Jak prawidłowo wyczyścić krzesło biurowe?

Dobór odpowiedniego krzesła bądź fotela do naszego biura to połowa sukcesu. Powinno ono być nie tylko designerskie i stylowe, ale przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Kolejnym ważnym aspektem jest również materiał z jakiego wykonany został nasz mebel, tak by móc właściwie dbać o jego czystość. O tym jak właściwie wyczyścić krzesło biurowe, jakie preparaty i metody czyszczenia mogą okazać się skuteczne oraz jak konserwować meble biurowe, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury!

Jakie preparaty są potrzebne do dobrego wyczyszczenia krzesła biurowego?

By właściwie wyczyścić krzesła biurowe możemy skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów bądź sięgnąć po niezawodne preparaty polecane do konkretnego rodzaju tapicerki naszego krzesła.

Odpowiedni sposób czyszczenia naszego fotela znajdziemy na tzw. etykiecie, która często jest dołączona do krzesła podczas zakupu (niektóre modele mają ją wszytą w siedzenie bądź umieszczona jest pod siedziskiem).

Najczęściej przyjęte w świecie meblarskim skróty dot. czyszczenia to W (czyszczenie wodą bądź produktem na bazie wody), S (czyszczenie za pomocą rozpuszczalnika bezwodnego), W/S (dopuszczający obie wyżej opisane metody) oraz X (czyszczenie za pomocą odkurzacza bądź szczotki).

Aby uniknąć odbarwień i zniszczenia tapicerki, przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia należy wykonać próbę na mało widocznym fragmencie produktu. Plamy pojawiające się na tapicerce usuwajmy od brzegów do środka, by zapobiec powiększaniu się zacieków.

LightUp - ergonomiczne krzesło obrotowe

LightUp – ergonomiczne krzesło obrotowe

Jak wyczyścić tapicerowane krzesła biurowe?

Określenie sposobu czyszczenia krzeseł tapicerowanych zależy od tkaniny z jakiej tapicerowanie jest wykonane. Naczelną zasadą jest odświeżanie i dbanie o higienę miejsca pracy przynajmniej raz w tygodniu. Poza samą tapicerką należy zwrócić uwagę na czystość produktów bazowych jak nogi, podłokietniki czy inne, dodatkowe elementy. Mając na uwadze fakt, że krzesła biurowe przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń biurowych, nie powinny one być również narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Temperatury w pomieszczeniach, w których znajdują się ww. meble nie powinny być niższe niż 15°C i wyższe niż 30°C, a wilgotność mieścić się w przedziale od 40% do 70%.

Jednym z domowych i skutecznych sposobów czyszczenia tapicerowanych krzeseł biurowych jest przygotowanie roztworu amoniaku lub roztworu kwasu cytrynowego. W tym celu wystarczy rozpuścić w 500 ml zimnej wody, łyżkę amoniaku, kwasu bądź sody oczyszczonej. Doskonale sprawdzą się tu również delikatne detergenty dedykowane tego rodzaju tkaninom, zwłaszcza gdy mowa o zabrudzeniach z kawy czy wina. Plamy z atramentu i tuszu można wywabiać z tkanin za pomocą gliceryny, z kolei z długopisów i flamastrów, pocierając gąbką spryskaną wcześniej lakierem do włosów. Gdy zdarzy nam się zabrudzić krzesło oleistymi substancjami, pomocna okaże się mąka ziemniaczana, która wchłonie olej. W przypadku regularnego czyszczenia krzeseł z kurzu (nie plam) sprawdzi się odkurzacz o niskim poziomie ssania.

Tapicerowane meble materiałami delikatnymi takimi jak welur, aksamit, len, wełna czy bawełna, należy czyścić „pod włos” a po zakończeniu usuwania plam, wyczesać tapicerkę miękką szczotką.

Jak wyczyścić skórzane krzesła biurowe?

Skóra naturalna to najbardziej wdzięczny materiał, jeżeli chodzi o tapicerowane meble biurowe. Jest on bowiem odporny na działanie wilgoci i trudno go ubrudzić, a gdy już tak się stanie, usunięcie plam najczęściej wymaga jedynie użycia roztworu ciepłej wody z płynem. Takie krzesła można również uprzednio odkurzyć by dotrzeć do wszystkich zakamarków. Doskonale sprawdzą się tu również dedykowane do skór nawilżane chusteczki.

