Projektowanie przestrzeni biurowej – zrób to dobrze

Właściwe zaprojektowanie przestrzeni biurowej pełni niezwykle ważną rolę. Do tej kwestii trzeba podejść w sposób rozsądny i odpowiedzialny, ponieważ wygląd biura ma ogromny wpływ na komfort pracy osób przebywających tam każdego dnia. Aranżacja biurowej przestrzeni musi uwzględniać liczbę zatrudnionych osób, specyfikę działalności i wiele innych czynników. Szereg cennych porad i wskazówek odnośnie optymalnego projektowania przestrzeni biurowej prezentujemy w poniższym artykule.

Dlaczego projektowanie przestrzeni biurowej jest tak ważne?

Z jakiego powodu właściwe urządzanie biura jest tak istotne? Warto zdać sobie sprawę z tego, że pracownicy spędzają tam około 2 tysięcy godzin w ciągu roku. W przypadku, gdy przestrzeń ta jest optymalnie zaprojektowana, pozytywnie wpływa to na ich motywację do pracy.

Czytaj też: Urządzanie biura – często popełniane błędy

Optymalne aranżacje wnętrz biurowych to takie przestrzenie, w których pracownicy mogą skupić się na wykonywaniu powierzonych obowiązków zawodowych. Trzeba pamiętać o tym, że biuro może także oddziaływać na produktywność w negatywny sposób. Na dekoncentrację pracowników wpływa np. za mała bądź za duża ilość światła, poziom hałasu, kolory ścian i mebli.

Sporym problemem może być także rozmieszczenie systemu klimatyzacji – nie można doprowadzić do sytuacji, w której latem niektórzy pracownicy siedzą w swetrach, a inni w T-shirtach. Przestrzeń musi także być zaprojektowana w taki sposób, by można było w możliwie najkrótszym czasie się po niej poruszać. Jeśli pracownicy każdego dnia będą musieli wykonywać kilkusetmetrowe wędrówki do swojego przełożonego, będzie to ogromna strata czasu.

Biuro jest swego rodzaju wizytówką przedsiębiorstwa. To, w jaki sposób zaaranżowana jest przestrzeń biurowa, wywiera wpływ nie tylko na kandydatów do pracy, ale także na klientów. Postrzeganie biura w bezpośredni sposób przekłada się na reputację firmy. Wygląd biura wiele mówi o stylu firmy. Starannie zaprojektowane biuro uważane jest także za efektywne narzędzie z zakresu employer brandingu. Raport Leesman Index „The Next 250k” wskazuje, że prawie 90% pracowników biurowych uważa, że design miejsca pracy jest bardzo istotny i wpływa na ich produktywność oraz ogólne samopoczucie.

Meble biurowe

Meble biurowe ZET

O czym nie można zapomnieć przy projektowaniu przestrzeni biurowej?

Meble w biurze powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Jakie są elementy w wyposażeniu biura, o których nie możesz zapomnieć? Najważniejsze jest to, by meble były dedykowane do pracy w biurze. Fotele muszą być odpowiednio wytrzymałe, by nawet wielogodzinne siedzenie przez 5 dni w tygodniu nie powodowało dyskomfortu. W biurkach nie powinno także zabraknąć specjalnych przepustów na kable – wówczas nie będzie problemu z kablami plączącymi się pod nogami.

Zobacz również: Elementy w wyposażeniu biura, o których nie możesz zapomnieć

Przy projektowaniu przestrzeni biurowej powinniśmy uwzględnić także to, jaki typ pracy będzie wykonywany w biurze oraz jak będzie wyglądał standardowy dzień pracy. Zupełnie inaczej wygląda praca w siedzibie banku, gdzie pracują ekonomiści analitycy, a jeszcze inaczej w firmie IT, gdzie pracują programiści. Uwzględnienie indywidualnych nawyków pracowników, specyfiki ich pracy oraz ograniczeń przestrzeni pozwoli zaprojektować biuro w optymalny sposób.

