Jak zapobiegać zmęczeniu oczu w biurze?

Zmęczenie oczu w pracy biurowej jest bardzo powszechnym problemem, można je uznać za znak naszych czasów. Doczekało się nawet w medycznej nomenklaturze własnej nazwy – syndrom oka biurowego, Computer Vision Syndrome (CVS). Dlaczego ów syndrom jest związany z pracą biurową i jak można mu przeciwdziałać?

Zmęczenie oczu w pracy biurowej – objawy

Zespół lub syndrom oka biurowego to zbiór objawów, które wywołują związane z pracą czynniki zewnętrzne. Najważniejszym z nich są urządzenia cyfrowe, z których korzystamy w pracy i poza nią – monitory komputerów, tabletów czy ekrany smartfonów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna przykrych symptomów. Do niechlubnej listy dołączyć można również złe oświetlenie oraz suche powietrze, które spowodowane jest brakiem wietrzenia pomieszczeń, ogrzewaniem oraz klimatyzacją.

CVS daje dokuczliwe objawy w postaci uczucia zmęczonych oczu, pieczenia i swędzenia, zaczerwienionych spojówek, nieprzyjemnego poczucia suchych oczu z „piaskiem” pod powiekami, a w konsekwencji prowadzi do rozmywania obrazu, silnych bólów głowy i odczucia fizycznego wyczerpania.

Jak zapobiegać zmęczeniu oczu w biurze?

Najważniejszym czynnikiem, który przeciwdziała CVS jest odpowiednio dostosowane stanowisko pracy oraz unikanie tego, co oczom szkodzi, a co można samodzielnie wyeliminować. Co jest najważniejsze?

Oświetlenie

Stanowisko pracy powinno być jak najlepiej oświetlone. Jeśli to możliwe, to  światłem naturalnym, wspieranym odpowiednio dobranym oświetleniem sztucznym. Przy czym źródła światła powinny być zlokalizowane tak, aby nie tworzyły odblasków, odbijając się od ekranu urządzenia – odblaski bardzo nadwyrężają oczy i potęgują uczucie zmęczenia. Odbijające się światło można neutralizować poprzez pochylenie samego monitora lub pochylenie blatu biurka pod odpowiednim kątem. Istotne jest także natężenie światła. Nie może być ani zbyt ciemne, ani nadmiernie jasne. Optymalny poziom to około 500 lx (luksów). Nie da się tego wprawdzie zmierzyć bez specjalistycznych urządzeń, ale pożądane zakresy powinny być brane pod uwagę na etapie wyboru lamp i źródeł światła.

Oświetlenie w biurze według BHP

Oświetlenie w biurze według BHP

Monitor

Ekran powinien być ustawiony w odległości około 40-100 cm od twarzy (w zależności od jego wielkości – im jest większy, tym dalej musi stać), a jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Wówczas gałka oczna może odpowiednio pracować, kierując wzrok w monitor na wprost lub w dół, co jest korzystne dla stałego nawilżania oczu. Kierowanie wzroku w górę bardzo szybko powoduje wysuszenie filmu łzowego. Zarówno monitory komputerów stacjonarnych, laptopów, jak i mniejsze ekrany tabletów i smartfonów, powinny mieć odpowiednio ustawiony kontrast oraz poziom jasności. Ponieważ trudno samodzielnie zmierzyć parametry (zwłaszcza w telefonach), najlepiej jest wypróbować kilka ustawień i sprawdzić, które z nich wydaje się najbardziej komfortowe dla oczu.

Czytaj też:  5 porad jak zwiększyć komfort pracy w biurze

Biurko regulowane elektrycznie

Idealnym rozwiązaniem, zarówno pod kątem ergonomii siedzenia, jak i zdrowych oczu, są regulowane biurka. Biurka z elektryczną regulacją wysokości pozwalają uzyskać najlepszą pozycję, aby ustawić ekran nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale również pod odpowiednim kątem, redukując efekt odblasków. Ergonomiczne biurko elektryczne jest również idealnym sposobem na to, aby dostosować odległość, w jakim znajduje się krzesło biurowe od monitora. Powinna być taka, aby użytkownik był w stanie objąć wzrokiem cały ekran, bez konieczności oddalania głowy lub odchylania jej w tył.

Zalety biurek z elektryczną regulacją wysokości

Zalety biurek z elektryczną regulacją wysokości

Wilgotność powietrza

Wnętrza biurowe powinny być regularnie wietrzone, zwiększa to wilgotność powietrza w pomieszczeniach biurowych i pomaga redukować zanieczyszczenia, które się w nim unoszą. Natomiast nawiew – zarówno chłodny, jak i ciepły – powinien być skierowany tak, aby nie wiać prosto w twarz.

Zobacz również:  Jaka powinna być odpowiednia temperatura w biurze?

Brak kurzu

Choć o czystość w biurze rzadko dbają sami pracownicy, to każdy powinien dopilnować, aby tam, gdzie pracuje, czyli na biurku, monitorze, klawiaturze i ich najbliższej okolicy nie gromadził się kurz. Unoszący się – zwłaszcza pod wpływem nawiewu, podrażnia dodatkowo oczy, zwiększając pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie.

Ćwiczenia

Praca nie powinna być ciągła. Mniej więcej raz na dwie godziny należy stosować krótkie przerwy, w czasie których można wykonać małą gimnastykę oczu. Dobrym ćwiczeniem jest mruganie, wspierające nawilżenie gałki ocznej i jej odpoczynek poprzez rozluźnienie mięśni. Kolejnym, wspierającym odpoczynek oczu ćwiczeniem może być skupianie wzroku naprzemiennie – na przedmiocie, który znajduje się blisko i na takim, który znajduje się daleko. Wystarczy kilka takich powtórzeń, aby wspomóc oczy w wyostrzeniu obrazu i rozluźnieniu mięśni gałki ocznej.

Zdrowie pracownika - jaki wpływ mają na nie meble biurowe?

Zdrowie pracownika – jaki wpływ mają na nie meble biurowe?

Krople do oczu

W sytuacjach, w których mimo zastosowania powyższych kroków, oczy nadal wydają się zmęczone i zbyt suche, można sobie pomóc kroplami do oczu. Tak zwane sztuczne łzy nawilżają gałkę oczną i wspierają jej regenerację. Butelkę takich kropli warto w pracy trzymać pod ręką, aby zawsze można było po nie sięgnąć.

Podjęcie tych kroków może pomóc w ochronie oczu przed nadwyrężeniem i zmęczeniem. Warto także pamiętać o przerwach i na chwile odejść od cyfrowego ekranu. Krótki spacer, wewnątrz lub na zewnątrz, może pomóc oczom odświeżyć się. Chociaż nie jest możliwe całkowite uniknięcie używania urządzeń cyfrowych w pracy biurowej, to możliwe jest zmniejszenie ich wpływu na oczy. Będąc proaktywnym w kwestii ochrony swojego wzroku, można zminimalizować wpływ cyfrowych wyświetlaczy i zapobiec zmęczeniu oczu.

Przeczytaj także:  Jak zapobiegać bólom pleców podczas pracy w biurze?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.