Zwierzęta w biurze – benefit pracowniczy godny uwagi

Zwierzęta w biurze - benefit pracowniczy godny uwagi

Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami doskonale wpływa na ludzi. Zabawa ze swoimi pupilami potrafi zdjąć z barków cały stres i napięcie spowodowane kłopotami w pracy czy w życiu prywatnym. Kwestią czasu było zatem umożliwienie pracownikom przyprowadzania swoich zwierzaków do pracy. Oczywiście nie w każdej branży taki benefit ma rację bytu, ale są takie miejsca pracy, gdzie to rozwiązanie sprawdza się doskonale.

Zwierzaki w biurze – kiedy jest to dobry pomysł?

Istnieje bardzo wiele argumentów przemawiających za tym, by zaprosić zwierzęta domowe do przestrzeni biurowej. Warto jednak, zanim zdecydujemy się na taki krok, dopilnować, by miało to przysłowiowe ręce i nogi. Przede wszystkim należy upewnić się, czy żaden ze współpracowników nie ma alergii na sierść zwierzęcą. Jeśli tak jest, to niestety od razu należy wyeliminować opcję przyprowadzania swojego psiaka czy kota do miejsca pracy. Poza tym nie każde zwierzę będzie się czuło dobrze w towarzystwie tak wielu osób. Niektóre psiaki czy koty akceptują wyłącznie swoich domowników, a wprowadzenie ich w duże środowisko i w miejsce, gdzie często panuje hałas i dużo się dzieje, mogłoby być dla nich źródłem nieopisanego stresu. Trzeba przecież pamiętać, że korzyści z obecności zwierzaków w biurze muszą być obopólne. Na drugim biegunie mamy zwierzaki nadaktywne, które mogą się bawić bez przerwy i z każdym. Nietrudno sobie wyobrazić, że praca w towarzystwie psiaka, który bez przerwy domaga się uwagi i wskakuje na kolana, byłaby bardzo utrudniona, jeśli nie niemożliwa. Do miejsca pracy można zatem zapraszać takie zwierzaki, których temperament na to pozwala. Aby się przekonać, jak nasi milusińscy będą zachowywać się w nowym dla siebie środowisku, warto przyprowadzić je na początek na 1-2 godziny, aby oswoiły się z obcym sobie miejscem.

Sky Premium

Sky Premium

Jak przygotować biuro na obecność nietypowych gości?

Oczywistym jest, że biuro, w którym mają na stałe gościć zwierzaki, musi zostać do tego odpowiednio przystosowane. Dla psów i kotów powinno się znaleźć zaciszne kąciki i wstawić do nich legowiska, gdzie będą sobie one mogły odpocząć, wyciszyć się i zdrzemnąć. Kotom należy dodatkowo zapewnić dostęp do kuwety i wstawić ją w cichym, dyskretnym miejscu, aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort. Nie można zapomnieć o miskach z wodą i jedzeniem. Powinny one być ustawione tak, aby chodzący po biurze pracownicy się o nie nie potykali i aby zwierzaki mogły zjeść i napić się w spokoju.

Dzięki odpowiednio dobranym meblom i sprzętom biurowym można stworzyć przyjazne i przytulne środowisko, które będzie sprzyjało pracy i interakcjom ze zwierzętami. Dobrym rozwiązaniem mogą być na przykład sofy i fotele z wysokimi ściankami. Ustawione w centralnej części biura, tworzą swego rodzaju osobne pomieszczenie, z dobrą izolacją akustyczną. Taka przestrzeń będzie sprzyjała rozmowom w większym gronie i zabawom ze swoimi zwierzętami.

Zobacz też:  Cechy profesjonalnych mebli biurowych

Platinium High Back

Platinium High Back

Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, można także przeznaczyć część mebli typu sofy i kanapy wyłącznie na potrzeby zwierzaków. Jak wiadomo, gdy właściciele nie patrzą, koty i psy i tak najchętniej układają się na tego rodzaju miękkich meblach, więc warto im to umożliwić. W tym konkretnym przypadku polecane będą meble o solidnej konstrukcji, z dobrej jakości, wytrzymałą tapicerką, którą w razie potrzeby można łatwo wyczyścić.

sofa platinium R-33

sofa platinium R-33

Kiedy w biurze znajduje się poczekalnia, warto rozważyć możliwość wstawienia tam specjalnych ławek do poczekalni, wykonanych z łatwego w czyszczeniu tworzywa. Wielce prawdopodobne jest, że psy i koty będą chętnie z nich korzystać, a więc czyszczenie sierści i innych zabrudzeń pochodzących od zwierząt będzie o wiele łatwiejsze, niż w przypadku mebli tapicerowanych. Ponadto hol i poczekalnia mogą być miejscem, które w razie potrzeby może służyć jako miejsce wyciszenia i odpoczynku dla zwierząt, oczywiście pod warunkiem, że nie są bardzo uczęszczane.

Ławki Flipper

Jakie korzyści przynoszą zwierzęta w biurze?

Tym zagadnieniem zajmowało się wielu naukowców. Badania przeprowadzone w zakresie wpływu obecności zwierząt na produktywność i atmosferę w pracy jednoznacznie wskazują na to, że przyprowadzanie swoich milusińskich do biura niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim bliskość naszych ukochanych psów i kotów wpływa kojąco na nasze nerwy. To, że w każdej chwili możemy je przytulić i pogłaskać, jest zbawienne tak dla nas, jak i dla nich. Ponadto dowiedziono, że dzięki zwierzętom panuje w zespole lepsza, bardziej przyjacielska i nastawiona na współpracę atmosfera. Także konieczność wyprowadzania psów na spacer to wbrew pozorom korzyść. Ponieważ ludzki umysł potrafi się skoncentrować na wysokim poziomie zaledwie przez około 50 minut, to częste przerwy są jak najbardziej wskazane dla zwiększenia produktywności.

Benefit, o którym tu mowa, na dobre już zagościł w zachodniej kulturze biurowej. Czy ten trend się utrzyma? Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądała praca biurowa po zakończeniu pandemii.

Przeczytaj także: Praca w biurze – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.