Jak poprawnie ustawić krzesło biurowe?

Prawidłowo ustawiony fotel biurowy pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji ciała w trakcie siedzenia przy biurku i zapobiega wadom postawy. Jak ustawić krzesło biurowe?

Ustawienie fotela biurowego – krok po kroku

Ergonomia krzeseł biurowych jest bardzo ważna. Warto wiedzieć, jak postępować, aby odpowiednio ustawić fotel biurowy. Krzesła biurowe powinny być dostosowane do postury danej osoby, tak aby zmniejszyły one obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjnego. Dzięki temu siedzenie jest komfortowe, a ryzyko pojawienia się wad postawy znacznie maleje. Zatem jak wyregulować fotel? Jeżeli chcemy, aby nasze krzesło było dobrze dopasowane, powinniśmy postępować według następujących kroków:

✅ Krok 1: Należy usiąść wygodnie blisko biurka, tak aby ramiona znajdowały się  równolegle do kręgosłupa, a dłonie były na klawiaturze komputera lub laptopa. W tym momencie łokcie powinny tworzyć kąt 90 stopni, a jeżeli tak nie jest, to należy odpowiednio wyregulować wysokość krzesła.

✅ Krok 2: Trzeba sprawdzić, czy nasze nogi są prawidłowo ustawione. Najprościej zrobić to próbując wsunąć palce pod udo od przodu. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, warto zdecydować się na użycie podnóżka, aby zmniejszyć napięcie mięśni w nogach. Jeśli natomiast mamy wrażenie, iż miejsca jest za dużo, to należy podnieść wysokość siedziska.

✅ Krok 3: Po wykonaniu dwóch pierwszych kroków należy skontrolować głębokość krzesła. Krzesła biurowe, w tym krzesła siatkowe, powinny być tak ustawione, aby pośladki były na samym końcu krzesła przy oparciu. Ponadto warto zastosować regułę zaciśniętej dłoni, to znaczy sprawdzić, czy nasza dłoń jest w stanie zmieścić się między tylną częścią naszej łydki a przodem krzesła. Jeśli nie to warto umieścić z tyłu krzesła poduszkę albo zmienić fotel biurowy. Warto jednak przedtem sprawdzić, czy w naszym fotelu jest możliwość przybliżenia oparcia do siedziska krzesła.

✅ Krok 4: Warto upewnić się, aby krzesło było w taki sposób wyprofilowane, aby nasza dolna część kręgosłupa wyginała się naturalnie w lekki łuk. Ponadto, siedząc w fotelu, nie należy się garbić ani pochylać za bardzo do przodu.

✅ Krok 5: Należy skontrolować ustawienie monitora, tak aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, a monitor był delikatnie przechylony do tyłu. Warto o tym pamiętać, ponieważ umożliwi to patrzenie na środek wysokości monitora.

✅ Krok 6: Istotne jest również ustawienie ramion na właściwej wysokości, co znacznie zmniejszy napięcie w szyi i uchroni nas przed bólem barków. Aby tego dokonać, należy wyregulować tak podłokietniki, aby delikatnie podnosiły do góry ramiona.

Ustawienie fotela biurowego

Na co szczególnie zwrócić uwagę ustawiając krzesło biurowe?

Jak wybrać krzesło do biurka? To trudna sprawa, ale jeszcze trudniejsze może okazać się odpowiednie wyregulowanie krzesła biurowego. Jeżeli posiadamy fotel, który ma wiele możliwości regulacji poszczególnych części, to należy pamiętać o konieczności ustawienia każdej części w odpowiedni sposób.

Wyregulowanie siedziska na odpowiednią wysokość, ale nieodpowiednie ustawienie podłokietników i tak sprawi, że będzie nam niewygodnie się siedzieć i prawdopodobnie będziemy borykać się z bólem kręgosłupa. Dlatego też tak ważne jest upewnienie się, iż nasz fotel jest w całości dostosowany do postury naszego ciała.

Najczęściej popełniane błędy przy ustawieniu krzesła biurowego

Ustawiając krzesło biurowe, można popełnić wiele błędów. Nawet zbyt niska wysokość siedziska może przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania wad postawy. Nieodpowiednie ustawienie wysokości siedziska jest najczęściej popełnianym błędem i może przyczyniać się do garbienia oraz nadmiernego pochylania.

Osoby pracujące przy biurku często też zbyt mocno odchylają oparcie do tyłu, co może powodować bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jeżeli odczuwamy dyskomfort siedząc przy biurku, warto zastanowić się, czy prawidłowo wyregulowaliśmy swój fotel tapicerowany lub inny.

Regulacja wysokości oparcia

Dlaczego istotne jest poprawne ustawienie krzesła biurowego?

Odpowiednie ustawienie fotela biurowego jest istotne, ponieważ wpływa ono nie tylko na nasz komfort, ale także na nasze zdrowie. Ważne jest właściwe ustawienie fotela nie tylko wtedy, gdy  pracujemy kilka godzin przy komputerze, ale także wtedy, gdy korzystamy z niego np. tylko w celach rozrywkowych.

Jeśli zaniedbamy ustawienie krzesła biurowego, to przede wszystkim możemy doświadczyć problemów z kręgosłupem, zwłaszcza na odcinku szyjnym oraz lędźwiowym, a jak wiadomo, rehabilitacja kręgosłupa jest trudna i często kosztowna. Ponadto, nieodpowiednia wysokość siedziska przyczynia się do pojawiania się żylaków. Oprócz tego niewłaściwe wyregulowanie oparcia powoduje nieodpowiedni kąt patrzenia na ekran komputera, co powoduje często wady wzroku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesła biurowego, aby móc je poprawnie ustawić?

Krzesła biurowe, fotele siatkowe czy krzesła tapicerowane powinny być wyposażone w odpowiednie funkcje, które pozwalają na dostosowanie ich do swoich potrzeb. Fotele powinny być odpowiednio skonstruowane. Aby móc poprawnie ustawić krzesło biurowe, warto zwracać uwagę na to, czy fotel posiada regulację wysokości siedziska. Pozwoli to na zadbanie o właściwe położenie tułowia oraz nóg.

Warto także upewnić się, iż fotel posiada opcję ustawienia kąta nachylenia oparcia. Pozwoli to zapobiec bólom kręgosłupa, natomiast dostosowanie podłokietników zagwarantuje, iż pozycja ramion, łokci oraz nadgarstków będzie prawidłowa.

Istotne jest także, aby krzesła siatkowe czy krzesła tapicerowane posiadały zagłówki oraz wyprofilowaną część lędźwiową oparcia.

Action podparcie ledzwiowe

Wady postawy wynikłe ze złego ustawienia krzesła biurowego

Według badań znaczna część osób dorosłych skarży się na bóle kręgosłupa. Okazuje się, iż przyczyną takiego stanu jest bardzo często niewłaściwe ustawienie krzesła biurowego, nie tylko pozycja, w jakiej siedzimy. Nieodpowiednie ustawienie krzesła biurowego przyczynia się także do częstszego garbienia się. Warto też wiedzieć, iż obciążenie na krążki międzykręgowe jest wyższe wtedy, gdy siedzimy, a mniejsze gdy stoimy.

Do najczęstszych wad postawy wywołanych nieodpowiednim ustawieniem krzesła biurowego zaliczamy:

  • pogłębienie kifozy odcinka piersiowego,
  • spłycenie lordozy szyjnej i protrakcja głowy.
    Krzesla-biurowe-Double

    Krzesla-biurowe-Double

 

Czytaj także: Historia krzesła biurowego: Jak ewoluowało w czasie?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.