W jaki sposób można zadbać o swój kręgosłup pracując w domu?

Praca zdalna jest obecnie codziennością wielu pracowników. Z pewnością ma ona wiele plusów, jednak jeśli nie zadbamy o odpowiednią ergonomię, może się to skończyć bardzo dotkliwie dla naszego zdrowia. Czym się kierować wybierając krzesła biurowe do domu? Na co zwrócić uwagę pracując zdalnie, aby nasz kręgosłup na tym nie ucierpiał?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Każdy fizjoterapeuta jest w stanie niemal bez końca wymieniać najpopularniejsze błędy, jakie popełniamy na co dzień, a które odbijają się na naszym kręgosłupie i w konsekwencji powodują jego różnorodne zwyrodnienia. Skupmy się jednak głównie na pracy zdalnej, ponieważ w ostatnich latach to właśnie z jej powodu wiele osób uskarża się na dolegliwości bólowe poszczególnych odcinków kręgosłupa. Nic dziwnego: w warunkach firmowych, o ergonomię krzeseł biurowych dba zazwyczaj pracodawca i w większości nowoczesnych biur ten temat jest odpowiednio zaadresowany. Natomiast w czasie pracy w domu nierzadko nie mamy warunków lub po prostu zapominamy zadbać o to, aby sobie takie warunki stworzyć: w efekcie zamiast siedzieć na ergonomicznym krześle biurowym „urzędujemy” na zwykłych krzesłach kuchennych, ławach, a nawet fotelach czy kanapach. Zdrowy kręgosłup zniesie kilka takich dni pracy, ale już po tygodniu może zacząć się buntować. Tymczasem większość z nas ma wady postawy, które nawet jeden dzień pracy w takich nieprzystosowanych do tego warunkach mogą zostać pogłębione i w konsekwencji powodować ból kręgosłupa.

Przeczytaj także: O ergonomii krzeseł biurowych.

Konsekwencje nieleczonego bólu pleców

Ból kręgosłupa, podobnie jak każda inna przewlekła dolegliwość bólowa, nie powinien być nigdy bagatelizowany. Może oznaczać zmiany czasowe (jak np. zapalenie mięśnia szkieletowego) lub trwałe (jak np. dysplazja poszczególnych kręgów). Najbardziej wyrazistym i dotkliwym objawem schorzeń kręgosłupa jest oczywiście ból czy ograniczona mobilność, ale z czasem może to prowadzić do niemal całkowitego ograniczenia zasięgu ruchowego rąk czy głowy. Nieleczone schorzenia kręgosłupa mogą powodować ucisk na nerwy, a ten z kolei może wywoływać migreny, niedotlenienie, uczucie permanentnego zmęczenia. W skrajnym przypadku brak reakcji na chroniczne bóle kręgosłupa może wręcz doprowadzić do rozwoju innych chorób, wynikających z niedostatecznej ilości ruchu, nieefektywnego snu przerywanego napadami bólowymi i złego samopoczucia psychicznego. 

Dlatego też warto wiedzieć, jak wybrać krzesło do biurka w warunkach domowych, jak odpowiednio ustawić krzesło biurowe i jak sobie radzić, jeśli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie wygospodarować w domu miejsca na profesjonalne biurko i krzesło.

Zobacz również: Jak wybrać krzesło do biura?

fotele-Ioo-2

fotele-Ioo-2

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego krzesła biurowego?

Krzesło biurowe spełniające wymagania fizjoterapeutów pozwala zachować prawidłową postawę ciała, a w związku z tym, wyeliminować bóle kręgosłupa oraz nie doprowadzić do ich rozwinięcia się. Czym jest ergonomia w kontekście krzeseł biurowych i jakie fotele biurowe możemy uznać za ergonomiczne? W dużym skrócie, ergonomiczne krzesła i fotele są odpowiednio miękkie, mają regulowane oparcia, zagłówki i podłokietniki, a także przede wszystkim regulowaną wysokość siedziska. Odpowiednie wyprofilowanie tych elementów oraz wielkość dopasowana do naszego wzrostu i postury do dodatkowe czynniki, których nie można przegapić wybierając dobrej jakości krzesła biurowe.

Najważniejsze elementy ergonomicznego krzesła biurowego:

