Trendy w urządzaniu biur na 2021 rok

13 stycznia, 2021
Trendy w urządzaniu biur na 2021 rok

Rok 2020 zaskoczył chyba wszystkich. W związku z ogólnoświatową pandemią koronawirusa nastąpiły zmiany we wszystkich właściwie dziedzinach codziennego życia. Wielu pracowników, dla których naturalnym środowiskiem pracy były biura, musiało odnaleźć się w codziennej pracy zdalnej, bo home office stał się bezpiecznym standardem. I właśnie ten aspekt będzie miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o trendy w urządzaniu wnętrz biurowych w 2021 roku.

Biuro 2021 – ma być przytulnie

Rok to sporo, by odnaleźć i przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Nauczeni pracy w bardziej casualowych, domowych warunkach, ludzie czują się dobrze w przytulnych, przypominających wnętrze salonu wnętrzach. Specjaliści prognozują, że na topie będą wszystkie trendy, które w zamierzeniu mają łączyć tę domową rzeczywistość z biurową funkcjonalnością. I tak powoli do lamusa będą odchodzić wydzielone, indywidualne stanowiska pracy, z osobnymi biurkami, oddzielone od siebie ściankami. Przewiduje się, że będą one ustępować wspólnej przestrzeni, sprzyjającej zacieśnianiu więzi i swobodnej wymianie myśli między pracownikami. Duża przestrzeń z wygodnymi sofami, fotelami oraz dostępem do dobrze wyposażonej kuchni – przestrzeń biurowa będzie bardzo podobna do tego, jak wyglądają salony w naszych domach i mieszkaniach. Wszystko po to, by zapewnić pracownikom dobre samopoczucie, komfort i swobodę. Takie elastyczne podejście do potrzeb i preferencji pracowników to znak czasu.

Platinium naroznik

Platinium naroznik

BOOI-BO-W-V-252

BOOI-BO-W-V-252

Przestrzeń biurowa w 2021 roku – ma być bezpiecznie

Doświadczenie życia w czasie pandemii połączyło ludzi na całym świecie i nauczyło nas, jak ważne jest dbanie nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też o zdrowie osób, z którymi na co dzień się spotykamy. Znalazło to odzwierciedlenie w najnowszych trendach wnętrzarskich dotyczących urządzania biur. O wiele większy niż dotychczas nacisk będzie się kładło na kwestie związane z higieną i bezpieczeństwem sanitarnym. Ważną rolę będą miały do odegrania bezdotykowe instalacje, takie jak choćby automatyczne baterie, które będzie można bez problemu utrzymać w czystości i które będą dawały pracownikom i innym osobom korzystającym ze wspólnej przestrzeni większe poczucie bezpieczeństwa.

Ma być bardziej ekologicznie – zasada w biurze na 2021 rok

Pokłosiem pandemii koronawirusa, ale też i częściowo wynikiem wdrażania bardziej odpowiedzialnych pod względem dobrostanu klimatycznego rozwiązań w biznesie może być znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na wynajem lub zakup przestrzeni biurowych, jakie znane nam były do tej pory. Duże biurowce, z setkami stanowisk, mogą niedługo świecić pustkami. Skoro okazało się, że praca zdalna może być równie wydajna, co praca stacjonarna, to po co upierać się przy rozwiązaniu, które pochłania więcej pieniędzy i generuje duży koszt dla firmy? Oczywiście nie stanie się tak, że z dnia na dzień w ogóle przestaniemy chodzić do biur, ale wiele przedsiębiorstw będzie poszukiwało bardziej optymalnych rozwiązań. Prognozuje się, że na popularności zyskają przestrzenie typu Hub and Club. Cóż to takiego? Ten typ nieruchomości odznacza się dużą elastycznością i „otwartością” na dynamiczne zmiany. Gdy trzeba, będzie przestrzenią odpowiednią do zorganizowania konferencji bądź kolegium całego zespołu, a kiedy indziej przeistoczy się w przyjazną przestrzeń, utrzymaną w kawiarnianym stylu, do której pracownicy będą wpadać, by skonsultować jakiś projekt bądź popracować w komfortowych warunkach. Aby można było takie miejsce stworzyć, trzeba dokładnie przemyśleć jego umeblowanie i aranżację. Nieodzownym elementem wyposażenia będą tu meble modułowe.

sam-violle

Sofy-modulowe-MODUS

Kolejny trend biurowy na 2021 rok – ma być jeszcze bardziej funkcjonalnie

W roku 2020 podróże służbowe były rzadkością. Utrudnienia związane z przemieszczeniem się pomiędzy państwami nauczyły nas, że trzeba być przygotowanym na alternatywne rozwiązania. Międzynarodowe korporacje, które mają swoje siedziby w wielu krajach na całym świecie, nie mogły sobie pozwolić na to, by przestać kontaktować się z kluczowymi klientami, ale też menadżerami odpowiedzialnymi za prowadzenie placówek w poszczególnych krajach. Rozmowy telefoniczne i maile nie wszystkim wystarczają, dlatego na znaczeniu zyskały zaawansowane systemu do prowadzenia konferencji na odległość. W nowoczesnych biurach sale konferencyjne były i nadal będą wyposażone w zaawansowane technologicznie systemy audio i video do prowadzenia negocjacji i rozmów, zapewniające wysokiej jakości przekaz.

I na koniec – ma być bardziej komfortowo

Jeśli pokusić by się o porównanie przestrzeni open space i zacisza własnej sypialni czy salonu, to która wypadłaby korzystniej, jeśli chodzi o warunki sprzyjające skupieniu? Oczywiście, że ta druga. Hałasy, harmider, gwar to czynniki skutecznie obniżające koncentrację, a skoro właścicielom firm zależy na tym, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki bardziej efektywnie, to powinni też zadbać o odpowiednie rozwiązania akustyczne. Możliwości jest wiele, począwszy od wygłuszających podłóg i ścianek, a na meblach skończywszy.

SOFT-scianki-z-siedziskami

To oczywiście tylko prognozy, a o tym, czy rzeczywiście tak będzie wyglądała nasza rzeczywistość po powrocie do biur, przekonamy się już w niedalekiej przyszłości.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.