5 sposobów na efektywny wypoczynek w biurze

12 lutego, 2021
5 sposobów na efektywny wypoczynek w biurze

Aby efektywnie pracować, musimy odpowiednio się regenerować. Nie jest możliwe, aby utrzymać jednakowe skupienie i koncentrację przez długi, 8-godzinny (a czasami nawet dłuższy) dzień pracy. By móc wykonywać swoje obowiązki na wysokim poziomie, konieczne są przerwy regeneracyjne. Można je organizować na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy te, które sprawdzają się u większości osób.

Przerwa na posiłek w pracy

Nic tak nie poprawia nastroju, jak smaczny posiłek i wypita niespiesznie kawa lub herbata. W większości biur i innych miejsc pracy dla pracowników przeznaczone jest osobne pomieszczenie lub przestrzeń, w której mogą bez problemu przygotować sobie lub odgrzać jedzenie. Kantyny, pomieszczenia socjalne, stołówki – jakkolwiek by ich nie nazywać, powinny być przytulne i wyposażone nie tylko w sprzęty niezbędne do przechowywania i przygotowywania przekąsek, ale też wygodne meble. Niektóre firmy, którym zależy na integracji zespołu, stawiają na duże stoły, gdzie może usiąść dużo osób jednocześnie. W innych spotkać można mniejsze stoliki, odpowiednie dla mniejszych grup. Prognozy dotyczące tego, jak będzie wyglądała praca w biurze po tym, jak świat zdoła uporać się z pandemią koronawirusa, wskazują na to, że miejsca przeznaczone do wypoczynku pracowników będą bardziej niż bezosobowe kantyny przypominały salony w naszych domach i mieszkaniach. Wygodne sofy, stoliki kawowe i fotele bądź krzesła, w których można się wygodnie rozsiąść, zagoszczą również w biurowej rzeczywistości.

sofy i fotele Age

sofy i fotele Age

stolik quick

stolik quick

Chwila na towarzyskie pogaduszki

Nie samą praca żyje człowiek, nawet wtedy, gdy przebywa w pracy właśnie. Biuro to nie tylko miejsce, gdzie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe, ale też przestrzeń, w której nawiązujemy relacje koleżeńskie i towarzyskie. Chwila odprężenia i odcięcia się od zadań, by uciąć sobie krótką rozmowę z koleżanką lub kolegą z pracy, to jeden z najprostszych sposobów na to, by odpocząć psychicznie od natłoku obowiązków. W wielu firmach tworzy się wręcz specjalną przestrzeń, z wygodnymi sofami i stolikami, sprzyjająca tego rodzaju interakcjom.

Zobacz także: Praca w biurze – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie

Legvan_lawka

Legvan_lawka

Odpoczynek w pokoju do regeneracji

Duże korporacje podejmują wiele działań zmierzających do zwiększenia poczucia dobrobytu swoich pracowników. Oprócz benefitów takich jak karnety i zniżki na korzystanie z obiektów sportowych, bilety do kina, ubezpieczenie zdrowotne itp., w wielu międzynarodowych przedsiębiorstwach standardem jest to, że w siedzibie firmy znajduje się specjalne miejsce, w którym pracownicy relaksują się i odpoczywają. Takie pokoje wyglądają różnie. W zależności od charakterystyki i profilu działalności przedsiębiorstwa a także zainteresowań i pasji pracowników, udaje się zaobserwować np., przestrzenie, w których znajdują się konsole do gier i duże ekrany. Może to także być pomieszczenie, w którym zamontowane są hamaki, wygodne fotele i inne meble sprzyjające relaksowi. Mogą to być wreszcie mini sale do ćwiczeń, gdzie w przerwie między kolejnymi zadaniami do wykonania udaje się wpaść na jogę, masaż lub podejmować inne formy aktywności fizycznej. Jedno jest pewne – poświęcenie choćby kwadransa na zajęcia, dzięki którym oderwie się myśli od stresujących projektów, daje naprawdę świetne efekty i polepsza samopoczucie oraz efektywność.

Fotel LOOP

Fotel LOOP

Krótki reset w zacisznym kąciku

Nikogo już nie dziwi, że w wielu firmach akceptuje się a wręcz zachęca pracowników do ucinania sobie regeneracyjnych drzemek, albo też po prostu położenia się na wygodnym szezlongu lub kanapie i pozostania w takiej wygodnej pozycji przez jakiś czas. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli damy swojemu umysłowi odpocząć, odwdzięczy się on bardziej efektywną pracą. Nasz mózg nie jest w stanie zbyt długo funkcjonować na najwyższych obrotach, więc aby miał szansę się zregenerować, krótkie przerwy są wręcz konieczne. Aby móc oddać się choćby na kilka minut błogiemu lenistwu, potrzebna jest rzecz jasna odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Jeśli w biurze nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia na taki cel, można zaaranżować przyjazną wypoczynkowi przestrzeń dzięki meblom i budkom akustycznym. Tego rodzaju produkty mają – jak sama ich nazwa wskazuje – optymalne właściwości akustyczne. Nawet w dość ruchliwych miejscach, są w stanie zapewnić ciszę i spokój, które są niezbędne, by odciąć się na chwilę od świata i wyciszyć myśli.

SOFT-scianki-z-siedziskami

SOFT-scianki-z-siedziskami

Spacer/wyjście na lunch

Niezawodnym sposobem na to, aby wypocząć w biurze jest… opuszczenie go na jakiś czas. Jeśli tylko pogoda temu sprzyja, warto jest w przerwie na posiłek wyjść na świeże powietrze i zjeść śniadanie w pobliskim parku albo – jeśli jest taka możliwość – na dachu biurowca, w którym się pracuje. Promienie słoneczne, przyjemny powiew wiatru i brak rozpraszających telefonów i komputerów wystarczą, by móc nabrać nowych sił do pracy i wrócić do obowiązków ze zdwojoną energią.

Tych kilka pomysłów na regenerację w pracy oczywiście nie wyczerpuje tematu. Każdy z nas wie najlepiej, co go odpręża i w miarę możliwości warto korzystać z tych metod w swoim miejscu pracy.

Przeczytaj też: Trendy w urządzaniu biur na 2021 rok

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.