Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – jakie meble biurowe wybrać?

Ergonomiczne stanowisko pracy to kwestia niezwykle istotna, która wpływa na efektywność, motywację oraz dobre samopoczucie pracownika. Kluczowym elementem ergonomicznego stanowiska pracy biurowej jest oczywiście odpowiedni wybór mebli biurowych. W niniejszym artykule omawiamy, o czym należy pamiętać podczas wyboru mebli, aby zapewnić sobie optymalne warunki pracy. Zapraszamy do lektury.

Wygodne krzesło biurowe – kluczowy element ergonomicznego stanowiska pracy

Absolutnie kluczowym elementem projektując ergonomiczne stanowisko pracy jest wygodny fotel biurowy. Dobrze dobrane i właściwie zaprojektowane siedzisko ma pozytywny wpływ na samopoczucie, wydajność oraz komfort danego pracownika. Czym powinno cechować się ergonomiczne krzesło biurowe?

Zobacz też: Jak ergonomia i zdrowie psychiczne wiążą się ze sobą? 

Przede wszystkim powinno mieć ono funkcję regulacji wysokości siedziska – dzięki temu można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb.Warto wskazać, że optymalna wysokość to taka, która powinna pozwalać na położenie stóp płasko na podłodze, zaś kolana mogły być ułożone w kącie prostym. Kolejna istotna kwestia to podparcie lędźwiowe kręgosłupa. Dzięki temu nasze plecy mają zapewnione odpowiednie oparcie, co sprawia, że zapewniona jest naturalna krzywizna kręgosłupa. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ bez właściwego podparcia kręgosłupa po kilku godzinach pracy mogą pojawić się bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe. Tylko ergonomiczne fotele biurowe posiadają tę bardzo istotną funkcję, dlatego warto mieć to na uwadze.

Elementem wyróżniającym ergonomiczne krzesło biurowe jest też wyprofilowane siedzisko. Gwarantuje to równomierne rozłożenie ciężaru ciała i przyczynia się do zmniejszenia nacisku na pośladki. Ergonomiczne krzesło biurowe jest też odpowiednio szerokie i głębokie, aby nawet kilku lub kilkunastogodzinne siedzenie przy biurku nie przyczyniało się do występowania dyskomfortu.

To powinno Cię również zainteresować: Jakie meble powinny tworzyć funkcjonalny zestaw mebli biurowych do pracy?

Ergonomiczny Fotel Biurowy - Ergohuman 2

Ergonomiczny Fotel Biurowy – Ergohuman 2

Odpowiednie regulacje, atesty i certyfikaty

Wyróżnikiem takiego krzesła są również regulowane podłokietniki – zapewnią one wsparcie dla przedramion i łokci. Warto zaznaczyć, że podłokietniki powinny się na odpowiedniej wysokości i szerokości w taki sposób, aby zapewnić naturalne ułożenie ramion oraz zmniejszyć ryzyko występowania napięcia w obrębie ramion i szyi.

Podczas wybierania ergonomicznego krzesła biurowego warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest ono wykonane. Dobrze, gdy jest to materiał wysokiej jakości zapewniający wentylację, aby uniknąć nadmiernego pocenia się i dyskomfortu. Równie istotna jest stabilność i solidna budowa. Zwracajmy uwagę na jakość całej konstrukcji i wytrzymałość, aby eksploatacja krzesła była bezpieczna.

Dobrze krzesło ergonomiczne poznamy także po tym, że jest wyposażone w dodatkowe mechanizmy regulacji, takie jak regulacja nachylenia oparcia, wysokości podłokietników czy mechanizm obrotowy.Wszystkie te funkcje sprawiają, że użytkownik może dostosować krzesło do indywidualnych preferencji.

Poszukując ergonomicznego krzesła biurowego można też zwrócić uwagę na to, jakie certyfikaty i atesty ono posiada. Potwierdzać one mogą fakt spełniania odpowiednich norm w zakresie ergonomii i bezpieczeństwa.

Biurko dla zdrowia i efektywności – wybór odpowiedniej powierzchni

Decyzja o zakupie biurka także ma ogromny wpływ na wydajność oraz samopoczucie pracownika. Elementów wyróżniających ergonomiczne biurka jest naprawdę sporo. Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście dostępna przestrzeń.

Zobacz też: Projektowanie przestrzeni biurowej – zrób to dobrze

Powierzchnia robocza biurka powinna być jak największa, aby pracownik bez trudu mógł pomieścić nie tylko monitor czy klawiaturę i mysz, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju dokumenty, notatki oraz masę innych istotnych przedmiotów potrzebnych do wykonywania codziennych obowiązków. Warto zaznaczyć, że powierzchnia biurka powinna być łatwa w czyszczeniu oraz odporna na zarysowania. Oprócz tego, w biurku powinny znaleźć się półki i szuflady, aby możliwe było posegregowanie poszczególnych dokumentów.

Tym, co wyróżnia ergonomiczne biurko, jest też oczywiście wytrzymałość i stabilność. Mebel powinien być wykonany z solidnego materiału, aby można było eksploatować je nawet przez wiele lat.Stabilna i wytrzymała konstrukcja zapewni bezpieczeństwo i komfort pracy.

