Regulowane krzesła biurowe: dlaczego są ważne?

Wykonując pracę biurową koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, w jakiej siedzimy pozycji. Od tego, czy mamy dobrze podparty kręgosłup, zależy to, czy będziemy w stanie pracować wygodnie, a co za tym idzie – czy będziemy w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach tak, by być jak najbardziej wydajnym. To właśnie z tego względu tak istotne znaczenie ma wybór właściwego siedzenia. Krzesło biurowe powinno być regulowane tak, aby w każdej chwili móc dostosować je do swojej postawy ciała. Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego warto wybrać regulowane krzesło do biurka?

Dzięki możliwości zmiany nachylenia oparcia czy też wysokości siedziska, nawet przy wielu godzinach spędzonych za biurkiem, ciągle można czuć się komfortowo. Z tego względu każdy, kto pracuje w ten sposób, powinien mieć do swojej dyspozycji krzesło biurowe regulowane.

Dlaczego regulacja w krześle biurowym jest tak ważna?

  • Odpowiednie ustawienie oparcia wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu zapobiega występowaniu bólu pleców.
  • Dzięki opcji zmiany wysokości siedziska, regulowane krzesło do biurka można dostosować do wzrostu użytkownika tak, aby umożliwić wygodne oparcie nóg o podłogę i zgięcie ich pod kątem 90 stopni.
  • Możliwość regulacji podłokietników pozwala utrzymać ergonomię ciała, co przekłada się na redukcję napięcia w barkach, a także szyi.

Regulowane podłokietniki  – krzesło biurowe zapobiegające napięciom

W jakie funkcje powinno być wyposażone dobre krzesło biurowe? Regulowane podłokietniki to podstawa. Zapewniają one użytkownikowi wygodne oparcie rąk, co przekłada się na skuteczną redukcję napięcia mięśni.

Nowoczesne krzesła biurowe mają już nawet opcję regulacji podłokietników z możliwością przesuwania nie tylko na wysokość, ale także na boki i wzdłuż. Świetnym przykładem jest ergonomiczny fotel biurowy IOO 2. Regulowane podłokietniki pomagają w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała poprzez swobodne oparcie rąk. Kiedy te są podparte, dochodzi do rozluźnienia mięśni ramion, co w efekcie przekłada się na zredukowanie napięcia w barkach i szyi. O wiele lepiej na biurku układają się wtedy także nadgarstki.

fotele-Ioo-2

fotele-Ioo-2

 

Żeby zapewnić sobie właściwą postawę ciała, podłokietniki należy ustawić w taki sposób, aby ręce mogły być zgięte w łokciach niemalże pod kątem prostym. Należy przy tym pamiętać, że powinny być one jednocześnie ustawione na tyle nisko, aby można było schować je pod blatem biurka.

regulowane podlokietniki

regulowane podlokietniki

Krzesła biurowe z regulowanym oparciem – ochrona dla kręgosłupa i lędźwi

Żeby w trakcie wielogodzinnej pracy przy biurku, można było przyjmować odpowiednią postawę, niezbędne jest krzesło biurowe z regulowanym oparciem. Przede wszystkim powinno mieć ono opcję dostosowania podparcia kręgosłupa na wysokości jego odcinka lędźwiowego. To kluczowe w zapobieganiu bólu pleców i powstawania niebezpiecznych wad postawy.

Odpowiednie ustawienie oparcia wspomaga utrzymywanie w trakcie pracy przed komputerem prawidłowej pozycji ciała, czyli takiej, przy której nie dochodzi do zwiększonego napięcia mięśni. Powinno zostać ono wyregulowane w taki sposób, aby podpierało kręgosłup na całej wysokości części lędźwiowej, a także przynajmniej w 2/3 odcinek piersiowy.

Krzesło biurowe z regulowanym oparciem to konieczny wybór w przypadku osób, które cierpią na chroniczne bóle pleców. Dzięki możliwości ustawienia odpowiedniego wyprofilowania, nie dochodzi do zbytniego obciążenia kręgosłupa, co pomaga zapobiegać takim dolegliwościom. Odpowiednie ustawienie oparcia może także zmniejszyć ryzyko występowania, często towarzyszącego bólom pleców, drętwienia nóg.

Zobacz także: W jaki sposób można zadbać o swój kręgosłup pracując w domu?

