Historia krzesła biurowego cz. I: Jak ewoluowało w czasie?

Krzesło biurowe to urządzenie, z którego korzystamy na co dzień. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że twórcą pierwszego prostego krzesła biurowego z kółkami był… Karol Darwin, słynny przyrodnik i geolog. W poniższym artykule omawiamy, jak krzesło biurowe ewoluowało na przestrzeni wieków.

Powstanie pierwszego krzesła (Karol Darwin)

Historia krzeseł biurowych sięga XIX wieku. Za twórcę prototypu współczesnego krzesła biurowego uznaje się Karola Darwina. Niewiele osób wie, że słynny przyrodnik i geolog nie tylko twórcą teorii ewolucji. W jaki sposób Darwin stworzył krzesło biurowe? Przyczyna była dość prozaiczna.

Zdecydował się on na zamontowanie kół do swojego krzesła, ponieważ chciał szybko i sprawnie przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami bez konieczności wstawania, aby możliwie najefektywniej oglądać swoje okazy. Miało to miejsce w latach 40. XIX wieku. Od tego momentu można mówić, że istnieją krzesła biurowe. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ich wygląd znacząco odróżniał się od tych współczesnych. W tamtym czasie nikt nie stawiał na ergonomię czy wygodę. Pierwsze krzesło ergonomiczne pojawiło się znacznie później.

Przeczytaj również: Historia krzeseł biurowych cz. II: Od starożytności do dziś

Rosnąca ilość zawodów biurowych – determinacja ewolucji krzeseł biurowych

Współcześnie krzesła biurowe stanowią standardowy element wyposażenia biur i mieszkań. Kilkaset lat temu siedzenie na krześle było przywilejem dedykowanym wyłącznie tym osobom, które posiadały odpowiednio wysoką pozycję w społeczeństwie. Biurka i krzesła były dostępne tylko dla lepiej sytuowanych urzędników i uczonych. Zdecydowana większość profesji miała charakter fizyczny.

Czytaj też: Dlaczego odpowiednie krzesło biurowe to przyszłościowa inwestycja?

Dopiero rozwój i zwiększenie liczby zawodów biurowych wraz z powstawaniem kolejnych instytucji i urzędów spowodowało, że rola pracy biurowej wzrosła. Projektowane w XIX wieku krzesła biurowe miały spełniać jeden podstawowy cel – mianowicie: umożliwić poruszanie się między różnymi stanowiskami w możliwie najkrótszym czasie bez konieczności wstawania. W ten sposób powstały krzesła obrotowe. Dzięki tym krzesłom urzędnicy mogli efektywniej wykonywać swoje zadania, jednak nie chroniły one ich przed chorobami zawodowymi. Wynikało to z faktu, iż w tamtych czasach ergonomia była pojęciem obcym.

Level-WS-HD-chrom

Level-WS-HD-chrom

 

Pierwsze modele na świecie

Do grona znanych modeli krzeseł biurowych można zaliczyć na przykład krzesło obrotowe stworzone przez słynnego architekta i designera Franka Lloyda Wrighta – miał on stworzyć je w 1904 roku. Krzesło wyróżniało się geometrycznymi kształtami, dlatego rewelacyjnie sprawdzało się w biurowej scenerii – zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i wizualnym. Wykorzystywano je w biurach Larkin Company w Bufallo. Krzesło stworzone przez Wrighta było bardzo wygodne z racji zastosowania skórzanej tapicerki. Wyposażono je także w stalowy stelaż. Specjaliści podkreślają, że krzesło zaprojektowane przez Wrighta to była prawdziwa rewolucja – przede wszystkim z powodu podejścia do projektowania przestrzeni biurowej.

Zobacz także: Krzesło siatkowe czy krzesło tapicerowane?

Absolutnie ponadczasowy projekt krzesła biurowego został stworzony przez Arne Jacobsena, duńskiego architekta w 1965 roku. Było to krzesło z serii Oxford, które do dziś jest jedną z ikon stylowego, unikalnego designu. Krzesło zostało zaprojektowane na potrzeby College’u św. Katarzyny w Oksfordzie. Obecnie ten model jest wykorzystywany w salach konferencyjnych, salonach czy w domowym biurze. Jest on dostępny w różnych wersjach kolorystycznych i produkuje się go z różnych materiałów.

Współczesne krzesła biurowe

Krzesła biurowe produkowane współcześnie różnią się dość znacząco różnią się od modeli z XIX czy XX wieku. Teraz stawia się przede wszystkim na wygodę i ergonomię. Zdecydowana większość krzeseł biurowych jest wyposażana w zaawansowane funkcje, które mają zapewnić właściwą stabilizację wszystkich części ciała.

Zobacz też: Jak wybrać krzesło do biurka?

Nowoczesne modele mają także specjalne ruchome moduły, które pozwalają na pełne dopasowanie krzesła do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Dzięki temu każdy może cieszyć się wygodną pozycją, a dodatkowo nie ma ryzyka, że wielogodzinne siedzenie przyczyni się do wystąpienia bólów kręgosłupa.

Oferta krzeseł biurowych jest dziś tak zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy m.in. krzesła siatkowe i krzesła tapicerowane, krzesła metalowe i wiele, wiele innych. Jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe? Najlepiej jest uwzględnić swoje własne potrzeby. Warto też mieć na uwadze jakość wykonania, by mieć pewność, że zakupiony model posłuży nam przez odpowiednio długi czas.

Vank-FIL

Vank-FIL

Przede wszystkim ergonomia

Ergonomiczne rozwiązania w krzesłach biurowych zaczęły być stosowane na szeroką skalę dopiero w latach 70. XX wieku. Wówczas coraz częściej mówiło się o tym, że wykonywanie pracy biurowej w niewłaściwej pozycji może doprowadzić do problemów z kręgosłupem, pogorszenia wzroku czy zaburzeń krążenia. Korzyści zdrowotne związane z ergonomicznymi krzesłami biurowymi są wręcz nieocenione.

Warto wiedzieć, że ergonomia krzeseł biurowych nie została wypracowana w krótkim czasie. Przez wiele lat szukano takiej konstrukcji, która będzie w pełni bezpieczna i trwała. Podczas wieloletnich prac zaobserwowano, że jeden model nigdy nie będzie odpowiadał potrzebom każdego użytkownika, dlatego wprowadzono możliwość samodzielnego modyfikowania wysokości siedziska czy kąta nachylenia oparcia.

Dziś ergonomia oprócz unikalnego designu czy wysokiej jakości wykonania to podstawowy wyznacznik dobrego krzesła biurowego. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy, kto szuka dobrego fotela biurowego dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb, z pewnością go znajdzie.

Może Cię zainteresować: O ergonomii krzeseł biurowych

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.