Ustawienie krzeseł w sali konferencyjnej

Fotele-Action

Charakter szkoleń może być bardzo różny – nastawiony na interakcję ze zgromadzonymi albo typowo informacyjny, gdy jeden lub kilku prelegentów przedstawiają informację uczestnikom. Tę specyfikę konkretnego spotkania trzeba wziąć pod uwagę, kiedy planuje się układ stołów i krzeseł. Nie ma przecież jednego uniwersalnego rozkładu, ba! Możliwości jest naprawdę sporo i warto je poznać, by znaleźć te optymalne.

Ustawienie teatralne (kinowe)

Nietrudno się domyślić, jak będzie wyglądało ustawienie krzeseł w myśl tego porządku. Rzędy foteli skierowane są w tym przypadku w jedną stronę – stronę sceny lub podwyższenia albo po prostu miejsca w sali, które zajmuje prelegent. Wśród najważniejszych zalet tego modelu można wymienić optymalne wykorzystanie przestrzeni. Krzesła konferencyjne są ustawiane blisko siebie, w równych odstępach, co pozwala na zapewnienie miejsca dla wielu uczestników. Atutem ustawienia teatralnego jest także dobra widoczność – właściwie z każdego miejsca w pomieszczeniu będzie można bez trudu zobaczyć prelegenta i pokazywane przez niego materiały/ slajdy/ prezentacje.

Krzesla-HENS

Krzesla-HENS – ustawienie teatralne (kinowe)

Układ szkolny

W zasadzie jest on bardzo podobny do porządku opisanego powyżej, z tą różnicą, że uczestnicy mają też do dyspozycji biurka. Można ustawiać ławki w rzędach, albo przygotować dla słuchaczy indywidualne stanowiska – w zależności od potrzeb. Jeśli osoby biorące udział w spotkaniu mają pracować na własnych komputerach, trzeba dodatkowo zadbać o udostępnienie im gniazdek elektrycznych. Ważne, aby biurka były na tyle duże, by można na nich pracować w komfortowych warunkach. Jeśli szkolenie ma być nastawione na „słuchanie”, ewentualnie robienie notatek w formie papierowej, to wystarczą niewielkie krzesła z pulpitem.

Układ szkolny/klasowy - sala-wykladowa

Układ szkolny/klasowy – sala-wykladowa


Przeczytaj też:
Krzesła konferencyjne z pulpitem – sposób na usprawnienie szkoleń i spotkań

Układ w kształcie podkowy

Układ stołów w kształcie podkowy, zamiennie nazywany układem w kształcie litery U, należy do najbardziej uniwersalnych. Najlepiej sprawdza się podczas takich szkoleń i konferencji, gdzie w założeniu komunikacja między uczestnikami ma być intensywna i swobodna. Polega on na ustawieniu stołów z krzesłami na trzech bokach prostokąta, z miejscem dla prowadzącego umiejscowionym u szczytu. Prelegent ma możliwość swobodnego przemieszczania się po sali i konsultowania problematycznych kwestii indywidualnie z uczestnikami. Słuchacze mają też większy komfort – nie czują na sobie non stop wzroku prowadzącego i mają doskonały widok na prezentowane przez prelegenta materiały.

Stoły konferencyjne EVRO

Układ w kształcie podkowy – litery U

Układ kameralny

Choć nazwa może sugerować, że układ kameralny jest przeznaczony na szkolenia organizowane dla niewielkiej liczby uczestników, to w rzeczywistości możliwości jego wykorzystania są o wiele większe. Zasadniczo porządek ów zakłada, że wszyscy słuchacze zgromadzeni są wokół jednego stołu. Stoły te mogą być wszak długie, więc nawet spore zebrania można organizować w oparciu o ten model. Ogromną jego zaletą jest to, że wszyscy słuchacze mają do dyspozycji sporo miejsca i dostęp do przestrzeni niezbędnej podczas pracy przy komputerze czy z wykorzystaniem systemów wideo- lub telekonferencji. Poza tym wymiana opinii czy uwag pomiędzy wszystkimi zgromadzonymi może następować w sposób komfortowy i niezakłócony. Oczywiście układ kameralny sprawdzi się przy okazji spotkań w wąskim gronie – np. podczas ważnych rozmów biznesowych czy szkoleń dla niewielkiej grupy specjalistów. Jest też optymalnym rozwiązaniem w przypadku szkoleń o charakterze kreatywnym, kiedy ważna jest swobodna, niezobowiązująca atmosfera.

Stoly LINK - uklad kameralny

Stoly LINK – uklad kameralny

Układ bankietowy

Ta propozycja ustawienia jest rekomendowana szczególnie w przypadku szkoleń czy konferencji, podczas których przewidziana jest przerwa obiadowa lub innego rodzaju poczęstunek dla zgromadzonych. Zakłada ona, że uczestniczy są rozsadzeni przy kilku osobnych, najczęściej okrągłych stołach. Ten model sprawdzi się również wtedy, gdy agenda konferencji przewiduje pracę lub opracowanie jakiegoś projektu w niewielkich grupach – może to być np. praca nad jakimś case study albo zadanie kreatywne.

Krzesla-HENS - układ bankietowy

Krzesla-HENS – układ bankietowy

Inne możliwości i warianty

Oczywiście na wyżej wymienionych układach możliwość aranżacji przestrzeni na szkolenia i konferencje się nie kończy. Wspomniane wyżej porządku należą do standardowych i najczęściej spotykanych, ale tak naprawdę sposób zagospodarowania pomieszczenia, w którym ma się odbyć szkolenie, zależy od inwencji i wyobraźni organizatorów. Jeśli tylko charakter spotkania na to pozwala, a uczestnicy są otwarci na tego rodzaju propozycje, warto odstawić na bok sztywne reguły i zaproponować swobodne, sprzyjające kreatywności wyposażenie i układ. Sprawdzą się choćby pufy, sofy czy nawet hamaki – im bardziej niesztampowo podejdzie się do tematu, tym większa szansa, że uczestnicy wyniosą ze spotkania nie tylko maksimum informacji i inspiracji, ale też że na długo pozostanie ono w ich pamięci i będzie przykładem na to, że da się inaczej, ciekawiej i bardziej oryginalnie zawalczyć o uwagę i zaangażowanie uczestników.

Pufy VOLT & SQUARE

Pufy VOLT & SQUARE

 

Zobacz również:  Czym się kierować przy wyborze krzeseł konferencyjnych?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.