Jak zapobiegać bólom pleców podczas pracy w biurze?

30 kwietnia, 2022

Wielogodzinna pozycja siedząca, wymóg skupienia i koncentracji na zadaniach, długa lista obowiązków do wypełnienia – tak mijają dni w biurze. No ale jak to wszystko zrobić, kiedy w trakcie pracy dokuczają bóle pleców i jedyne, o czym da się myśleć, to tęsknota za wygodą? Sprawdzamy, jak zapobiegać bólom pleców w pracy biurowej.

Dlaczego komfort pracowników jest ważny?

Zaczniemy od tego, co powoduje zaniedbanie tej sfery. Konsekwencje błędów mogą być groźne w skutkach i dotyczą nie tylko zdrowia pracowników, ale pośrednio również kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Chory i zmęczony pracownik nie zapewni wydajności. Troska o jego szeroko pojętą wygodę, leży więc zdecydowanie także w interesie pracodawcy.

Stworzenie w biurze przyjaznego środowiska z uwzględnieniem wysokiej jakości, przemyślanych mebli biurowych, to efektywny sposób na to, aby pożegnać bolące plecy, zmniejszyć liczbę absencji i wesprzeć zespół w skoncentrowaniu się na realizacji obowiązków.

Ergonomiczne krzesła i fotele biurowe

Ergonomia, ogólnie rzecz ujmując, zajmuje się organizacją środowiska pracy w taki sposób, aby dopełnione zostały wszystkie kryteria, które wiążą się psychofizycznymi potrzebami człowieka. Dotyczy to właściwie wszystkich aspektów, dzięki którym można minimalizować zagrożenia i zwiększać wygodę.

Ergonomiczne krzesła biurowe umożliwiają użytkownikom zajęcie komfortowej i zdrowej dla ciała pozycji, w której nie dokuczają bóle pleców, łokci czy nadgarstków. Jak ten cel uzyskują producenci mebli biurowych? Projektując wyposażenie biur już nie tylko z myślą o dobrym designie i jakości. Na ich funkcjonalność mają również wpływ fizjoterapeuci, którzy nie ustają w wysiłkach, aby stworzyć idealne biurko czy krzesło biurowe.

Krzesla FENDO - fotel CORR

Krzesla FENDO – fotel CORR

Przeczytaj także: Co wyróżnia wysokiej klasy krzesła biurowe?

Fotele gabinetowe – podstawowe kryteria ergonomii

Wygodę w najprostszy sposób można uzyskać dzięki możliwości indywidualnej regulacji. To dzięki niej każdy użytkownik, bez względu na gabaryty sylwetki – wzrost czy wagę, proporcje ciała i potrzeby własne, jest w stanie znaleźć ustawienie, w którym nie tylko nie bolą go plecy, ale siedzenie staje się przyjemnością. Ergonomiczne krzesło biurowe powinno być obrotowe, mieć regulowaną wysokość, regulowany kąt nachylenia siedziska oraz oparcia, podparcie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, podłokietniki – również regulowane, no i regulowany zagłówek.

To właśnie dzięki tak licznym opcjom regulacji, każdy użytkownik w firmie będzie mógł dostosować fotel biurowy do swoich preferencji.

Fotele-Action

Fotele-Action

Nowoczesne biurka – nie tylko styl, ale także wygoda

Modne biurka to kolejny element aranżacji biura, który obok stylu, wpływa również na zdrowie i komfort pracowników. Dzięki rozwojowi technologii i czerpanym z całego świata inspiracjom, w Polsce bez trudu można kupić nie tylko eleganckie biurka, które dodadzą przestrzeni szyku. Możemy wybierać w propozycjach funkcjonalnych innowacji, które zupełnie odmieniają styl biurowej pracy.

Jak wybrać wygodne biurko?

Dla ogólnej wygody znaczenie ma wielkość blatu roboczego i ta zdecydowanie dostosowana być powinna do charakteru pracy. Istotna jest również konstrukcja i liczba szafek czy szuflad. Inne potrzeby ma bowiem pracownik, który korzysta wyłącznie z komputera, a inne taki, który pracuje z dokumentami i potrzebuje możliwości ich organizacji.

Jakie elementy dodatkowe mogą wpłynąć na komfort pracy? Rozwiązań jest wiele. Począwszy od praktycznych koryt i osłon na kable, które zwiększają estetykę, przez przelotki, aż po rewolucyjne ciekawostki funkcjonalne.

Zobacz również:  Zdrowie pracownika – jaki wpływ mają na nie meble biurowe?

Absolutny HIT – biurka z regulacją wysokości

Regulowane biurko to game changer w aranżacji ergonomicznego stanowiska pracy. Pozwala pracownikowi decydować, czy chce pracować w pozycji siedzącej czy stojącej. Co więcej, może zmieniać decyzję w tej kwestii praktycznie każdego dnia. To nowoczesne biurko gwarantuje także możliwość pełnego dostosowania wysokości blatu do wzrostu.

Średni zakres regulacji jest spory, bo mniej więcej od 620, nawet do 1300 mm, każdy więc – bez względu na gabaryty – znajdzie w nim swoją wygodę. Jak to działa? Te przemyślane meble biurowe posiadają elektryczne silniki. Regulacja odbywa się więc sprawnie, cicho i bez konieczności fizycznego mocowania się z obniżaniem lub podwyższaniem blatu biurka.

InUP-Wood-biurka-elektryczne

InUP-Wood-biurka-elektryczne

Nie zapomnij o higienie pracy!

Choć ergonomiczne meble biurowe to absolutna podstawa w aranżacji przyjaznego stanowiska pracy, w którym liczy się zdrowie pracownika, szukając sposobu na brak dokuczliwego bólu ze strony kręgosłupa, nie można pomijać również higieny pracy.

Pamiętaj o tym, aby robić przerwy na rozprostowanie kości. Nawet krótka przechadzka po biurze po kubek kawy, może być doskonałą okazją do zrobienia kilku przysiadów, rozciągnięcie mięśni lub zaczerpnięcia powietrza na tarasie.

Nawet jeśli korzystasz z najwygodniejszych mebli, pozwól ciału odpocząć. Przeciągnij się od czasu do czasu i zmień na chwilę otoczenie. Przekonasz się, że powrót na stanowisko pracy po krótkiej regeneracji zaowocuje zwiększoną koncentracją, lepszą wydajnością i doskonałym samopoczuciem.

Czytaj także:  Praca w skupieniu – jak działać efektywnie w biurze?

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.