Zachowanie dystansu w biurze – jak to osiągnąć?

biuro na planie otwartym

Ze względu na nieustannie rosnący zasięg panującego wirusa Covid-19 przed pracodawcami stawiane są nowe zadania i obowiązki. Właściciele firmy chcąc kontynuować funkcjonowanie zespołu w formie stacjonarnej, muszą spełnić wymagania sanepidu. Niezbędne jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznego stanowiska pracy. Jak powinno wyglądać standardowe biuro w dobie szerzącego się koronawirusa?

Praca w biurze – rozsądek pracownika i pracodawcy

Ostatnie miesiące okazały się być wyjątkowo trudne dla polskiej gospodarki. Przyszło nam się zmierzyć z nową rzeczywistością, która z powodzeniem utrudnia wszelkie kontakty biznesowe. Covid-19 nadal się rozprzestrzenia i trudno przewidzieć, kiedy będzie można wreszcie wrócić do normalności czy nawet chwilowo odetchnąć z ulgą. Wielu pracodawców nie może już sobie pozwolić na pracę zdalną swoich pracowników, a tym bardziej kwarantannę całego zakładu. Przystosowując się do nowych realiów, biura firmowe powinny przejść metamorfozę, aby zapewnić ochronę przed zarażeniem pracującym tam osobom oraz klientom. Dbałość o bezpieczeństwo w środowisku pracy pomaga w minimalizacji ryzyka wystąpienia Covid-19 u pracowników. To – w połączeniu z zachowaniem rozsądku przez członków zespołu – może przynieść zadowalające efekty. Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o zachowanie dystansu w biurze.

Praca biurowa w dobie pandemii

W ochronie zdrowia może pomóc wyłącznie prawidłowa dezynfekcja części wspólnych oraz zachowanie dystansu społecznego. Obecnie korzystna jest dla pracowników praca indywidualna, ale nie należy zapominać o konieczności interakcji z drugim człowiekiem. Nasze rozwiązania są więc przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne, a także spełniające wewnętrzne potrzeby każdego człowieka. Warto pamiętać, że ludzie nadal są przerażeni obecną sytuacją i boją się o zdrowie swoje oraz najbliższych. W gestii pracodawcy leży zapewnienie im jak najbardziej komfortowych warunków, w których spokojnie i bez obaw będą mogli wykonywać swoją pracę. Od czego zacząć? Najważniejsze, aby zmniejszyć zagęszczenie stanowisk, ograniczyć korzystanie z części wspólnych oraz skrócić czas spotkań z innymi pracownikami. W czasie pandemii znacznie utrudniony został udział w wyjazdowych szkoleniach i konferencjach. Nowa rzeczywistość wymaga od właścicieli biur zapewnienia indywidualnych stanowisk umożliwiających odbycie takiego szkolenia na miejscu oraz dostępu do akustycznych sal, gdzie można przeprowadzić wideokonferencję. Nieoceniona będzie również otwarta przestrzeń pozwalająca na niedługie spotkania z klientami.

Stanowiska pracy w przestrzeni biurowej

1. Remanent pomieszczeń. Przeanalizuj wszystkie miejsca dostępne w budynku firmowym i ich dotychczasowe zastosowania. Jeżeli któreś z nich nie jest obecnie niezbędne – wykorzystaj je jako dodatkową powierzchnię biura. Jako pracodawca musisz zapewnić swoim pracownikom indywidualne stanowiska pracy. Biurka lub stoły powinny znajdować się ok. 1,5m od siebie. Ważne, aby były to lekkie meble i komfortowe w przenoszeniu.

Meble biurowe CLASSIC

Meble biurowe CLASSIC

2. Wydzielenie stref pracy. Większe przestrzenie podziel na konkretne strefy, w których mogą przemieszczać się wyłącznie członkowie danego zespołu. Dzięki temu pracownicy nie będą spotykać się z osobami, z którymi nie potrzebują kontaktu w kwestiach zawodowych. W tym celu niezbędne mogą okazać się ścianki działowe lub akustyczne. Ich wykorzystanie pozwoli na stworzenie indywidualnych miejsc pracy, gdzie każdy może czuć się swobodnie i ma zapewnioną prywatność

Scianki Dzialowe - BialMeble

Scianki Dzialowe – BialMeble

Z kolei budki akustyczne to nieocenione pomieszczenie umożliwiające bezproblemowy kontakt z klientem.

Budki-Akustyczne

Budki-Akustyczne

3. Korzystanie z tymczasowych rozwiązań. Na tę chwilę nie wiadomo, jak będzie wyglądać rzeczywistość z rozprzestrzeniającym się koronawirusem lub po zakończeniu epidemii. W każdym momencie sanepid może przedstawić nowe zasady konfiguracji biura. Mobilność mebli jest w tej kwestii nieoceniona, gdyż łatwo można je przenosić lub zmieniać ustawienie.

INUP_biurka podnoszone elektrycznie

4. Skonfigurowanie miejsca pracy. Do zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między pracownikami niezbędne jest ułożenie biurek pod kątem 90 lub 180 stopni. Zadbaj o maksymalne rozgraniczenie wieloosobowych stanowisk. Przydatne w tej kwestii będą panele nabiurkowe czy regały.

selva-desk-bejot

Praca indywidualna – rola boksów

Popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie stały się boksy akustyczne, które do tej pory najczęściej służyły jako miejsca spotkań z kontrahentami. Teraz powraca się do ich pierwotnego przeznaczenia, czyli indywidualnego stanowiska pracy. To doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących wyciszenia czy maksymalnego skupienia nad wykonywanym zadaniem.

Budki-telefoniczne-do-biura

Innym wykorzystaniem boksu jest stworzenie miejsca do relaksu i chwilowej regeneracji. Tapicerowane boksy to w tym przypadku strzał w dziesiątkę! Pracownicy w dobie pandemii nie powinni gromadzić się podczas przerw w jednym miejscu, więc chętnie skorzystają z powyższego rozwiązania.

Box tapicerowany OASIS

Box tapicerowany OASIS

Nowe przeznaczenie sal konferencyjnych

Na koniec mamy jeszcze jedną radę – zamień duże, kilkuosobowe sale konferencyjne na mniejsze – salki konferencyjne. Zmniejsz liczbę krzeseł, aby umożliwić pracownikom zachowanie dystansu społecznego. Od tej pory może to być miejsce spotkań z klientami – na dużej przestrzeni, ale nadal przy zapewnieniu maksymalnej prywatności.

Stoły konferencyjne EVRO

Stoły konferencyjne EVRO

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.