Sala szkoleniowa – jak ją zaaranżować?

sala szkoleniowa

Sala szkoleniowa jest niezwykle istotnym miejscem w każdym większym biurze. W firmach, w których kładzie się duży nacisk na rozwój kompetencji pracowników, różnego rodzaju warsztaty i konferencje organizowane są regularnie. Ważne jest zatem, by było to miejsce sprzyjające skupieniu, wymianie myśli i rozwijaniu kreatywności. Meble wykorzystywane w sali szkoleniowej muszą być wygodne i spełniać najwyższe standardy, jeśli chodzi o funkcjonalność i ergonomię.

Na jaki układ mebli postawić w sali szkoleniowej?

Jeśli chodzi o układ stołów i krzeseł w sali szkoleniowej, to można wyróżnić dwa główne nurty. Jeden z nich zakłada obecność jednego dużego stołu o owalnym lub prostokątnym kształcie, przy którym siadają wszyscy słuchacze i prelegent. Drugi model to ten znany ze szkolnych realiów. Każdy słuchacz ma swój stolik i krzesło, a osoba prowadząca szkolenie siada przodem do wszystkich zgromadzonych przy osobnym biurku. Który z nich jest lepszy? To kwestia indywidualna. Ważne jest, aby tak stoły, jak i krzesła konferencyjne były wygodne i ergonomiczne i by posiadały udogodnienia zwiększające komfort użytkowników. Jeśli chodzi o stoły, to powinny one mieć wpusty na kable i przewody, a najlepiej jeśli znajdą się w nich listwy kryjące różnego rodzaju wtyczki, do których można podłączyć komputery i inne sprzęty biurowe. Krzesła muszą posiadać regulacje wysokości i nachylenia oparcia. To absolutne minimum w przypadku mebli biurowych. Powinny być one maksymalnie komfortowe, bo tylko na takie są w stanie zapewnić dobre samopoczucie podczas trwających niejednokrotnie kilka godzin szkoleń.

Stoly konferencyjne DUO

Stoly konferencyjne DUO

Stoly konferencyjne IDEA

Stoly konferencyjne IDEA

Co z pozostałymi elementami wyposażenia sali szkoleniowej?

Chaos nie sprzyja koncentracji, dlatego obecność wszystkich zbędnych sprzętów i przedmiotów w salach szkoleniowych i konferencyjnych należy ograniczyć do minimum. Tak naprawdę konieczne są jedynie meble (stoły i krzesła) oraz sprzęt potrzebny do prowadzenia spotkania, ale dla urozmaicenia wyglądu można także powiesić na ścianach jakieś nowoczesne grafiki bądź proste zegary z czytelnym cyferblatem. Chodzi o to, aby nadmiar bibelotów i sprzętów, które nie mają ściśle określonej funkcji, nie odwracał uwagi zgromadzonych od głównego tematu.

Przeczytaj także: Pomysły na aranżacje sali konferencyjnej.

Kolorystyka sali szkoleniowej – na co postawić?

Na koncentrację i dobre samopoczucie oraz komfort pracowników bądź innych osób zaproszonych na szkolenie ma wpływ wiele rzeczy. Ważnym czynnikiem sprzyjającym stworzeniu odpowiednich warunków do pracy jest dobrze dobrana kolorystyka ścian i pozostałych elementów wystroju. W tym przypadku im bardziej neutralnie, tym lepiej. Nie bez powodu największą popularnością w biurowych wnętrzach cieszą się szarości, piaskowe beże i kremowe odcienie bieli. Warto także rozważyć możliwość pomalowania ścian w salach szkoleniowych na pastelowe odcienie żółci i pomarańczowego. Udowodniono, że barwy te sprzyjają skupieniu. Sprzęty znajdujące się w opisywanym pomieszczeniu także nie powinny specjalnie rzucać się w oczy. Dobrze, jeśli kolory mebli korespondują z kolorem ścian, albo są zbliżone do naturalnych barw drewna.

Krzeslo-KEDAR-B

Krzeslo-KEDAR-B

krzesla_Com_Profim

krzesla_Com_Profim

Oświetlenie sali szkoleniowej – co wybrać?

Nie ma dobrze zaaranżowanego pomieszczenia biurowego bez dobrze dobranego oświetlenia. Sala szkoleniowa i konferencyjna to miejsce, w którym rozmowy i spotkania trwają niejednokrotnie do późnych godzin wieczornych, więc lampy i punkty świetlne to po prostu podstawa. Jeśli znajdują się w niej osobne biurka, to warto pomyśleć nad lampkami biurowymi dla każdego stanowiska. Jeśli natomiast szkolenia, briefingi, konferencje, podsumowania czy negocjacje toczą się przy wspólnym stole, to lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie podłużna lampa wisząca, oświetlająca stół na całej jego długości. Można także pomyśleć o oświetleniu ściennym lub podłogowym, ale powinno być raczej uzupełnieniem, niż głównym źródłem światła.

Inną kwestią jest to, że najlepszym źródłem światła jest światło dzienne. Przy nim pracuje się najlepiej i najbardziej komfortowo. O ile tylko jest to możliwe, powinno się urządzać salę szkoleniową w pomieszczeniu, gdzie okna są największe. Skuteczną ochroną przed słońcem będą z kolei rolety bądź żaluzje. W tego rodzaju pomieszczeniach są one obligatoryjne.

Klimatyzacja sali szkoleniowej

Klimatyzacja to w obecnych czasach już prawie standard, a już z pewnością dotyczy to nowoczesnych budynków biurowych. Jest ona niezbędna, by w upalne dni zapewnić pracownikom komfortowe warunki do pracy. Trudno sobie wyobrazić, by wielogodzinne szkolenie można było przeprowadzić w dusznej sali, do której nie ma dostępu świeżego powietrza. Nikt, włącznie z prelegentem, nie byłby w stanie odpowiednio się skupić. Na szczęście klimatyzacja jest czymś, co można zamontować właściwie w każdym momencie, także w starszych budynkach.

Wyposażając salę szkoleniową, warto myśleć nieco szerzej i mieć na uwadze to, że może ona pełnić – w zależności od bieżących potrzeb – wiele różnych funkcji. Im bardziej uniwersalna będzie jej „baza”, tym większe możliwości aranżacyjne w przyszłości. Podstawą są zawsze dobre meble biurowe oraz funkcjonalne sprzęty i oświetlenie.

Zobacz również:  Krzesła konferencyjne z pulpitem – sposób na usprawnienie szkoleń i spotkań

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.