Krzesła biurowe – 5 zasad, którymi powinno się kierować przy ich wyborze

19 października, 2021

Ergonomia jest bardzo istotnym elementem, jeśli chodzi o zapewnienie dobrostanu i odpowiednich warunków pracy w biurze. Ponieważ każdego dnia pracownicy spędzają w pozycji siedzącej kilka godzin, wybór odpowiedniego krzesła okazuje się niezwykle istotny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze tego rodzaju mebli.

Możliwość regulacji krzeseł biurowych

Tak jak nie ma jednego biurka, które byłoby odpowiednie dla wszystkich osób, tak i w przypadku krzeseł biurowych niemożliwym jest znalezienie modelu spełniającego potrzeby i wymagania wszystkich ludzi. Dlatego też jedną z ważniejszych cech, które przypisuje się idealnym krzesłom biurowym, jest możliwość regulacji. Jest to tak oczywiste, że nawet najprostsze meble tego typu są w nią wyposażone. Mechanizmy umożliwiające regulację powinny być dostępne tak w przypadku wysokości i głębokości siedziska, jak i wysokości podłokietników, kąta nachylenia oparcia i kąta nachylenia zagłówka. Dzięki temu każdy użytkownik może idealnie dopasować sobie fotel do swoich wymagań i preferencji.

Zobacz również: Jaki fotel gabinetowy będzie dobrym wyborem do biura?

Ergonomiczne oparcie krzeseł biurowych

Zapewnienie odpowiedniego wsparcia kręgosłupowi to nie tylko kwestia komfortu podczas pracy, ale przede wszystkim zdrowia. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że ustawienie oparcia ma w tym względzie niebagatelne znaczenie. Powinno być ono tak skonstruowane, aby dopasowywać się do ułożenia kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, gdyż ten jest podczas siedzącej pracy najbardziej narażony na obciążenia. Właściwe wyprofilowanie siedziska niejako wymusza zachowanie odpowiedniej postawy w pozycji siedzącej, a przez to pomagają ograniczać ryzyko związane z występowaniem dolegliwości bólowych i innego rodzaju schorzeń, które są niejako wpisane w styl biurowej pracy. Zaleca się, by siedziska były miękkie i elastyczne. Często do ich produkcji wykorzystuje się specjalną elastyczną siatkę (tak jak np. w przypadku krzesła AccisPro), ale popularnym rozwiązaniem jest także tapicerowane, wypełnione elastyczną pianka lub gąbką oparcie.

VANK_V6 jasnoszary

VANK_V6 jasnoszary

Odpowiednia wysokość i odpowiednio duży rozmiar krzeseł do biura

Idealną byłaby sytuacja, gdyby każdy z pracowników miał możliwość wyboru krzesła biurowego samodzielnie. Rzadko się tak jednak zdarza, przede wszystkim dlatego, że oprócz stworzenia komfortowego środowiska pracy, ważne są także walory estetyczne pomieszczenia. Aby zapewnić wnętrzu biurowemu odpowiedni wygląd, niezbędne jest jego ujednolicenie. Trudno byłoby sobie wyobrazić sytuacje, w której każde stanowisko byłoby wyposażone w zupełnie różne biurka, meble i fotele. Panowałby wtedy chaos estetyczny, a to z pewnością nie przysłużyłoby się to pracownikom. Zaleca się zatem wybór takich krzeseł, które są na tyle uniwersalne, że będą odpowiednie dla pracowników o różnym wzroście i gabarytach. Oczywiście wspomniana wcześniej możliwość regulowania różnych ustawień również i w tym przypadku jest konieczna.

Fotel Lumi 103

Fotel Lumi 103

Podłokietniki i zagłówek w krzesłach do biura

Kiedy spędza się przy komputerze wiele godzin dziennie, trudy pracy w nieodpowiedniej pozycji mogą być bardzo boleśnie odczuwalne. Dobrze jest choćby co godzinę odejść od biurka, by nieco się rozruszać i odciążyć nogi, kręgosłup i dłonie. Dużą ulgę może przynieść także odsunięcie się na chwilę od blatu i ułożenie głowy na zagłówku, a rąk – na podłokietnikach. Wybierając krzesła biurowe, warto zatem zwracać uwagę na to, by były one wyposażone w takie elementy. Szczególnie podłokietniki mają duże znaczenie – podczas pracy przy komputerze dłonie, nadgarstki i przedramiona są intensywnie eksploatowane. Aby zapobiec bolesnym skurczom i nadwyrężeniu stawów, trzeba zapewnić im dobre oparcie i możliwość regeneracji w optymalnej dla nich pozycji.

regulowane podlokietniki

regulowane podlokietniki

regulowany zaglowek

regulowany zaglowek

Odpowiednio wyprofilowane siedzisko

Najbardziej optymalnym wyborem są fotele biurowe z płaskimi siedziskami, bo zapewniają największy komfort i są po prostu najbardziej naturalnym wyborem. Od czoła powinny być jednak wyraźnie zaokrąglone, tak aby pracownicy nie odczuwali dyskomfortu w zgięciu kolan. W przeciwnym wypadku przepływ krwi w kierunku łydek i stóp może być utrudniony, a to najkrótsza droga do tego, by zaczęły powstawać bolesne skurcze i uczucie ścierpnięcia i zdrętwienia. Aby siedziało się wygodnie, ważne jest także, aby siedzisko było odpowiednio duże. Uzupełnieniem krzesła biurowego, pomocnym w zachowaniu właściwej postawy i odciążaniu nóg, jest podnóżek. Bywa, że te akcesoria są dostępne w komplecie z fotelem, ale dokupienie takiego produktu nie stanowi większego problemu.

komfortowe siedzisko

komfortowe siedzisko

Dobrze krzesła biurowe powinny spełniać wszystkie z powyższych warunków i jednocześnie wyróżniać się wysoka estetyką i starannością wykonania. Ogromnie ważne jest to, by były wyprodukowane z materiałów i surowców najwyższej jakości, bo wtedy można mieć pewność, że pracownicy będą mogli użytkować je przez długi czas i nie stracą one swoich właściwości. Bardzo duży wybór foteli biurowych od renomowanych producentów znajdziesz w naszej ofercie.

Przeczytaj także: Co wyróżnia wysokiej klasy krzesła biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.