Praca w skupieniu – jak działać efektywnie w biurze?

Skupienie i koncentracja mogą być prawdziwym wyzwaniem, kiedy pracuje się w biurze, przez które przewija się sporo osób i w którym dużo się dzieje. Szczególnie trudne i skomplikowane zadania wymagają od nas tego, byśmy potrafili skierować na nie swoją uwagę i móc działać w 100% efektywnie. Czy istnieją sposoby na zatrzymanie gonitwy myśli i stworzenie sobie komfortowych warunków do realizacji powierzonych prac w biurze? Oczywiście! Chętnie podzielimy się swoimi sprawdzonymi pomysłami!

Praca w biurze, czyli jak okiełznać chaos?

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają pracownicy biurowi, jest brak samodyscypliny, jeśli chodzi o utrzymanie porządku na biurku. Piętrzące się stosy papierów, bałagan na blacie i w szufladach, zostawianie na biurku rzeczy absolutnie niezwiązanych z pracą – to tylko kilka „grzeszków” skutecznie uniemożliwiających komfortowe i efektywne działanie. Te wszystkie zbędne rzeczy mogą powodować, że czujemy się przytłoczeni obowiązkami i mamy wrażenie, że z niczym nie potrafimy się „wyrobić”. Jest na to rada! Oczywiście profesjonalne biurko to podstawa. Powinno posiadać taką konstrukcję, która umożliwia przechowywanie wszystkich niezbędnych artykułów w należytym ładzie. Przydadzą się oczywiście szuflady i nadstawki z półkami, na których można ułożyć segregatory, biurowe utensylia. Jego blat musi być wystarczająco duży do ustawienia na nim komputera oraz – jeśli jest to potrzebne – stacjonarnego telefonu czy drukarki. Jeśli w zasięgu wzroku nie będzie tzw. rozpraszaczy, to łatwiej jest skupić się na tym, co mamy do zrobienia.

Wygodne i profesjonalne meble

Praca biurowa to praca w przeważającej mierze siedząca, dlatego nie bez znaczenia jest fotel, z jakiego korzystamy. Nie ma chyba nic gorszego, niż spędzanie kilku godzin dziennie na siedzeniu, które nie jest wygodne, nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i powoduje, że po zakończonej pracy jesteśmy przemęczeni i obolali. Dobrej jakości fotele biurowe posiadają szereg udogodnień, dzięki którym można go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Mowa tu przede wszystkim o regulacji wysokości siedziska i podłokietników oraz kąta nachylenia oparcia czy zagłówka. Siedzisko powinno być miękkie, a oparcie – na tyle elastyczne, by dostosować się do naturalnej krzywizny pleców. Praca na takim fotelu na pewno będzie przyjemniejsza, bo myśli nie będą dryfowały w kierunku dyskomfortu czy bólu, jakie mogą powodować źle dobrane, niskobudżetowe meble.

Fotel-Ranz-Woodi-Stol-Movie-Toor

Fotel-Ranz-Woodi-Stol-Movie-Toor

Dobra organizacja pracy własnej

Odpowiednie meble i sprzęty są bardzo istotne, ale dla efektywnej pracy równie ważna, jeśli nie najważniejsza, jest umiejętność planowania i ustalania sobie priorytetów. Aby nie popaść w chaos w natłoku obowiązków, warto sięgnąć po nieco staroświeckie, ale nadal niezwykle skuteczne metody, takie jak choćby sporządzanie sobie listy zadań i układanie ich w odpowiedniej hierarchii pod względem ważności i pilności. Grunt to umieć skupić się na jednym zadaniu i tym, co tu i teraz. Pomocne może okazać się także z jednej z metod ułatwiających ujarzmienie nabrzmiałego od zadań kalendarza oraz koncentrację. Wielu zwolenników ma m.in. metoda Pomodoro. Polega ona na tym, by maksymalnie skoncentrować się na wykonywanym zadaniu przez 20 do 25 minut, po czym należy zrobić sobie przerwę. Dzięki korzystaniu z niej można naprawdę dużo zrobić, a ten czas maksymalnego skupienia jest na tyle krótki, że większości ludzi efektywna praca w takich blokach nie powinna sprawić większego trudu.

Zobacz też: Zdrowie pracownika – jaki wpływ mają na nie meble biurowe?

VANK_WALL_CREATIVE

VANK_WALL_CREATIVE

Regeneracja po pracy biurowej

Nie da się pracować z pełnym zaangażowaniem przez kilka długich godzin. Jest to po prostu niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój dobrostan i robić sobie przerwy w pracy. Oczywiście należy zachować umiar i wystrzegać się przeciągania przerwy kawowej na całe popołudnie. Trzeba jednak pamiętać o dostarczeniu organizmowi paliwa niezbędnego do tego, by umysł i ciało mogły bez przeszkód pracować. Zjedzenie dobrego śniadania, pożywnego lunchu czy napicie się ciepłego napoju nie tylko pomogą nabrać energii do działania, ale też choć na chwilę oderwać się od zawodowych obowiązków.

Sofa SIGMA

Sofa SIGMA

Dbanie o siebie

Na to, jak funkcjonujemy w pracy, duży wpływ ma nasz styl życia, aktywność fizyczna czy upodobania kulinarne. Ciało i umysł, o które się dba, odwdzięczają się lepszym funkcjonowaniem. To, czy się wysypiamy, jemy zdrowo, uprawiamy sport lub po prostu robimy coś, co sprawia nam przyjemność i pozwala się zrelaksować po pracy, ma ogromne znaczenie dla naszej efektywności. Przemęczenie, skupienie wszystkich swoich myśli na pracy i brak umiejętności oddzielenia życia zawodowego od osobistego to najkrótsza droga do wypalenia. Ważne zatem, by umieć się wyłączyć i myśleć o pracy tylko wtedy, kiedy się w niej znajdujemy. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i bywają sytuacje, że nasze myśli są zaprzątnięte przez dłuższy czas ważnymi projektami czy deadline’ami, ale znalezienie balansu i równowagi to najlepsze, co w dłuższej perspektywie możemy dla siebie zrobić.

fotel UMM-Bejot

fotel UMM-Bejot


Przeczytaj również:
9 korzyści ze stworzenia strefy relaksu dla pracownika

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.