Aranżacja pomieszczeń w firmie już dawno przestała koncentrować się wyłącznie na zapewnieniu pracownikom odpowiednich warunków do wykonywania codziennych zadań. Choć właściwe wyposażenie nadal odgrywa kluczową rolę w projektowaniu przestrzeni, coraz częściej słyszymy o konkretnych stylach wnętrzarskich: klasycznym, nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim… To przecież biuro w dużym stopniu pozwala budować wizerunek przedsiębiorstwa. Musi więc być modne, gustowne i z pomysłem!
Dlaczego warto zdecydować się na konkretny styl?
Kreowanie marki powinno zostać dokładnie przemyślane – ta kwestia wiąże się bowiem ze spójną komunikacją, od której w dużej mierze zależy sukces całego zakładu. Jednym z istotniejszych elementów przywołanej komunikacji jest wygląd biur kształtujący pierwsze wrażenie osób przybywających do firmy, czyli klientów, kontrahentów, a także przyszłych pracowników. Warto zatem zadbać, aby wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale również ciekawe estetycznie. Wybór jednego określonego stylu zdecydowanie ułatwi stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, w której wszystkie elementy harmonijnie ze sobą współgrają. Poznajmy zatem kilka popularnych prądów wnętrzarskich doskonale sprawdzających się w dużych, średnich i mniejszych firmach.
1. Klasyka zawsze na czasie
Gabinet zaaranżowany tradycyjnie wyróżnia się dbałością o detale oraz dozą ekskluzywności – jest reprezentacyjny i szykowny. Po wejściu do takiego wnętrza od razu czujemy prestiż. Mimo że obecnie coraz częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, o których jeszcze będzie mowa, to właśnie klasyka pozostaje najbardziej uniwersalnym i stylowym kierunkiem estetycznym. Wszystko za sprawą stonowanych kolorów – najczęściej beży oraz brązów, a także solidnych, drewnianych mebli. W tak urządzonym pomieszczeniu gości spora biblioteczka, a biurko znajduje się na środku, co dodaje autorytetu. Gabinety urządzone w stylu klasycznym są odpowiednie dla prezesów, managerów czy prawników. Wybór takiej stylistyki sprawdzi się również w firmach z tradycją, które właśnie na niej opierają budowanie wizerunku.
2. Wszechobecna nowoczesność
Funkcjonalność, ergonomia, zgrabne meble biurowe i chłodne kolory utrzymane w jasnej tonacji – tak w skrócie można opisać wnętrza o charakterze współczesnym. Obecnie to właśnie one zdominowały większość branży, w szczególności duże korporacje, banki, przedsiębiorstwa IT lub agencje kreatywne. Jakie są najważniejsze cechy stylu nowoczesnego? W pierwszej kolejności należy wymienić zamiłowanie do prostoty. Chodzi o ograniczenie przedmiotów, wyposażenia i dekoracji do minimum – pomieszczenie ma być przestronne, jasne i nieco surowe. Dominującymi barwami są szarości, biel, a czasem nawet czerń. Wyraziste kolory pojawiają się wyłącznie w dodatkach, co doskonale ożywia pomieszczenie. Nowoczesne meble biurowe będą nieskomplikowane w swojej formie, geometryczne, nierzadko posiadają elementy chromu, stali, szkła oraz drewna. W biurach o estetyce współczesnej króluje minimalizm, jasne oświetlenie i niebanalny design.
3. Powiew Skandynawii
Kolejną stylistyką, na którą warto zwrócić uwagę, chcąc urządzić ciekawe wnętrze biurowe, jest niezwykle praktyczny styl skandynawski. W tego typu aranżacjach główny akcent pada na światło, dlatego bardzo dobrze, jeśli w pomieszczeniu znajduje się przynajmniej jedno duże okno. Koniecznie trzeba zadbać też o sztuczne oświetlenie – najlepiej postawić na duże wiszące lampy o zaokrąglonym kształcie oraz kierunkowe lampki biurkowe. Głównym kolorem w takim biurze powinna być biel, dzięki której wrażenie przestrzenności będzie jeszcze silniejsze. Jeśli chodzi o meble w stylu skandynawskim, są one proste, jasne, często drewniane – łączą pragmatyzm z nowoczesnością. Całość zwieńczymy pomysłowymi dodatkami o nieco industrialnym charakterze.
4. Odrobina kreatywnego szaleństwa: oryginalny pop-art
Kto powiedział, że biura muszą być stonowane, przewidywalne i mało ekspresyjne? A może zdecydować się na kolorową i pozytywnie zakręconą estetykę? Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i z dobrym smakiem, choć takie niecodzienne rozwiązanie nie sprawdzi się w każdej branży. Natomiast tam, gdzie góruje kreatywność, koniecznie trzeba pokazać ją również w siedzibie firmy. Proponujemy: wyraziste kolory, grę kontrastów, designerskie meble, duże plakaty, nietuzinkowe dekoracje, czyli styl pop-art. Jego głównymi cechami są:
- wyposażenie o interesującej formie;
- łączenie minimalizmu z przepychem;
- wykorzystanie nasyconych i kontrastowych barw – czerwieni, żółci, zieleni, fioletu;
- elementy z tworzywa sztucznego;
- geometryczne wzory.
5. Przenieść się do fabryki – industrializm
Bardzo ciekawym pomysłem na aranżację przestrzeni biurowej jest również zaczerpniecie inspiracji ze stylistyki industrialnej. Pomieszczenie zyskuje wówczas pofabryczny charakter – idealnie sprawdzą się tu surowe, betonowe lub ceglane ściany, duże metalowe lampy, stalowe słupy konstrukcyjne oraz kable stanowiące nieodzowny element dekoracyjny. Jeśli nie mamy do dyspozycji większego metrażu, lepiej zminimalizować dodatki i zostawić jedynie biurko, krzesło oraz inne niezbędne wyposażenie biurowe, a na ścianie powiesić ogromny zegar w metalowej oprawie – podobny do tych, które znajdują się w halach dworcowych. Oszałamiający efekt gwarantowany!
Przeczytaj też: 4 najczęstsze błędy popełniane w projektowaniu biur