Niezwykle ważną rolę pełnią również kolory. Dobór kolorystyki jest bardzo istotny, ponieważ może to w znaczącym stopniu wpłynąć na efektywność zatrudnionych osób. Przykładowo – kolor niebieski będzie doskonałym wyborem w takich miejscach, gdzie pracownicy muszą być skoncentrowani i skupieni – dotyczy to np. analityków i księgowych. Kolor fioletowy będzie dobrym wyborem w miejscach, gdzie pracują artyści – barwa ta pobudza kreatywność i pomaga myśleć abstrakcyjnie. Z kolei barwy brązowe sprawdzają się w gabinetach prezesów i kierowników – sprawiają one, że pomieszczenia zyskują elegancki charakter.

Może Cię zaciekawić: Eleganckie i modne biuro – jak je wyposażyć? 

Kolejna istotna kwestia – obecnie zauważalny jest trend polegający na tym, że firmy chcące zmotywować pracowników do jeszcze efektywniejszej pracy wydzielają w biurze różne obszary – poza standardową przestrzenią do pracy czy salami konferencyjnymi organizuje się strefy relaksu, użytku wspólnego bądź specjalne pokoje, w których można poprawić swoją koncentrację. Najważniejsze jest to, by każdy pracownik miał zapewnioną odpowiednią ilość przestrzeni.

VERSO-naroznik-biurowy

VERSO-naroznik-biurowy

Zapewnij każdemu pracownikowi prywatności!

Każdy pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, które będą wspomagały jego koncentrację. W przypadku, gdy będzie on musiał słuchać rozmów swoich współpracowników, hałasu maszyn biurowych i wielu innych dźwięków, jego efektywność będzie pozostawiała wiele do życzenia. Zapewnienie prywatności każdemu pracownikowi ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób będzie on wykonywał swoje zawodowe obowiązki.

Przeczytaj również: Aranżacje wnętrz biurowych – o co warto zadbać? 

W tym względzie istotne są nie tylko dźwięki. Wiele osób może czuć się nieswojo wiedząc, że są cały czas obserwowane przez innych ludzi. Powoduje to duży stres a w niektórych przypadkach nawet wypalenie zawodowe. W związku z tym, pracownikom trzeba zapewnić prywatność. Z pewnością przełoży się to na osiągane przez nich wyniki.

Lepiej zrobić to samemu, czy zlecić zewnętrznej firmie?

Projektując przestrzeń biurową trzeba uwzględniać wiele istotnych czynników. W przypadku, gdy nie posiadamy na ten temat specjalistycznej wiedzy, może to być bardzo trudne. Na szczęście, obecnie funkcjonują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które specjalizują się w tworzeniu projektów przestrzeni biurowej.

Zobacz też: Contino – o firmie

Dlaczego opłaca się korzystać z ich usług? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu biuro będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom pracowników, wpisze się w aktualne trendy w zakresie urządzania wnętrz, a dodatkowo dostarczone meble będą wyróżniać się odpowiednio wysoką jakością wykonania. Właściwie urządzone biuro wpłynie na motywację i wyniki pracowników, a to w konsekwencji przełoży się na zyski przedsiębiorstwa. Współpraca z zewnętrzną firmą, która przygotuje dla nas projekt biura, przyniesie nam zatem całą masę korzyści.

SOFT-scianki-z-siedziskami

SOFT-scianki-z-siedziskami

Jak wygląda współpraca z zewnętrzną firmą podczas aranżacji biura?

W jaki sposób przebiega współpraca z zewnętrzną firmą podczas aranżacji biura? W pierwszej kolejności specjaliści będą chcieli dowiedzieć się jak najwięcej na temat profilu naszego przedsiębiorstwa oraz specyfiki pracy biurowej.

Zajrzyj także: Dlaczego warto powierzyć umeblowanie biura firmie zewnętrznej? 

Specjaliści spytają nas także o upodobania pracowników pod względem kolorów oraz ogólnej aranżacji wnętrz. W dalszej kolejności zostaną zaproponowane możliwe rozwiązania. Firmy z wieloletnim doświadczeniem są w stanie zaoferować szereg różnorodnych projektów, dlatego z pewnością uda się znaleźć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie, które sprawi, że biuro w odmienionej wersji pozytywnie wpłynie na wydajność pracowników a także na wizerunek firmy.

Stol-konferencyjny-TB

Stol-konferencyjny-TB

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.