Praca biurowa – trendy na 2022 rok

Doświadczenie globalnej pandemii koronawirusa przewartościowało i zmieniło funkcjonowanie ludzi w niemal każdej dziedzinie życia. Zmieniło się to, jak spędzamy wolny czas i to, w jaki sposób pracujemy. No właśnie. Praca biurowa – bo to na niej skupiona zostanie uwaga w niniejszym artykule – już chyba nigdy nie będzie przypominać siebie sprzed czasów pandemii. Jak będzie ona wyglądała w bieżącym roku?

Czy home office zostanie z nami na stałe?

Jedną z największych zmian, jakiej doświadczyli ludzie wykonujący na co dzień pracę biurową, było przejście z normalnego trybu pracy w tryb zdalny. Oczywiście nie każda branża mogła sobie pozwolić na oddelegowanie swoich podwładnych do pracy w trybie home office, ale wszędzie tam, gdzie było to możliwe, skorzystano z tego rozwiązania. Dlaczego? Powody były oczywiste – bezpieczeństwo pracowników i ograniczenie transmisji wirusa. Dla wielu osób przestawienie się z jednego modelu funkcjonowania zawodowego w zupełnie inny i to w tak krótkim czasie okazało się nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli w tym samym czasie w domu przebywali pozostali członkowie rodziny (a tak oczywiście w znakomitej większości przypadków było). To wprowadzone z konieczności i pod presją rozwiązanie okazało się mieć swoje dobre i złe strony. Wiele osób dostrzegło ogromne zalety pracy w trybie home office, do jakich z pewnością należy zaliczyć ogromna oszczędność czasu. To, że nie trzeba było codziennie wstawać bardzo wcześnie rano, by zdążyć odwieźć dzieci do szkoły i przedszkola a następnie „przedrzeć się” przez miasto do miejsca pracy, z pewnością wiele osób przyjęło z wdzięcznością i ulgą.

Vank-Ring-home-office

Vank-Ring-home-office

Ponadto dzięki temu, że dużo więcej czasu spędzaliśmy w domu, z towarzystwie najbliższej rodziny, w wielu przypadkach udało się zacieśnić relacje i więzi, szczególnie między rodzicami a dziećmi. Czy jednak praca zdalna jest dla wszystkich równie korzystnym rozwiązaniem? Z pewnością nie. Przyzwyczajeni do życia w określonym rytmie i na przysłowiowych wysokich obrotach, nierzadko odczuwaliśmy spadek energii i efektywności, gdy sytuacja zmusiła nas do pracy we własnych czterech ścianach. Biorąc pod uwagę zarówno wady, jak i zalety pracy zdalnej, wielu pracodawców w obecnych czasach stara się stworzyć swoim pracownikom możliwość wyboru najbardziej optymalnego dla nich modelu, włącznie z praca hybrydową.

Przeczytaj także: Home office, czyli pomysły na małe domowe biuro

Biura mają przyszłość

Home office nie jest oczywiście rozwiązaniem idealnym, szczególnie jeśli nie miało się szansy odpowiednio do takiego trybu pracy przygotować. Aranżowany „naprędce” kącik biurowy w salonie czy sypialni raczej nie może się równać z ergonomicznym, przygotowanym w sposób profesjonalny stanowiskiem pracy w nowoczesnym biurowcu. I właśnie ten aspekt pracy biurowej jest jednym z głównych powodów, dla których spora część pracowników absolutnie nie chce rezygnować z codziennej obecności w biurze. Miejsce, które jest przystosowane stricte do określonego rodzaju pracy, zawsze będzie bardziej przyjazne, niż salon w kuchni czy kanapa. Oczywiście na krótką metę może się wydawać, że nie może być nic przyjemniejszego, niż możliwość wykonywania swoich zadań zawodowych nawet z własnego łóżka, jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie okazuje się mało satysfakcjonujące i niezbyt komfortowe. Nic nie zastąpi wygodnego, ergonomicznego biurka, odpowiedniego krzesła i dostępności profesjonalnego sprzętu oraz całej infrastruktury biurowej.

Krzesła biurowe

Nie mniej istotnym argumentem przemawiającym za pracą w trybie stacjonarnym jest aspekt społeczny. Spotkania z kolegami i koleżankami z pracy, płynna wymiana myśli i doświadczeń, wspólne spędzanie czasu podczas przerw kawowych czy wyjść integracyjnych – to dla mnóstwa osób wartość nie do przecenienia. Rzeczywiście, codzienne spotkania i konieczność odpowiedniego przygotowania się do pracy (także jeśli chodzi o tak banalne sprawy, jak zadbanie o właściwą prezencję) pomaga nam trzymać się w ryzach i sprawia, że z większym zapałem i energią realizujemy swoje codzienne obowiązki. Oczywiście nie jest to regułą i wielu pracownikom bez trudu przychodzi organizacja pracy w trybie home office, jednak nie zmienia to faktu, że codzienny kontakt z innymi ludźmi jest ważny dla zachowania równowagi.

Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość w biurach?

Pracodawcy muszą w obecnych czasach brać bardzo pod uwagę komfort swoich pracowników, dlatego tam, gdzie to możliwe, pozostawia się podwładnym możliwość wyboru pomiędzy trybem stacjonarnym i zdalnym. Często stosowanym rozwiązaniem jest także wprowadzenie hybrydowego modelu pracy. W takim wypadku ustala się, w które dni lub w jakim wymiarze czasu praca ma być wykonywana w biurze i w wybranym przez pracownika miejscu. Takie elastyczne podejście zaczęło upowszechniać się jeszcze przed pandemią COVID-19, ale to zjawisko sprawiło, że jego popularność szybko i znacząco wzrosła. Nowoczesne, przyjaźnie zaprojektowane i profesjonalnie wyposażone biura z pewnością jednak nie znikną z krajobrazu, bo dla wielu osób nadal są one najbardziej optymalnymi miejscami pracy.

Zobacz równieżKrzesła biurowe – 5 zasad, którymi powinno się kierować przy ich wyborze

wyposazone biuro

wyposazone biuro

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.