Jaka powinna być odpowiednia temperatura w biurze?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, zakres dopuszczalnych temperatur w biurze regulują przepisy BHP. Jakie narzucają normy? Jakie w związku z nimi obowiązki ma pracodawca? Co w sytuacji, kiedy temperatura w biurze nie mieści się w wytyczonych ramach? No i jaka temperatura jest komfortowa? Odpowiadamy dziś na te i kilka innych pytań, związanych z temperaturą w pracy biurowej.

Dlaczego komfort termiczny w biurze jest ważny?

Komfort termiczny to pojemne pojęcie, które można interpretować indywidualnie. Rozumiemy przez niego temperatury, w których nie marzniemy, ale i nie odczuwamy dokuczliwego gorąca.

Zbyt zimno. W przypadku nadmiernego wychłodzenia biura – na przykład na skutek ustawiania zbyt niskiej temperatury w klimatyzatorach, pracownicy nie tylko będą stale zmarznięci, ale spora część z nich z pewnością na skutek tego zachoruje. Absencja, zwłaszcza jeśli dotyczy sporej części zespołu, nigdy nie jest pożądana.

Zbyt gorąco. Przegrzanie biura może z kolei być bardzo negatywnie odczuwane przez osoby starsze, cierpiące na dolegliwości sercowe, mające problemy z układem krążenia. W przypadku większości pracowników, również tych młodych i całkiem zdrowych, zbyt wysoka temperatura w biurze wywołuje ogólne uczucie rozbicia, utrudnia koncentrację i znacząco obniża efektywność pracy.

Zatem, ani nadmierne wychłodzenie, ani przegrzanie biura nikomu się nie przysłuży, przynosząc wymierne straty zarówno zatrudnionym, jak i pracodawcom. Sprawdźmy jak te kwestie regulują przepisy.

Czytaj też: Wpływ temperatury na pracę w biurze

Epic-krzesla

Epic-krzesla

Temperatura w biurze według norm BHP

Przepisy BHP określają podstawowe i obowiązujące każdego pracodawcę normy temperatur w miejscu pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, temperatura powinna być dostosowana do charakteru wykonywanej pracy. Dla pomieszczeń biurowych nie powinna być ona niższa, niż 18 stopni Celsjusza. Maksymalna dopuszczalna temperatura w przypadku pracowników biurowych nie została określona w przepisach i jedyna regulacja w tym zakresie dotyczy pracowników niepełnoletnich, którzy nie mogą wykonywać pracy w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa, niż 30 stopni Celsjusza.

Przepisy BHP regulują również pożądany poziom wilgotności oraz kwestie wentylacji. Strumień powietrza nie może padać wprost na stanowisko pracy, a powietrze powinno być wolne od szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń.

Zobacz również:  Jak zmniejszyć negatywny wpływ pogody na pracę?

Stol-Kalisto-owalny

Stol-Kalisto-owalny

Optymalna temperatura w biurze

Optymalna temperatura oznacza taką, w której większość pracowników czuje się komfortowo. Ten „złoty środek” zwykło określać się w przedziale między 20 – 25 stopniami Celsjusza. Choć ten zakres nie wynika z litery prawa, uznawany jest za „dobry obyczaj”, który przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym.

Żeby zagwarantować pracownikom ów komfort, najprostszym rozwiązaniem latem wydaje się klimatyzacja, a zimą ogrzewanie. Istnieją jednak także inne sposoby na to, aby poprawić samopoczucie pracowników.

Sprawdź: Klimatyzacja – biurowy zbytek czy dobrodziejstwo?

Lockery-biuro

Lockery-biuro

Wpływaj na temperaturę aranżacją i wyposażeniem

Odpowiednie ustawienie mebli. Odczuwalną temperaturę można w pewnym zakresie zwiększać lub zmniejszać za sprawą przemyślanej koncepcji ustawienia mebli. Przede wszystkim zadbaj o to, aby biurka nie stały bezpośrednio przy oknach – to ograniczy zarówno uczucie przegrzania latem, jak i wychłodzenia zimą. Po wtóre, biurka oraz krzesła biurowe powinny być rozlokowane tak, aby nie stały w przeciągu. Po trzecie, aby uniknąć „stojącego” powietrza, zadbaj o to, aby stanowiska pracy nie znajdowały się w strefach nadmiernie zabudowanych wysokimi meblami, które ograniczają przepływ powietrza.

Zobacz także: Lato w biurze – jak się do niego przygotować?

Krzesła biurowe do nagrzanego biura. Wybierając meble biurowe do pomieszczeń mocno nasłonecznionych, postaw na ergonomiczne krzesła biurowe z siatkowym oparciem. Siatka umożliwia sprawną i skuteczną cyrkulację powietrza, która znacząco poprawia komfort podczas siedzenia, redukując efekt pocących się pleców.

Wykorzystaj systemy akustyczne. Planując rozmieszczenie klimatyzacji i innych urządzeń wentylacyjnych, chłodzących oraz grzewczych, zadbaj o to, aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na pracownika. Jeśli nawiew (zimny lub gorący) w biurze jest dość intensywny, wykorzystaj do osłony ścianki i systemy akustyczne. Obok znaczącego wyciszenia przestrzeni, które poprawi komfort pracy, pomogą ci również zadbać o to, aby biurka i krzesła biurowe były chronione przed chłodem lub ciepłem nawiewu.

Osłoń okna. To sposób zarówno na obniżenie, jak i podniesienie temperatury. Jeśli okna nie są zbyt szczelne, zimą na pewno stanowią źródło obniżania komfortu. Jeśli osłonisz je roletami, ustawisz w pobliżu duże rośliny doniczkowe, ograniczysz w ten sposób przewiew z okien, podnosząc temperaturę w biurze do bardziej przyjemnej. Jeśli natomiast pracownikom dokucza słońce i upał, możesz częściowo osłonić szyby roletami lub zamontować na nich specjalne folie przeciwsłoneczne (termoizolacyjne), których skuteczność w ochronie przed gorącem jest dość wysoka i pozwala ochłodzić pomieszczenie nawet o 10 stopni Celsjusza.

Przeczytaj także:  Jak przetrwać upalne dni w biurze?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.