4 unikalne porady dotyczące krzesła biurowego, które pomogą Twoim plecom

Wykonywanie pracy siedzącej przez wiele godzin każdego dnia wiąże się z różnymi zagrożeniami, przede wszystkim możliwością występowania rozmaitych dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Fotel biurowy powinien być ergonomiczny – tylko wtedy nawet długotrwałe siedzenie przy biurku nie spowoduje bólu pleców. W poniższym artykule przedstawiamy szereg unikalnych porad dotyczących krzesła biurowego. Kierując się nimi z pewnością można znaleźć fotele ergonomiczne, które zapewnią pracownikom komfort oraz ochronę kręgosłupa podczas wielogodzinnego siedzenia. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest tak ważny?

To, z jakiego krzesła biurowego korzystamy podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków, ma niezwykle istotne znaczenie. Nieodpowiednio dobrane krzesło biurowe niejednokrotnie jest przyczyną występowania bólu pleców, dlatego też decyzję dotyczącą kupna krzeseł biurowych należy odpowiednio przemyśleć. 

Zobacz koniecznie: Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa – ranking

Przede wszystkim trzeba stawiać na fotele ergonomiczne, czyli wyposażone w specjalne funkcje regulacyjne oraz mechanizmy dostosowujące jego kształt do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dzięki temu nawet wielogodzinne siedzenie przy biurku nie przyczynia się do występowania bólów kręgosłupa.

Z jakich względów wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest tak istotny? Jedna z najważniejszych kwestii to oczywiście zdrowie kręgosłupa. Trzeba pamiętać o tym, iż długotrwałe siedzenie na fotelu biurowym w nieodpowiedniej pozycji może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami, takimi jak ból pleców, szyi czy głowy, zaś w długotrwałej perspektywie nawet do powstania wad postawy. Właściwie zaprojektowane fotele ergonomiczne zapewniają naturalną pozycję kręgosłupowi, dlatego cieszą się tak wielką popularnością.

Krzesla-biurowe-Double

Krzesla-biurowe-Double

 

To powinno Cię również zainteresować: Jakie krzesło biurowe wybrać do dłuższej pracy przy komputerze?

Wybór właściwego krzesła biurowego jest także bardzo istotny dlatego, ponieważ kwestia ta w bezpośredni sposób decyduje o poziomie komfortu, a także wydajności pracowników. Osoby, które mają zapewnione wygodne, ergonomiczne krzesła biurowe, czują się lepiej i są znacznie bardziej zmotywowane do wykonywania powierzonych im obowiązków. Oznacza to, że inwestycja w profesjonalne, ergonomiczne fotele biurowe zwróci się przedsiębiorstwu w bardzo szybkim czasie, ponieważ dzięki niej pracownicy stają się produktywniejsi i będą wypracowywać dla niej większy zysk. 

Kwestia wyboru właściwych krzeseł biurowych ma też wpływ na redukcję stresu oraz zmęczenia związanego z wykonywaniem powierzonych obowiązków. Pracownicy, którzy mają zapewnione wygodne, stabilne oparcie, są bardziej wypoczęci i pozytywniej nastawieni do otoczenia.

Zakup odpowiednich foteli ergonomicznych powinien być absolutnie jednym z najważniejszych priorytetów na liście każdego przedsiębiorstwa. Stanowi ona inwestycję w przyszłość pracowników jak i całej firmy. Dobre modele mogą służyć zatrudnionym osobom przez wiele lat, dlatego też nie warto się nawet zastanawiać, gdyż liczba korzyści wiążących się z taką inwestycją jest naprawdę ogromna.

fotel-Ioo-2

fotel-Ioo-2

1. Możliwość dostosowania odpowiedniej wysokości krzesła biurowego

Jednym z najważniejszych wyróżników ergonomicznego fotela biurowego jest możliwość regulowania jego wysokości. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż dzięki temu każdy użytkownik może dostosować krzesło do indywidualnych preferencji.

Przeczytaj też: W jaki sposób można zadbać o swój kręgosłup pracując w domu?

