Meble gabinetowe, które dodadzą charakteru Twojemu wnętrzu

Meble gabinetowe to jedna z wizytówek każdego przedsiębiorstwa. To, jakiego typu meble znajdują się w gabinetach prezesów, dyrektorów czy kierowników poszczególnych działów, ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób firma jest postrzegana przez klientów, partnerów biznesowych oraz samych pracowników. Czym powinny wyróżniać się dobre meble gabinetowe, które nadadzą wnętrzom właściwego charakteru oraz będą świadczyć o prestiżu i profesjonalizmie? Szereg wartościowych porad i wskazówek dotyczących zasad w zakresie wyboru mebli gabinetowych przedstawiamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Ergonomia i wygoda – najważniejsze cechy dobrze urządzonego biura

Meble biurowe gabinetowe powinny przede wszystkim wyróżniać się ergonomią i wygodą. Ergonomiczne meble to takie, w których zastosowano specjalne rozwiązania mające na celu dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika, co powoduje, że ryzyko występowania dolegliwości bólowych i zmęczenia jest ograniczone praktycznie do zera.

Przeczytaj również: Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – jakie meble biurowe wybrać?

Zakup mebli ergonomicznych do gabinetu to doskonała inwestycja na lata, która zwróci się w bardzo krótkim czasie, ponieważ docenią to prezesi, dyrektorzy czy kierownicy a także odwiedzający ich partnerzy biznesowi i klienci. Podstawowym celem stosowania rozwiązań ergonomicznych w meblach jest stworzenie takiego środowiska pracy, które zagwarantuje wygodę na najwyższym poziomie, zredukuje ryzyko występowania urazów i bólu pleców.

Ergonomiczny zestaw mebli gabinetowych wyróżnia się m.in. zastosowaniem szeregu wyspecjalizowanych mechanizmów regulacyjnych – dzięki temu każdy użytkownik może dostosować poszczególne meble do własnych, indywidualnych potrzeb. Przykładowo: fotel gabinetowy ma funkcję regulowanej wysokości, kąta oparcia, podłokietników, co pozwala na idealne dopasowanie go do ciała. Możliwość regulacji skutkuje tym, iż można utrzymać optymalną postawę ciała, co z kolei redukuje napięcie mięśniowe i prawdopodobieństwo pojawiania się bólu w wyniku długotrwałego siedzenia.

To powinno Cię również zainteresować: Jakie meble powinny tworzyć funkcjonalny zestaw mebli biurowych do pracy?

Meble gabinetowe muszą też oczywiście wyróżniać się elegancją i zastosowaniem materiałów najwyższej jakości. W końcu w gabinecie prezesa, dyrektora czy pozostałej kadry kierowniczej niejednokrotnie odbywają się ważne spotkania biznesowe, dlatego tak istotne jest, by wszyscy, którzy w takim gabinecie przebywają, mieli zapewniony komfort na najwyższym poziomie oraz mogli cieszyć oko nowoczesnym wystrojem na światowym poziomie.

InUP-Gabinet

InUP-Gabinet

Czym kierować się przy wyborze mebli gabinetowych?

Decyzja odnośnie wyboru mebli gabinetowych powinna być bardzo dokładnie przemyślana. W końcu to właśnie one stanowią jedną z wizytówek przedsiębiorstwa i nadają charakteru firmowym wnętrzom. Jeśli chcemy zakupić stylowe meble gabinetowe, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na następujące kwestie:

  • Komfort i wygoda. Luksusowe meble gabinetowe koniecznie muszą zapewniać komfort na najwyższym poziomie. W przypadku foteli gabinetowych trzeba sprawdzić, czy są one odpowiednio wyprofilowane, mają możliwość regulacji wysokości, zagłówka i podłokietników. Z kolei sofy muszą być wyprodukowane z materiałów najwyższej jakości.
  • Funkcjonalności i dostosowanie do potrzeb użytkowników. Przed zakupem mebli gabinetowych trzeba zweryfikować ich funkcjonalności – warto zwrócić uwagę, czy w biurkach jest wystarczająca przestrzeń do przechowywania dokumentów, akcesoriów i innych potrzebnych przedmiotów. Warto uwzględniać własne potrzeby i na tej podstawie podejmować decyzje zakupowe.
  • Jakość wykonania. Jest to jeden z absolutnie najważniejszych elementów decydujących o tym, czy warto kupić dane meble gabinetowe. Zwracajmy szczególną uwagę na rodzaj materiałów, z których są one wykonane. W końcu zestaw mebli gabinetowych powinien posłużyć nam przez długie lata.
  • Kwestie estetyczne. Przy zakupie mebli zwracajmy też szczególną uwagę na kwestie estetyczne. Ich wygląd powinien korespondować z dotychczasowym wystrojem wnętrz – w zależności od tego, jak urządzone są pomieszczenia, postawmy na nowoczesne bądź tradycyjne meble gabinetowe.
  • Ograniczenia przestrzenne. Podczas rozważań dotyczących zakupu mebli trzeba też brać pod uwagę ilość dostępnej przestrzeni – w zależności od tego, czy są duże ograniczenia, czy też mamy pełną dowolność w liczbie mebli, możemy podejmować decyzje zakupowe.