  • regulowane oparcie: oparcie ma bezpośredni kontakt z kręgosłupem i powinno wspierać jego naturalne krzywizny. Tylko i wyłącznie dzięki temu jesteśmy w stanie zachować prawidłową postawę siedząc: nie wypychając zanadto pośladków do tyłu i nie garbiąc się. Fotel biurowy, który wspiera zdrowie kręgosłupa, koniecznie musi mieć regulowany odcinek lędźwiowy, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej kumulują się dolegliwości bólowe: związane jest to z tym, że ten fragment pleców jest zazwyczaj najbardziej obciążany w czasie siedzenia. Sprężynujące i regulowane oparcie w płaszczyźnie przód-tył jest dodatkowym, mile widzianym elementem, który ułatwia przemieszczanie się na krześle, bujanie, przeciąganie się, a jednocześnie nie wpływa na stabilność krzesła i bezpieczeństwo osoby siedzącej.
  • regulowane siedzisko: w tym wypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o jego wysokość, ale również o kąt pochylenia. W większości foteli biurowych zamontowane są pneumatyczne siłowniki, którymi steruje się za pomocą dźwigni regulacyjnej. Niektóre posiadają dodatkową funkcję, jaką jest pochylanie siedziska, co jest niezbędne dla osób z chorymi stawami biodrowymi oraz poważniejszymi schorzeniami kręgosłupa.
  • regulowane podłokietniki. Nie wszyscy z nich korzystamy, jednak fizjoterapeuci zalecają, że dobry fotel biurowy, w którym spędzamy większą część dnia, powinien mieć możliwość odłożenia rąk na odpowiedniej wysokości, tuż przy ciele. Dobre dopasowanie wysokości podłokietników jest również swego rodzaju testem, który co pewien czas warto przeprowadzać: położenie łokci na podłokietnikach reguluje wysokość, na jakiej powinniśmy trzymać ramiona w czasie pracy (wiele osób ma tendencję do podnoszenia ramion w kierunku uszu w czasie wykonywania obowiązków przy komputerze, co z kolei skutkuje napięciami obręczy barkowej).

W celu zakupu dobrej jakości, dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb fotela biurowego, opłaca się skorzystać z pomocy firmy o bogatym doświadczeniu w branży wyposażenia wnętrz biurowych. Oczywiście zachęcamy do kontaktu z nami w tym temacie. Warto mieć świadomość, że tego typu krzesła nierzadko zamawiane są po dokonaniu odpowiednich pomiarów i ustaleń, więc okres oczekiwania na nie jest odrobinę dłuższy niż ma to miejsce w przypadku zwykłych salonów meblowych.

A co, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniego, ergonomicznego miejsca pracy w domu? Przede wszystkim, koniecznie skreślmy z listy potencjalnych miejsc do pracy kanapę, miękki fotel czy niską ławę. Te meble dobrze sprawdzają się w czasie relaksu, ale z ergonomiczną pracą nie mają nic wspólnego. Jako swoje domowe biuro wybierzmy wysoki stół: może być to miejsce w jadalni lub w kuchni. Jeśli nadal blat znajduje się zbyt nisko, aby monitor znajdował się na wysokości oczu, podłóżmy pod niego książki lub specjalne podkładki. Optymalną pozycją, jaką powinniśmy przyjąć przed komputerem jest siad, w którym obie stopy są oparte o podłoże, a kolana znajdują się niżej niż biodra. Podparcie ramion pozwoli nam odciążyć odcinek lędźwiowy i przestrzeń międzyłopatkową.

Action - ergonomiczny fotel

Action – ergonomiczny fotel

Można również spróbować pracy na stojąco, jednak tylko i wyłącznie wtedy, jeśli nasz laptop może być umieszczony na tyle wysoko, abyśmy się przy nim nie garbili.  Tutaj istotnym wyzwaniem jest też to, że osoby z rozwiniętymi wadami kręgosłupa stojąc muszą stale świadomie kontrolować swoją sylwetkę, aby nie pogłębiać już istniejącej np. lordozy czy kifozy. To może być rozpraszające w czasie pracy.  Jak widać, zawsze najlepszym rozwiązaniem w pracy biurowej okazuje się dobrej jakości krzesło i blat dopasowany do naszego wzrostu. Jeśli zamierzamy często korzystać z możliwości pracy zdalnej, inwestycja w miejsce i sprzęt umożliwiające to w ergonomiczny sposób jest sposobem na zapewnienie sobie zdrowia. 

Dowiedz się: Jak poprawnie ustawić krzesło biurowe?

Wpływ ergonomicznego krzesła biurowego na kręgosłup

Wygodne krzesło biurowe jest nieocenione w codziennej pracy, jeśli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Po pierwsze, zapobiega dolegliwościom bólowym i rozwijaniu problemów zwyrodnieniowych oraz wspomaga pracę fizjoterapeutyczną, jeśli pracujemy już nad swoimi wadami postawy. Dobry fotel biurowy w pośredni sposób zatem przekłada się na nasze lepsze samopoczucie, poziom energii, zdolność do aktywności fizycznej po godzinach pracy. Krzesło biurowe ergonomiczne pozytywnie wpływając na nasz kręgosłup, odciążając go w czasie wielu godzin siedzenia, zwiększa naszą efektywność w pracy: dzięki niemu, zamiast na niewygodzie, dolegliwościach bólowych czy poszukiwaniu najlepszej pozycji do siedzenia, możemy skupić się na obowiązkach.

Inwestycja w odpowiednie krzesło biurowe jest ważna na każdym etapie życia: im wcześniej zaczniemy wdrażać dobre nawyki w czasie siedzenia (nawet, gdy jeszcze nie doświadczamy dolegliwości bólowych), tym później zaczną nam doskwierać naturalne konsekwencje wynikające ze starzenia się organizmu. Zdjęcie nagłówkowe autorstwa Icons8 Team na Unsplash.

Zajrzyj do artykułu: Dlaczego odpowiednie krzesło biurowe to przyszłościowa inwestycja.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.