Przeczytaj również: Jak zapobiegać bólom pleców podczas pracy w biurze?

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w biurka wyposażone w funkcję regulacji wysokości. Takie biurko to idealny wybór, gdyż można dostosować blat do konkretnych preferencji danego użytkownika. Biurko z taką funkcją pozwala też na wykonywanie pracy zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej, co stanowi niewątpliwie ogromne udogodnienie.

Biurko powinno też być zaprojektowane w taki sposób, aby można było sprawnie i bezpiecznie ułożyć wszystkie niezbędne przewody elektryczne – kable zasilające do wszelkiego rodzaju użytkowanych urządzeń. W tym celu montuje się specjalne otwory w blatach. Dzięki nim zminimalizowane jest ryzyko występowania plątaniny kabli, co jest bardzo dokuczliwe.

Niezwykle istotną kwestią jest też estetyka. Biurko powinno być dostosowane do wystroju danego wnętrza. Dzięki temu cała kompozycja jest spójna i przyciąga uwagę zarówno pracowników jak i przybywających do biura partnerów biznesowych czy klientów.

INUP biurka podnoszone elektrycznie

INUP biurka podnoszone elektrycznie

Oświetlenie biurowe – jak zapewnić optymalne warunki pracy

Optymalne warunki w zakresie oświetlenia biurowego także mają ogromne znaczenie w kontekście zdrowia, komfortu i wydajności zatrudnionych pracowników. Właściwie dobrane oświetlenie przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia wzroku, poprawia koncentrację i nastrój.

Oto szereg wskazówek, które warto mieć na uwadze podczas projektowania oświetlenia biurowego:

  • Wykorzystanie naturalnego światła. Jeśli mamy taką możliwość, wykorzystajmy naturalne światło. Biurka powinny znajdować się w pobliżu okien, aby wykorzystać światło dzienne w jak największym stopniu. Im w przestrzeni biurowej jest więcej okien, tym lepiej. Jednocześnie należy unikać bezpośredniego padania promieni słonecznych na monitor, ponieważ może to powodować pogorszenie widoczności elementów na ekranie.
  • Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia ogólnego. Należy pamiętać o rozmieszczeniu tego oświetlenia równomiernie tak, aby zapewnić właściwy poziom widoczności i jasności we wszystkich zakamarkach. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie sufitowych lamp punktowych bądź opraw oświetleniowych rozpraszających światło po całym pomieszczeniu.
  • Oświetlenie na biurkach. Doskonałym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego mogą być lampki na biurkach. Najlepiej, gdy są one wyposażone w funkcję regulowania źródła światła – dzięki temu poszczególni pracownicy mogą dostosować kierunek i natężenie oświetlenie do własnych preferencji.
  • Temperatura barw. Istotnym elementem jest temperatura barw – najlepiej jest postawić na lampy o naturalnej lub ciepłej temperaturze – są one mniej obciążające dla zmysłu wzroku.
  • Dbałość o brak efektu migotania. Migotanie lamp może przyczyniać się do zmęczenia wzroku i występowania bólów głowy i dotyczy najczęściej lamp LED. Przed zakupem oświetlenia tego typu warto upewnić się, że są to lampy najwyższej jakości, które nie powodują migotania.

Przestrzeń dla relaksu – jak stworzyć miejsce na odpoczynek w biurze

Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na stworzenie dla swoich pracowników tzw. przestrzeni dla relaksu, w których można odpocząć po kilku godzinach pracy i naładować akumulatory do wykonywania kolejnych zadań.

Zobacz też: Meble biurowe

Jak zorganizować strefę relaksu? W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o wydzieleniu dedykowanej przestrzeni. Może to być osobne pomieszczenie lub niewielki kącik. Ważne, by było ono oddzielone od miejsca, w którym pracownicy wykonują swoje obowiązki. W strefie relaksu powinny znaleźć się wygodne meble – kanapy, fotele, pufy czy hamaki. Warto też zadbać o rozmieszczenie urządzeń i akcesoriów, które będzie można wykorzystać w trakcie przerw. Można tu np. o zestaw do ćwiczeń jogi, grach planszowych, telewizorze, konsoli do gier itd.

Sofy akustyczne - Fora

Sofy akustyczne – Fora

Wpływ ergonomii na zdrowie i efektywność pracowników

Ergonomia w ogromnym stopniu wpływa na zdrowie i efektywność pracowników. Przede wszystkim przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka występowania urazów i bólu. Ergonomiczne stanowisko pracy pomaga zapobiegać dolegliwościom bólowym wynikającym z niewłaściwej pozycji ciała i nadmiernego obciążenia.

Dodatkowo, ergonomia powoduje także wzrost wydajności pracowników. Komfortowe oraz funkcjonalne stanowisko pracy pozwala na to, by móc w pełni skupić się na powierzonych zadaniach bez konieczności rozpraszania uwagi z powodu odczuwania dyskomfortu bólowego. Ergonomiczne stanowisko pracy wpływa też na komfort i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy. To z kolei sprawia, że są oni lepiej zmotywowani do pracy oraz są bardziej zaangażowani.

To może Cię zainteresować: Jak wybrać odpowiednie meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.