Jak wybrać krzesło do biurka?

Nie jest przesadzonym stwierdzenie, że od jakości i wygody krzesła biurowego w dużej mierze zależy jakość i efektywność pracy. Mebel, który nie spełnia wymogów ergonomii i potrzeb użytkownika, zamiast sprzyjać skupieniu, będzie powodował dekoncentrację, irytację, a w najgorszym wypadku również problemy zdrowotne. Przy wyborze krzesła czy fotela biurowego warto zatem kierować się nie tylko (a na pewno nie przede wszystkim) jego walorami estetycznymi, ale też jego funkcjonalnością i jakością.

Stacjonarne czy obrotowe krzesło do biurka? Oto jest pytanie

Zwolenników krzeseł obrotowych jest, jak nam się zdaje, więcej, co nie oznacza, że krzesła stacjonarne lub na płozach nie mają swoich zadeklarowanych fanów. Wybór pomiędzy krzesłem stacjonarnym czy obrotowym powinien być indywidualną decyzją użytkownika, ale może być także uzależniony od rozmieszczenia i kształtu biurka. Wszyscy pracownicy biurowi, którzy często muszą odchodzić od biurka, by np. sięgnąć po znajdujące się w szafce obok dokumenty, zamówienia lub inne rzeczy, z pewnością chętniej będą korzystać z krzeseł na kółkach. Zapewniają one – co oczywiste – większą mobilność i swobodę ruchów. Pozwalają też oszczędzić dużo wysiłku – nie trzeba wstawać za każdym razem, gdy chce się coś wziąć z regału czy półki umiejscowione w innej części pomieszczenia. Gdyby taką czynność wykonywało się kilka razy w ciągu dnia, to jeszcze nie byłoby to bardzo uciążliwe. Gorzej, gdy jest się zmuszonym do powtarzania jej nawet kilkadziesiąt razy.

Czytaj także: Historia krzesła biurowego: Jak ewoluowało w czasie?

VIA-krzeslo-obrotowe

VIA-krzeslo-obrotowe

Z kolei krzesła stacjonarne, czyli na nogach lub płozach, dają gwarancję najlepszej stabilności. Niektórych pracowników może dekoncentrować fakt, że krzesła na kółkach nieco odjeżdżają od biurka i trzeba raz na jakiś czas skorygować swoją pozycję i przysunąć się bliżej blatu.

Warto zwrócić uwagę również na kwestie praktyczne. Jeśli podłoga w biurze jest wykonana z drewna lub paneli podłogowych, to staje się bardziej podatna na uszkodzenia i zarysowania. Aby temu zapobiec, najlepiej wybierać krzesła, które nie będą „wędrować” po całej powierzchni. Modele stacjonarne sprawdzą się w tym przypadku lepiej, szczególnie jeśli zabezpieczy się je od spodu specjalnymi gumowymi wstawkami. Oczywiście producenci krzeseł na kółkach również przewidzieli taka okoliczność i wiele modeli dostępnych jest w wersji z gumowanymi kołami, ograniczającymi ryzyko powstawania uszkodzeń i zarysowań na podłodze podczas ich użytkowania.

Krzesła do biurka – materiały mają znaczenie

­Nie tylko konstrukcja ma wpływ na komfort użytkowania foteli i krzeseł biurowych. Także materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji, mają w tej kwestii niebagatelne znaczenie. Bardzo popularną tkaniną stosowaną w tego rodzaju meblach jest siatka Mesh. Ma ona bardzo wiele atutów. Jest bardzo elastyczna i świetnie dopasowuje się do ciała. Ponadto jej ażurowa struktura zapewnia świetną wentylację, co jest ważne przede wszystkim w cieplejsze dni. Sprawdzają się też świetnie takie tkaniny, jak popularna tkanina tapicerska oraz welur lub materiał przypominający zamsz. Są one miłe w dotyku i co ważne, nie przecierają się tak szybko, co w przypadku mebli użytkowanych tak intensywnie, jak fotele i krzesła biurowe, ma duże znaczenie dla ich trwałości i żywotności.

Zobacz też: Czy wybór mebli biurowych może mieć wpływ na zdrowie pracownika?

Odpowiednio miękkie siedzisko

Choć wygoda jest odczuciem subiektywnym, to jednak zdecydowana większość użytkowników krzeseł i foteli biurowych podkreśla, że zdecydowanie wolą siedziska miękkie. Zbyt twarde podłoże może powodować, że konieczne będą częste zmiany ułożenia ciała, a to z kolei sprzyja dekoncentracji. Poza tym długotrwałe przebywanie na twardym siedzisku może powodować bolesność a nawet problemy z krążeniem. Dlatego jeśli wybieramy dla siebie lub swoich pracowników meble do siedzenia, zdecydowanie warto postawić na takie, których siedziska wykonano z elastycznego, możliwie miękkiego i dopasowującego się do ciała surowca.

Krzesło do biurka – a co z wyglądem?

Jest oczywiste, że na co dzień – także w pracy – chcemy korzystać z mebli, które się nam podobają. Wiedzą o tym doskonale producenci foteli i krzeseł biurowych, którzy równie dużą wagę, co do funkcjonalności i zgodności z zasadami ergonomii, przywiązują do wizualnej strony swoich produktów. Różnorodność tkanin, kolorów i form tych mebli jest na tyle duża, że znalezienie swojego ideału nie powinno stanowić problemu dla nikogo.

TrilloPro - krzesła obrotowe

TrilloPro – krzesła obrotowe

Obecnie nie jest problemem ani znalezienie krzeseł biurowych odpowiednich do biur urządzonych w tradycyjnym stylu, przywodzącym na myśl eleganckie gabinety w klubach dla dżentelmenów, ani do ultranowoczesnych wnętrz, w których ważną role odgrywa dobry design i pobudzająca kreatywność przestrzeń. Ważne jest to, że oferta rynkowa jest stale modyfikowana i dostosowywana do zmieniających się realiów oraz trendów. Ważną jej częścią są nie tylko meble przeznaczone stricte do biurowych przestrzeni. Na znaczeniu zyskują także te propozycje, które z powodzeniem można wykorzystać w warunkach domowych.

Przeczytaj także: O ergonomii krzeseł biurowych

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.