Biophilic Design – przenieś motyw natury do swojego wnętrza

Biophilic Design to jeden z najpopularniejszych trendów w projektowaniu wnętrz biurowych. Jego istotą jest wykorzystywanie jak największej liczby elementów związanych z naturą. Stosując Biophilic Design można sprawić, że wnętrza będą prezentowały się niezwykle naturalnie. To z kolei w bardzo pozytywny sposób wpływa na komfort oraz ogólne samopoczucie pracowników. Jak przenieść motyw natury do swojego wnętrza z wykorzystaniem Biophilic Design? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku.

Design inspirowany naturą

Czym dokładnie jest biofilia i jakie korzyści przynosi zastosowanie designu inspirowanego naturą w przestrzeniach biurowych? Edward O. Wilson, znany amerykański biolog w książce pod tytułem „Biophilia” wskazywał, że człowiek, który ma jak najszerszy kontakt z naturą, cieszy się zdrowiem – zarówno w kontekście fizycznym jak i psychicznym. Im większy kontakt ze środowiskiem naturalnym mamy w swoim codziennym życiu, tym lepiej się czujemy. 

Zobacz również: Meble gabinetowe, które dodadzą charakteru Twojemu wnętrzu

Zieleń to kolor, który w sposób jednoznaczny kojarzy nam się z przepięknymi kwiatami, krzewami czy drzewami. Zastosowanie takich wzorców w urządzaniu wnętrz biurowych może przynosić wiele wymiernych korzyści. Pierwszymi badaczami, którzy rozpoczęli prace nad możliwością wykorzystania biofilii w praktyce, byli Jenifer Seal Cramer, oraz William Browing. 

W sposób szczególny skupili się oni na dynamice światła, kontakcie z przyrodą i obecności wody w aranżowanych pomieszczeniach. Ich wnioski były następujące: design inspirowany naturą w pozytywny sposób przekłada się na ogólne samopoczucie, a dodatkowo może mieć nawet właściwości terapeutyczne. Tym samym inwestycja w rośliny w biurze może przynieść ogromne korzyści, ponieważ projektowanie wnętrz w taki sposób wiąże się nie tylko z poprawą humoru pracowników, ale skutkuje także wzrostem ich wydajności.

Flos-lounge-aranzacja

Flos-lounge-aranzacja

Kluczowe założenia koncepcji Biophilic Design

Jakie są najważniejsze założenia koncepcji Biophilic Design? Wiadomo, że ergonomiczne biuro to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat, jednakże Biophilic Design to koncepcja skupiająca się na czymś innym.

Najważniejszym jej wyróżnikiem jest fakt, iż wskazuje ona, że człowiek potrzebuje jak najszerszego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. Oznacza to, że im więcej mamy wspólnego z naturą, tym czujemy się lepiej oraz jesteśmy w stanie działać w sposób efektywny przez cały dzień. 

Dodatkowo, jeśli zbyt rzadko obcujemy z przyrodą, może to negatywnie odbijać się na naszym samopoczuciu. Zimne przestrzenie biurowe, które są pozbawione jakichkolwiek elementów kojarzących się z naturą, z całą pewnością nie zachęcają do wydajnej pracy.

Najważniejsze zasady projektowania wnętrz zgodnie z koncepcją Biophilic Design są następujące:

 • Inwestycja w jak największą liczbę roślinności, np. sadzenie kwiatów, drzew, krzewów. Najprostszym rozwiązaniem jest sadzenie kwiatów w doniczkach, jednak liczba dostępnych możliwości jest znacznie większa. W niektórych firmach można spotkać się np. z zielonymi ścianami tworzonymi z… żywych roślin. Roślinność powinna być obecna we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ jest to absolutnie najważniejszy element tej koncepcji.
 • Wykorzystywanie materiałów pochodzenia naturalnego a także zapachów. W biurze powinny znaleźć się drewniane podłogi i meble. Dobrym pomysłem jest też zakup mebli o kształcie kojarzącym się jednoznacznie z przyrodą, np. półki w kształcie plastrów miodu.
 • Stawianie na kolory w sposób jednoznaczny kojarzące się z naturą, takie jak zielony, żółty, brązowy, beżowy czy niebieski. 
 • Zapewnienie dostępu do jak największej ilości naturalnego światła słonecznego. Okna powinny być duże, aby do wnętrz docierało jak najwięcej promieni słonecznych. Oprócz tego, trzeba zwrócić uwagę, by sztuczne światło było właściwie rozproszone i dostosowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych pracowników.
 • Stosowanie zasad naturalnej geometrii podczas projektowania. Dobrym pomysłem jest stawianie na ażurowe konstrukcje zgodne z naturalnymi zasadami geometrii, ponieważ będą one przepuszczać naturalne światło z zewnątrz.
 • Widoki na naturalne krajobrazy. Na komfort pracowników wpływa też możliwość podziwiania natury za oknem. W ten sposób można stworzyć wrażenie przenikania się natury z wnętrzem budynku.
 • Aranżacja małych fontann. Szum wody może działać kojąco oraz redukuje stres pojawiający się u pracowników.
 • Aranżacja stref relaksu z elementami naturalnymi. Nieodłączną częścią każdego nowoczesnego biura jest specjalna strefa relaksu. Regeneracja pracowników na pewno będzie bardziej efektywna, gdy w takich pomieszczeniach pojawi się zieleń.
 • Inwestycja w systemy oczyszczania powietrza oraz właściwą wentylację. Zapewnienie pracownikom czystego powietrza również jest bardzo istotną kwestią, która wpływa na ich zadowolenie oraz komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.
 • Odpowiednia akustyka i optymalna temperatura. Inwestycja w rozwiązania zapewniające właściwą akustykę pomieszczeń oraz komfort termiczny także są nieodłącznym elementem koncepcji Biophlic Design.
  VANK-Wall-Box-Jungle

