Czy kolorystyka mebli ma wpływ na wydajność pracownika?

Decyzja odnośnie wyboru kolorystyki mebli w biurze jest niezwykle istotna. W przypadku, gdy meble są nieodpowiednio dobrane, może to prowadzić do pogorszenia wydajności i ogólnego samopoczucia pracowników a nawet do rozdrażnienia. W poniższym artykule doradzamy, o czym należy pamiętać podczas zakupu mebli do biura.

Jakie kolory wybrać do biura?

Jakie są kolory sprzyjające pracy w biurze? Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się tam jasne, ciepłe kolory wyróżniające się małym nasyceniem. Wnętrze, które jest utrzymywane w takiej kolorystyce, wpływa pozytywnie na pracowników – są oni bardziej zmotywowani oraz cieszą się lepszym samopoczuciem. Biuro utrzymane w takich tonacjach kolorystycznych jest także bardziej przytulne.

Kolory ziemi – beże i jasne brązy a także odcienie szarości i biel – to zdecydowanie najlepsze barwy, na które warto postawić w biurze. Są one neutralne dla oczu, dlatego wzrok przebywających w takim pomieszczeniu osób wolniej się męczy.

Specjaliści wskazują, że częste błędy popełniane w projektowaniu biur polegają na wykorzystywaniu mocno nasyconych barw – powodują one rozproszenie uwagi u pracowników, co w konsekwencji przyczynia się do spadku ich wydajności. O wiele lepszą opcją są łagodniejsze, pastelowe odcienie. Dobrym pomysłem jest także mieszanie kolorów. Pomieszczenia monochromatyczne na dłuższą metę mogą być bardzo nużące oraz prowadzą do spadku produktywności, zaś w długotrwałej perspektywie czasowej nawet do wypalenia zawodowego wśród części załogi.

Meble biurowe GEOS

Meble biurowe GEOS

Nie tylko kwestie wizualne

O czym należy pamiętać poszukując odpowiednich mebli biurowych? Szczególną uwagę trzeba zwracać na ich design, jakość wykonania oraz rozmiar pomieszczenia. Zupełnie inne meble sprawdzą się w gabinecie prezesa, a jeszcze inne w pomieszczeniu, gdzie pracują pozostałe zatrudnione osoby. Im pomieszczenie jest mniejsze, tym odcień danego koloru będzie sprawiać wrażenie bardziej intensywnego. Z kolei użycie koloru żółtego spowoduje, że będzie ono wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości.

Poważnym problemem może być także zakup mebli nieergonomicznych – to w bezpośredni sposób wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników. Wydawać by się mogło, że zakup tanich mebli biurowych niesie za sobą oszczędności dla firmy, jednak jest wręcz przeciwnie. Pracownicy, którzy przez kilka godzin dziennie będą musieli siedzieć na niewygodnych krzesłach, z pewnością będą znacznie mniej produktywni. To z kolei w długotrwałej perspektywie przełoży się na wyniki uzyskiwane przez przedsiębiorstwo. Fotele biurowe muszą zapewnić odpowiednią pozycję, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa. Biurka warto wybrać z elektryczną regulacją wysokości, pojedyncze lub zespolone tak zwane biurka typu Bench.  Dobrze, aby przy biurkach były kontenerki z szufladami oraz szafki – dzięki temu pracownik w dowolnym momencie będzie mógł sięgnąć po niezbędne dokumenty.

Meble biurowe TORO

Meble biurowe TORO

Przy doborze kolorystyki mebli zwracajmy także uwagę na rodzaj oświetlenia pomieszczenia – mowa tu zarówno o świetle naturalnym jak i sztucznym, gdyż mogą one prowadzić do zniekształcenia barw. 

Istotna kwestia to również niewłaściwy podział dostępnej przestrzeni. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy firma decyduje się na wynajęcie gotowej przestrzeni biurowej. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy pomieszczenia biurowe nie zostaną odpowiednio zmodyfikowane, może to doprowadzić do znacznego pogorszenia wydajności pracowników. Obecnie istnieje wiele popularnych i cenionych stylów urządzania wnętrz biurowych – najlepiej, gdy poprosimy o poradę w zakresie urządzania biura architektów i dekoratorów, którzy udzielą nam wielu cennych wskazówek na temat tego, w jaki sposób urządzić wnętrza, którymi dysponujemy.

Tych kolorów unikaj!

W biurze najlepiej sprawdzają się naturalne, jasne kolory takie jak szary, beżowy czy biały – dzięki temu wzrasta wydajność i poprawia się samopoczucie pracowników. Których kolorów należy unikać?

Przede wszystkim przesyconych kolorów, np. ostrej czerwieni czy jaskrawej zieleni. Taka kolorystyka ścian i mebli może przyczynić się nie tylko do pogorszenia produktywności pracowników, ale także wywołać u nich agresję.

Nie warto także stosować tego samego koloru we wszystkich pomieszczeniach. Jednostajność powoduje, że pracownicy są mniej zmotywowani. Gabinet prezesa czy sala konferencyjna powinny mieć nieco inną kolorystykę od pomieszczeń, w których na co dzień przebywa reszta pracowników. W trakcie aranżowania poszczególnych przestrzeni warto także uwzględnić indywidualne preferencje poszczególnych osób – wtedy będziemy mieć pewność, że każdy z pracowników będzie cieszył się dobrym samopoczuciem w trakcie wykonywania swoich zawodowych obowiązków.

Fotel-Ranz-Woodi

Fotel-Ranz-Woodi

Jakie negatywne konsekwencje może mieć dobór nieodpowiednich kolorów mebli?

Nieodpowiedni kolor mebli niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Są to przede wszystkim:

  • spadek wydajności pracowników,
  • pogorszenia samopoczucia pracowników, 
  • możliwość wystąpienia agresji, 
  • rozdrażnienie,
  • większe prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego,

Jaki kolor mebli wybrać do jasnych ścian?

Ściany beżowe, kremowe bądź białe, doskonale będą komponować się z brązowymi meblami. Ten typ mebli pojawia się w biurach niezwykle często – wynika to z tego, że drewno jest ponadczasowe i uniwersalne oraz zawsze prezentuje się bardzo atrakcyjnie i przyczynia się do ocieplenia wnętrz.

Z kolei mocne odcienie bieli świetnie sprawdzą się w połączeniu z meblami w ciemnych kolorach. Taki kontrast spowoduje, że wnętrze będzie wyglądać lekko, a jednocześnie nie będzie miał miejsca nadmiar ciemnych barw. Czarne meble biurowe na tle jasnych ścian będą prezentować się elegancko i wytwornie. Z jasnymi ścianami warto także połączyć szare meble. Warto jednak zadbać o to, by stworzyć odpowiedni kontrast – dobrze, gdy meble będą wyróżniać się na tle ściany.

Krzesla-HENS

Krzesla-HENS

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.