Korzyści zdrowotne związane z ergonomicznymi krzesłami

O ergonomii na stanowiskach pracy napisano wiele. Wciąż jednak zdarza się, że pracodawcy pomijają związane z tym aspekty. Dzieje się tak z powodu braku wiedzy albo w wyniku poszukiwania oszczędności. A ponieważ ergonomiczne krzesło jest najważniejszym atrybutem na drodze do zachowania zdrowia i zapobiegania przykrym dolegliwościom, warto podkreślać liczne korzyści zdrowotne, płynące z wykorzystania ergonomicznych krzeseł biurowych tak długo, jak długo pracownicy uskarżają się na uciążliwość wykonywania swoich obowiązków, a pracodawcy bagatelizują wagę ergonomii na stanowiskach pracy.

Ergonomiczne krzesła biurowe szczęśliwie pojawiają się w biurach coraz częściej. Potrzeba zaprojektowania takich krzeseł wynikała z fizjologicznych potrzeb ludzkiego ciała. Ergonomia – w przypadku krzeseł — jest bowiem niczym innym jak dostosowaniem budowy i funkcjonalności tego popularnego mebla do potrzeb anatomii człowieka.

Ergonomiczne krzesła biurowe posiadają liczne opcje regulacji, pozwalają zoptymalizować ustawienia, dopasowując je do indywidualnych gabarytów i potrzeb ciała użytkowników o różnych proporcjach oraz umożliwiają troskę w zasadzie o każdą część ciała. Dzięki nim pracownicy mogą być zdrowsi i pracować bardziej wydajnie.

Zobacz także: O ergonomii krzeseł biurowych

Zdrowotne korzyści związane z krzesłami ergonomicznymi

Krzesła ergonomiczne nie są już luksusem, ale koniecznością dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. W porównaniu do standardowych krzeseł biurowych, korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania krzeseł ergonomicznych są nie do przecenienia. Możliwości dostosowywania ergonomicznego krzesła zapewniają wyjątkowe korzyści zdrowotne jak żadne inne krzesło biurowe. Oto dlaczego powinieneś jak najszybciej zmodernizować krzesła w swoim miejscu pracy:

Zdrowszy kręgosłup

Wysokie, profilowane oparcie z opcją regulacji wysokości podparcia i kąta nachylenia, pozwala dostosować pozycję do gabarytów użytkownika. Kręgosłup jest podparty w tych fragmentach, które w niezdrowej pozycji cierpią najbardziej – w szyjnym oraz lędźwiowym odcinku. Szyjny odcinek kręgosłupa, czyli kark, może wspierać ustawiony pod odpowiednim kątem i na prawidłowej wysokości zagłówek. Natomiast wsparciem dla odcinka lędźwiowego są specjalnie wyprofilowane w tym miejscu oparcia w ergonomicznych krzesłach. Dzięki nim przestaje być odczuwany dyskomfort oraz ból, a cały organizm funkcjonuje lepiej.

Fotele-Belt-bejot

Fotele-Belt-bejot

Brak nadwyrężonych stawów

Podczas pracy w pozycji siedzącej, stawy – łokcie, kolana czy nadgarstki – wbrew pozorom ciężko pracują. Łokcie powinny leżeć na dopasowanych wysokością do blatu biurka podłokietnikach, które stanowią przedłużenie blatu. Nadgarstki natomiast powinny spoczywać w linii prostej od łokcia na blacie biurka – nie powinny być wygięte ani w górę, ani w dół – uzyskanie tej pozycji również umożliwiają dobrze ustawione podłokietniki. Dla kolan największe znaczenie ma natomiast wysokość krzesła. Powinna umożliwić ułożenie nóg tak, aby kolana były zgięte mniej więcej pod kątem 90 stopni. Takie parametry pozwala zoptymalizować regulacja wysokości ergonomicznego krzesła, a także ustawienie głębokości jego siedziska. Prawidłowe ułożenie i praca stawów oznacza znaczącą redukcję ryzyka występowania bólów, przeciążeń czy zespołu cieśni nadgarstka.

Mniejszy nacisk na uda, czyli poprawa krążenia

Źle dostosowana głębokość i wysokość siedziska może wywołać kolejny problem, uciskając uda na wysokości nad kolanami. W efekcie zajmowania takiej pozycji przez dłuższy czas zaczynają boleć i drętwieć nogi, a to oznacza problemy z krążeniem, które są wynikiem wspomnianego nacisku. W przypadku osób narażonych na zakrzepicę stanowi to poważne ryzyko zdrowotne. Prawidłowo ustawione biurowe krzesło ergonomiczne skutecznie zapobiega takim problemom, a dodatkowym wsparciem jest zastosowanie gąbek – odpowiednio miękkich wypełniaczy pod tapicerką.

Bez bólu mięśni

Przeciążone stawy, nadwyrężony układ szkieletowo-mięśniowy – to prosta droga do dokuczliwego bólu oraz poczucia stałego dyskomfortu. Regulowane ergonomiczne krzesło biurowe z powodzeniem wyeliminuje takie dolegliwości, zapewniając kompleksową wygodę i zachowanie prawidłowej postawy przez cały, spędzony w pozycji siedzącej, czas. Dzięki odpowiedniej regulacji można zapomnieć również o dokuczliwych skurczach i uczuciu sztywności, które pojawiają się na skutek przeciążeń i wielogodzinnego zajmowania niewłaściwej pozycji.

Ergonomiczny Fotel biurowy Action

Ergonomiczny Fotel biurowy Action

Zdrowsza skóra

Porządne krzesła ergonomiczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów tapicerskich (również materiałów, które znajdują się jako wypełnienie pod tapicerką), które są „oddychające”. Wentylacja zapobiega podrażnieniom skóry, odparzeniom, a także znacząco zwiększa komfort termiczny, zapobiegając poceniu się w trakcie siedzenia.

Samopoczucie

Ostatnią, podsumowującą wszystkie powyższe korzyścią, związaną z krzesłami ergonomicznymi jest ogólne samopoczucie. Oczywiste jest, że dolegliwości bólowe, przeciążenia, drętwienie części ciała oraz pojawiające się w ich wyniku choroby – wywołują znużenie, zmęczenie i pogorszenie nastroju. Obniża się nie tylko wydolność fizyczna, ale również sprawność psychiczna. Borykając się ze złym samopoczuciem, pracownik staje się mniej wydajny i koncentruje się właściwie tylko na tym, aby jak najszybciej wyjść z pracy. Ergonomiczne krzesła biurowe, dzięki swoim możliwościom i rozbudowanej funkcjonalności, pomagają czuć się przez cały dzień pracy doskonale.

Przeczytaj również: Jak wybrać krzesło do biurka?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.