 Wiadomo, że poszczególni pracownicy mają nieco inny wzrost oraz budowę ciała, przez co właściwa wysokość w przypadku każdej osoby jest inna. Zapewnienie optymalnego ułożenia nóg i stóp jest bardzo ważne w kontekście prawidłowej postawy oraz zyskania komfortu na najwyższym poziomie.

Jak dobrać odpowiednią wysokość siedziska? Ma ona miejsce wtedy, gdy nogi są zgięte w kolanach pod kątem prostym, zaś stopy są położone płasko na podłodze. Taka wysokość powoduje, że ciężar równomiernie rozkłada się wzdłuż kręgosłupa, a ryzyko występowania dolegliwości bólowych jest ograniczone do minimum. Im większe są możliwości regulacji wysokości, tym lepiej, ponieważ dzięki temu z fotela biurowego mogą korzystać zarówno bardzo niskie jak i wysokie osoby.

Należy wiedzieć o tym, że w przypadku, gdy wysokość krzesła jest niewłaściwa, to znaczy jest ono zbyt nisko bądź zbyt wysoko i musimy na przykład podnosić ramiona, może to prowadzić do występowania dolegliwości bólowych ze strony karku bądź pleców. Właściwe ustawienie wysokości krzesła biurowego sprawia, że możemy utrzymać właściwą postawę oraz naturalną krzywiznę kręgosłupa.

2. Zadbaj o wsparcie w odcinku lędźwiowym

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to bardzo ważne miejsce, które musi mieć zapewnione właściwe oparcie. To właśnie tam następują największe przeciążenia, dlatego brak właściwego wsparcia powoduje dyskomfort bólowy już po kilku godzinach pracy. 

Przeczytaj także: Czy wybór mebli biurowych może mieć wpływ na zdrowie pracownika?

Wyróżnikiem dobrego fotela biurowego jest jak najszersze wsparcie w odcinku lędźwiowym – musi ona w optymalny sposób podpierać dolną część kręgosłupa. Dzięki temu zachowana jest naturalna krzywizna kręgosłupa. Właściwe wyprofilowanie wysokości lędźwi jest zatem bardzo ważne – po tym poznamy, że dany fotel rzeczywiście jest ergonomiczny i gwarantuje wygodną, zdrową postawę podczas pracy przy biurku. 

3. Postaw na ergonomiczne oparcie

Właściwie wyprofilowane, ergonomiczne oparcie, to cecha rozpoznawcza każdego profesjonalnego krzesła biurowego. Wymusza ona na użytkowniku właściwą, zdrową postawę, gdzie kręgosłup jest lekko wygięty w kształt litery „S”. Gdy kształt i krzywizna oparcia są podobne do krzywizny kręgosłupa, zachowanie zdrowej postawy jest zdecydowanie łatwiejsze.

Zobacz także: Korzyści zdrowotne związane z ergonomicznymi krzesłami

Kolejnym wyróżnikiem ergonomicznego oparcia jest możliwość regulowania kąta jego nachylenia. Dzięki temu każdy użytkownik może dostosować krzesło do własnych potrzeb, co także w ogromnym stopniu wspiera plecy.

Nie sposób nie wspomnieć o jakości materiałów. Ergonomiczne oparcie powinno być wykonane z materiałów wytrzymałych i oddychających, które zapewnią użytkownikowi wygodę na najwyższym poziomie. Dodatkowo, wytrzymałe oparcie jest gwarancją, iż krzesło posłuży nam przez długi czas. Dobrze, gdy fotel posiada też inne udogodnienia, np. zagłówki, co zapewnia wsparcie dla szyi i pleców.

4. Wybierz krzesło z regulowanymi podłokietnikami

Podczas poszukiwania ergonomicznego krzesła biurowego należy też zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada ono regulowane podłokietniki. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas pracy przy komputerze dłonie, nadgarstki i przedramiona bardzo się męczą. Jeśli nie chcemy, by doszło do nadwyrężenia stawów czy pojawienia się bolesnych skurczy, postawmy na fotel wyposażony właśnie w regulowane podłokietniki.

Wspierają one ramiona poprzez odciążenie obręczy barkowej. Wyróżnikiem regulowanych podłokietników jest też fakt, iż gwarantują one optymalne podparcie ramion, które można dostosować do wzrostu użytkownika. 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.