  VANK-Wall-Box-Jungle

Jakie korzyści może mieć zielone wnętrze biura?

Aranżacja wnętrz biurowych w myśl koncepcji Biophilic Design może przynieść ogromną liczbę korzyści. Pracownicy, którzy mają możliwość wykonywania swoich obowiązków, gdy są rośliny w biurze oraz zielony ściany, są:

 • bardziej pogodni i zadowoleni ze swojej pracy,
 • mniej zestresowani, 
 • bardziej kreatywni, co skutkuje tym, iż firma osiąga większe zyski, 
 • wydajniejsi.

Dodatkowo, przyjazne środowisko pracy zaprojektowane w duchu Biophilic Design sprawia, że znacznie rzadziej zdarzają się absencje, co z kolei ma istotne znaczenie w kontekście opłacalności biznesu. Wprowadzenie w życie koncepcji Biophilic Design w biurze powoduje również, że firma może poprawić swój wizerunek.

Przeczytaj także: 5 sposobów na to, by pojawić się w pracy z energią

Troska o dobre samopoczucie i komfort pracowników jest elementem, który powoduje, iż przedsiębiorstwo zyskuje zarówno w oczach zatrudnionych osób jak i jej partnerów biznesowych oraz klientów. Projektowanie wnętrz biurowych w myśl Biophilic Design sprawia także, że firma może wyróżnić się na rynku oraz przyciągać uwagę najlepszych specjalistów.

Na co zwrócić największą uwagę przy projektowaniu wnętrza wykorzystując Biophilic Design?

Aby poprawić samopoczucie pracowników w wyniku implementacji koncepcji Biophilic Design, trzeba pamiętać o tym, że przy projektowaniu wnętrza należy uwzględniać szereg istotnych kwestii. Jedną z nich jest właściwy dobór roślinności.

Sprawdź też: Czy kolorystyka mebli ma wpływ na wydajność pracownika?

Podczas zakupu kwiatów czy krzewów trzeba zadbać o to, by miały one zapewnione właściwe warunki. Zweryfikujmy zatem, jaki poziom nasłonecznienia, poziom wilgotności czy temperaturę one preferują. Każda roślina ma określone wymagania, dlatego gdy nie zapewnimy jej optymalnych warunków nie będzie się ona właściwie się rozwijać. Po posadzeniu roślin trzeba też w sposób szczególny dbać o ich pielęgnację.

To powinno Cię również zainteresować:  5 sposobów na efektywny wypoczynek w biurze

W projektowaniu wnętrza z wykorzystaniem Biophilic Design ważne jest też stawianie na materiały pochodzenia naturalnego, np. drewno, zapewnienie pracownikom jak największej ilości naturalnego światła a także zagwarantowanie widoków na naturalne krajobrazy. 

Dlaczego warto wprowadzić w swoim biurze koncepcję opartą na naturalnych elementach?

Dlaczego opłaca się wprowadzić w biurze koncepcję Biophilic Design? Liczba korzyści jest ogromna. Do najważniejszych atutów implementacji tej koncepcji zalicza się: 

 • poprawa samopoczucia pracowników,
 • wzrost kreatywności,
 • poprawa wizerunku firmy w oczach klientów, partnerów biznesowych oraz pracowników, 
 • mniejszy stres wśród pracowników,
 • mniejsze ryzyko odejść z pracy, 
 • większe szanse na znalezienie wykwalifikowanych specjalistów, 
 • poprawa relacji między przełożonymi a pracownikami. 
Sofy-Sigma-Stoliki-Tip-Pufa-Volt

Sofy-Sigma-Stoliki-Tip-Pufa-Volt

 

Zobacz również: Jak ergonomia i zdrowie psychiczne wiążą się ze sobą?

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.