Ważne jest by do czyszczenia foteli skórzanych pod żadnym pozorem nie używać rozpuszczalnika, spirytusu, acetonu oraz proszku do prania, gdyż mogą one doprowadzić do pęknięcia skóry i trwałego uszkodzenia krzesła.

Jak wyczyścić siatkowe krzesła biurowe?

Takie fotele biurowe chociaż najchętniej są wybierane do biur ze względu na odpowiednią cyrkulację powietrza, to jednak uznawane są za najbardziej problematyczne do czyszczenia. Użytkowników bowiem przeraża fakt wnikania cząsteczek kurzu i brudu w siatkę oraz siedzisko.

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by wyczyścić takie krzesło biurowe. Są to m.in. użycie próżni przy łagodnym ssaniu a także czyszczenie za pomocą wilgotnej szmatki. W pierwszym kroku odkurz fotel, a gdy nie możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, użyj miotełki lub puszki ze sprężonym powietrzem. Następnie możesz przemyć tapicerkę delikatnie wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do naczyń. Na końcu osusz całość suchą ściereczką.

LINK-krzeslo-obrotowe

LINK-krzeslo-obrotowe

 

Czy da się utrzymać krzesło biurowe czyste?

Czystość mebli biurowych zależy od naszych nawyków. Jeżeli krzesło biurowe jest czyszczone regularnie to istnieje większa szansa, że będzie nam służyć przez lata. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych mebli, mogą zdarzyć się nieprzewidziane wypadki, w których z pewnością wesprą nas profesjonaliści, oferujący profesjonalne usługi czyszczenia tapicerek.

Warto jednak przywiązać szczególną uwagę do higieny miejsca pracy, już na jej początku. Dobrym pomysłem będzie konserwacja krzesła biurowego a także powstrzymanie się od działań niepożądanych (i niebezpiecznych!) takich jak wchodzenie butami na siedzisko krzesła czy spożywanie posiłków przy biurku. Ważna jest również regularna pielęgnacja krzeseł biurowych.

Sprawdź: jak dobrać krzesło biurowe do Twoich potrzeb

Konserwacja krzeseł biurowych – czy jest to ważne?

Konserwowanie krzeseł biurowych to gwarancja, że nasze meble będą nam służyć na dłużej. Warto zadbać o to zaraz po zakupie by zabezpieczyć tkaninę bądź skórę, gdy jest ona w dobrym stanie.

Pomogą nam w tym specjalnie dedykowane środki konserwujące, które różnią się między sobą w zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonany jest nasz mebel. Inne bowiem sprawdzą się w przypadku tkanin materiałowych a inne w przypadku skór naturalnych.

Ich zaletą jest jednak fakt, że w przypadku pojawienia się plam będą one miały zdecydowanie utrudnione zadanie by przedostać się przez warstwę preparatu chroniącego mebel, a w konsekwencji pozwolą nam na mniejszy stres podczas czyszczenia.

Dodatkowo taki profesjonalny kosmetyk sprawi, że mebel będzie bardziej odporny również na ewentualne uszkodzenia mechaniczne (w przypadku skór – zarysowań) oraz zachowa dłużej estetyczny wygląd (w przypadku tapicerowanych tkaniną materiału – zatrzyma kolor, a w przypadku skórzanych – połysk).

Dlaczego istotne jest czyszczenie krzeseł biurowych?

Regularne czyszczenie krzesła biurowego to przede wszystkim troska o nasze zdrowie. Zakurzone miejsce pracy, wpływa bezpośrednio na nasz komfort a czasami może również prowadzić do alergii (np. na zbierający się kurz). Pracownik, który nie może skupić się na swojej pracy, staje się mniej efektywny.

Warto również dbać o higienę miejsca pracy ze względu na kwestie wizerunkowe. Brudne biuro nie przysporzy nam Klientów czy Kontrahentów biznesowych, może ich za to skutecznie zniechęcić do współpracy.

Poznaj ergonomiczne krzesła biurowe, które zadbają o Twój komfort i zdrowie: O ergonomii krzeseł biurowych

Fotele Fan – Profim

Fotele Fan – Profim

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.