Historia krzeseł biurowych cz. II: Od starożytności do dziś

Krzesła w starożytności

Kiedy wynaleziono krzesła biurowe? Wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Zanim wynaleziono krzesło obrotowe, które znamy współcześnie, tworzono rozmaite badania. Jednym z pierwszych przykładów krzeseł były siedzenia, na których zasiadali egipscy rzemieślnicy podczas wykonywania swojej pracy. Siedzieli oni na pochylonych stołkach. Produkowano je w taki sposób, aby siedzenie w postawie pochylonej do przodu było jak najwygodniejsze.

Czytaj też: Historia krzesła biurowego cz. I: Jak ewoluowało w czasie?

Fotele ze sprężyną dośrodkową

Dynamiczny rozwój kolei, który przypadł na drugą połowę XIX wieku, przyczynił się również do znacznego zwiększenia się zapotrzebowania na pracowników biurowych. W 1849 roku amerykański wynalazca Thomas E. Warren zaprojektował fotel ze sprężyną dośrodkową. W tym krześle został zastosowany mechanizm obrotowy i kółka, dzięki czemu pracownicy mieli łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów bez konieczności wstawania. Krzesło stworzone przez Warrena posiadało również żeliwne nogi oraz aksamitną tapicerkę.

Krzesła tworzone z myślą o zdrowym kręgosłupie

W latach 70. powstawało coraz to więcej projektów krzeseł biurowych. Ciekawy projekt stworzył Emilio Ambasza i Giancarlo Pirettiego, którzy zaprojektowali krzesło Vertebra, które, jak sama nazwa wskazuje, zostało zainspirowane kręgosłupem i było jednym z pierwszych automatycznie regulowanych foteli, jakie kiedykolwiek wprowadzono na rynek.

W 1976 roku projektant Bill Stumpf, stworzył słynne krzesło Ergon, które uważa się za pionierski produkt w projektowaniu krzeseł obrotowych. Krzesło Ergon było pierwszym krzesłem wymyślonym z myślą o poprawie komfortu ludzkiego ciała i utrzymaniu zdrowia fizycznego. Miało wypełnione pianką siedzisko i oparcie, bardziej złożone podparcie kręgosłupa niż kiedykolwiek wcześniej, dźwignie do regulacji wysokości i nachylenia oraz pięcioramienne nogi z łatwo ślizgającymi się kółkami.

Zobacz także: Korzyści zdrowotne związane z ergonomicznymi krzesłami

Dodatkowe funkcje krzeseł biurowych

W latach 90. ponownie Bill Stumpf, jednakże we współpracy z Donem Chadwickiem, zaprojektował krzesło Aeron. Założeniem tego krzesła było zwrócenie uwagi na szczegóły, które mają wpływ utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji i zapobieganie bólu w trakcie siedzenia. Krzesło Aeron wyróżniało się tyłem z siateczki, która wpływa korzystnie na postawę w trakcie pracy biurowej i pomaga regulować temperaturę ciała.

krzesla biurowe

krzesla biurowe

Pierwszy współczesny i wyjątkowy projekt krzesła biurowego

W 2013 roku miała premiera słynnego fotela Gesture Chair firmy Steelcase. Krzesło to zostało zaprojektowane w oparciu o wyniki badań, w których sprawdzano, w jakich pozycjach najczęściej przebywają pracownicy w ciągu dnia. Okazało się, że aby krzesło biurowe było jak najbardziej uniwersalne, niezwykle istotne jest wprowadzenie rozbudowanego mechanizmu regulacji.

Krzesło Gesture Chair zapewniało lepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz dostosowanie do krzywizn ciała niż kiedykolwiek wcześniej. Gesture Chair posiadało regulację zarówno oparcia jak i głębokości siedziska. Ponadto, krzesło miało wbudowany mechanizm aktywowany ciężarem ciała oraz specjalną siatkę na odcinku lędźwiowym, zapobiegającą poceniu się.

Przeczytaj również: Dlaczego odpowiednie krzesło biurowe to przyszłościowa inwestycja?

Innowacyjny projekt krzesła biurowego ostatnich lat

Pod koniec 2018 roku firma Steelcase wprowadziła na rynek projekt krzesła biurowego „SILQ”, który ma zdolność dostosowywania się do ludzkiego ciała bez żadnych dźwigni ani pokręteł. Innowacyjny projekt odpowiada na naturalne krzywizny ludzkiego ciała, zapewniając rozwiązanie, które zapewnia pełny komfort i wygodę.

Jak więc widać, przebyliśmy długą drogę od pochylonych stołków i sprężynowych siedzeń, ale nie mamy też wątpliwości, że historia rozwoju foteli biurowych jeszcze się nie skończyła. Nie jest tajemnicą, że wszyscy spędzamy coraz więcej czasu siedząc w pozycji siedzącej, dlatego absolutnie ważne jest, aby rozwiązania do siedzenia w miejscu pracy robiły wszystko, co w ich mocy, aby wspierać komfort, zdrowie i ogólne samopoczucie pracowników.

ELEVEN EL 103

ELEVEN EL 103

Przyszłość krzesła biurowego

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć już niezwykle estetyczne i ergonomiczne krzesła biurowe. Czy to jednak znaczy, że krzesła biurowe nie będą ewoluowały? Według badań, krzesła przyszłości mogłyby być bardziej lżejsze oraz modułowe.

Aktualne problemy z ergonomicznymi krzesłami biurowymi to dostępność oraz cena. Priorytetem krzeseł przyszłości jest to, aby mogły służyć one latami i było wykonane z jak najwyższej jakości materiałów.

Okazuje się również, że z prowadzonych badań wynika, iż wielogodzinna pozycja siedząca nie jest w rzeczywistości zdrowa dla kręgosłupa. Oczywiście, zalecane przerwy w trakcie pracy na spacer oraz rozciąganie są niezwykle istotne, ale bardzo często nie jest to wystarczające.

Pojawiają się już pierwsze modele krzeseł przyszłości. Przykładem jest krzesło Altwork, które wygląda jak fotel dentystyczny. Nie wygląda ono jak typowe krzesło biurowe, ale według dyrektora generalnego Altwork, Che Voigta, właśnie o to chodzi. Voigt uważa, że takie krzesło jest sposobem na lepszą i bardziej wydajną pracę. Według niego praca w pozycji półleżącej wbrew pozorom będzie znacznie efektywniejsza aniżeli w pozycji siedzącej. Zdjęcie nagłówkowe autorstwa Ray Shrewsberry z Pixabay.

Może Cię zaciekawić: Jak wybrać krzesło do biurka?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.