Krzesła z regulowanym zagłówkiem – ulga dla szyi i głowy w pozycji relaksu

Osoby, które w trakcie pracy przy biurku skarżą się na częste bóle głowy, powinny raz na jakiś czas zadbać o odpoczynek. Pomoże w tym krzesło biurowe z regulowanym zagłówkiem. Pozwoli ono na komfortowy odpoczynek w pozycji półsiedzącej. Dzięki regulowanemu zagłówkowi, w każdej chwili można wygodnie się odchylić i oprzeć głowę tak, aby zrelaksować mięśnie szyi oraz zredukować napięcie w barkach.

Dla prawidłowego podparcia górnego odcinka kręgosłupa, element ten powinien zostać ustawiony w taki sposób, aby czubek głowy i środek szyi były ułożone równolegle do reszty tułowia. Głowa nie może być zbytnio odchylona ani w przód, ani w tył.

Krzesło z regulacją wysokości – idealne dopasowanie do biurka i ciała

Na odpowiednie dopasowanie zarówno do użytkownika, jak i do biurka, pozwoli krzesło z regulacją wysokości. Taki mebel zapewni wygodę pracy bez względu na wzrost i wagę osoby, która na nim siedzi. Oczywiście pod warunkiem, że wysokość zostanie dopasowana w odpowiedni sposób.

Przy właściwej regulacji, użytkownik jest w stanie swobodnie utrzymać właściwą postawę ciała, czyli taką, podczas której:

  • plecy są wyprostowane,
  • linia kręgosłupa i ud tworzy kąt prosty,
  • przedramiona są oparte o biurko w pozycji prostopadłej do kręgosłupa,
  • stopy leżą płasko na ziemi, a kolana są zgięte pod kątem 90 stopni (ewentualnie stopy są oparte na podnóżku).

Przy zachowaniu optymalnego kąta siedzenia, dochodzi do lepszego krążenia krwi, co pozwala uniknąć m.in. uczucia mrowienia czy też drętwienia kończyn.

Nie bez znaczenia jest dopasowanie wysokości krzesła do biurka. Żeby móc zachować komfort pracy, siedzisko powinno znajdować się na wysokości około 40-50 cm nad podłogą i około 20-30 cm poniżej blatu.

regulowane krzeslo do biurka

regulowane krzeslo do biurka

Zobacz koniecznie: Wybieramy ergonomiczne krzesło biurowe: przewodnik zakupowy

Krzesła obrotowe z regulacją wysokości: elastyczność i dostosowanie do przestrzeni pracy

Do pracy w biurze najlepiej sprawdzi się krzesło obrotowe z regulacją wysokości i oparcia oraz możliwością zmiany ułożenia podłokietników. Takie siedzenie pozwoli na idealnie dostosowanie do przestrzeni biurowej i wygodne ułożenie ciała bez względu na rodzaj posiadanego biurka. Poza tym krzesła biurowe obrotowe są najczęściej polecane przez fizjoterapeutów.

Regulacja wysokości i możliwość obracania siedzenia pozwala na ergonomię pracy przy różnych typach biurek. To szczególnie istotne w sytuacji, kiedy nie posiada ono regulacji wysokości blatu. Na elastyczność pracy i dopasowanie do każdego typu biurka pozwalają także kółka. Dają one pełną swobodę ruchów i możliwość szybkiego przysuwania się i oddalania od blatu, bez konieczności wstawania.

Sprawdź ranking: Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa – ranking

Wygodne krzesło biurowe to nie tylko komfort pracy, ale i ulga dla kręgosłupa

Dzięki możliwości dostosowania poszczególnych elementów do sylwetki użytkownika, regulowane krzesło do biurka zapewnia pełen komfort pracy, a przy tym pomaga zapobiegać schorzeniom kręgosłupa. Wszystko to za sprawą utrzymania właściwej postawy ciała.

Zakup krzesła biurowego z regulacją wysokości i innymi funkcjami daje możliwość ustawienia go w taki sposób, aby nie dochodziło do nadmiernego napinania mięśni. W ten sposób nawet przy wielogodzinnej pracy przy biurku nie odczuwamy dyskomfortu i to zarówno siedząc w biurze, jak i po powrocie do domu. Ważne jest jednak jego dobre dopasowanie.

Zakupu takiego krzesła najlepiej jest dokonać w sprawdzonym sklepie. Na pewno należałoby unikać popularnych „sieciówek”. W profesjonalnym sklepie z wyposażeniem i meblami biurowymi można liczyć na pomoc w doborze krzesła do indywidualnych potrzeb, a także porady dotyczące jego późniejszej regulacji. Zdjęcie nagłówkowe autorstwa Artur Lambillotte na Unsplash.

Masz pracę biurową? Przeczytaj: Jakie krzesło biurowe wybrać do dłuższej pracy przy komputerze?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.