zachowania właściwej postawy ciała, dzięki regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu.

Siedzenie w jednej pozycji naraża nas na ból pleców, szyi a także karku, dlatego tak ważne jest regularne zmienianie pozycji siedzenia i gimnastyka.

Siedząc kilka godzin przy komputerze powinniśmy wykonywać ćwiczenia rozluźniające napięte mięśnie co kilka godzin.

Proponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać siedząc przy biurku, najlepsze efekty można osiągnąć wykonując je co 1,5 godziny.

Rozciąganie boków polega na uniesieniu rąk nad głowę lub położeniu ich na biodra i skłonie raz w prawą, raz w lewą stronę. Należy wykonać 10 powtórzeń na każdą ze stron, ćwiczenie to jest idealne aby utrzymać wyprostowany kręgosłup.

Unoszenie nóg – podczas długo godzinnego siedzenia bez zmiany pozycji, warto unieść nogi w celu odciążenia stawów kolanowych. Stawanie na palcach też jest dość łatwym ćwiczeniem, które zapobiega żylakom i odciąża zmęczone stawy.

Ćwiczenia relaksacyjne mają również istotne znaczenie w pracy biurowej: rozciąganie karku, krążenie głowy, unoszenie ramion oraz zginanie nadgarstków.

Ćwiczenia biurowe które opisaliśmy są bardzo proste i można je wykonywać nie przerywając pracy.
Mają one istotny wpływ na nasze samopoczucie i efekty wykonywanej pracy. Wykonując ćwiczenia codziennie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia „choroby biurowej”, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez lata.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.