Funkcjonalność i styl – jak je łączyć w projektowaniu przestrzeni biurowej?

Aranżacja gabinetu prezesa wiąże się niewątpliwie z koniecznością połączenia funkcjonalności oraz stylu. Jak połączyć ze sobą te dwa elementy? Kwestią najważniejszą powinna być analiza potrzeb i oczekiwań użytkowników tych pomieszczeń. Prezes wraz z dyrektorami powinien ustalić, jak wyobrażają sobie oni swoje wymarzone gabinety.

W przypadku funkcjonalności ważne jest zastosowanie się do zasad ergonomii. Należy wybierać tylko te meble, które posiadają możliwości regulacji i gwarantują optymalne wsparcie dla pleców.

Jeśli chodzi o styl oraz wystrój wnętrz, należy postawić na barwy związane z marką oraz charakterem przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy chcemy postawić na elegancki i profesjonalny design, dobrze jest postawić na stonowane kolory. Przy projektowaniu stylowego i funkcjonalnego gabinetu koniecznie trzeba też zadbać o właściwe oświetlenie. Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, z pewnością uda się stworzyć przestrzeń wpływającą na dobre samopoczucie dyrektorów oraz przyjmowanych przez nich gości.

gabinet-Hexos

gabinet-Hexos

Jakie są obecne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowej?

Podejmując decyzję dotyczącą zaprojektowania gabinetu prezesa warto także kierować się obecnymi trendami w tym zakresie. Z roku na rok coraz częściej stawia się na rozwiązania ekologiczne.

Wiele gabinetów projektowanych jest z wykorzystaniem rozwiązań energooszczędnych, stawia się na naturalne oświetlenie i wykorzystanie materiałów z recyklingu. Dzięki temu firmy mają swój wkład w ochronę środowiska naturalnego i zmniejszają swój negatywny wpływ na nie.

Sprawdź też: 5 stylów w biurze w urządzaniu wnętrz

W gabinetach kadry zarządzającej nie brakuje także nowoczesnych rozwiązań technologicznych – znajdziemy tam np. zaawansowane systemy do połączeń wideo, które ułatwiają prowadzenie negocjacji z partnerami biznesowymi.

Ponadczasowym trendem w projektowaniu gabinetów prezesów i dyrektorów od lat jest oczywiście również stawianie na luksus i elegancję – w ten sposób można podkreślić wysoką pozycję kadry zarządzającej a także profesjonalizm całego przedsiębiorstwa.  

W przypadku mebli gabinetowych zauważalny niekiedy stawia się też na minimalizm – stawiają na niego ci prezesi, którzy nie lubią przesadnie ozdobnego wystroju. Minimalistyczne zestawy mebli gabinetowych od kilku lat znacząco zyskują na popularności.

gabinet SORENO

gabinet SORENO

Jakie meble gabinetowe wybrać przy urządzaniu małych przestrzeni?

Jakie meble biurowe gabinetowe należy kupić, gdy dysponujemy małą przestrzenią? Przede wszystkim nie mogą one być zbyt duże. Warto też zwracać uwagę na to, by były zorganizowane w sposób efektywny, tzn. miały wiele dodatkowych półek i szaf pozwalających na gromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów i przedmiotów. 

Oprócz tego, zamiast tradycyjnych szaf czy regałów wolnostojących, warto rozważyć instalację półek ściennych – nie będą one zajmować cennej przestrzeni i jednocześnie pozwolą na przechowywanie wielu przedmiotów.

Przeczytaj również: 4 najczęstsze błędy popełniane w projektowaniu biur

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.