Wpływ temperatury na pracę w biurze

12 lutego, 2020

Praktycznie każdy pracodawca dąży do tego, aby jego pracownicy byli jak najbardziej efektywni. Najczęściej realizuje się to poprzez szkolenia lub zakup nowoczesnych maszyn oraz urządzeń. Nie każdy wie, że na jakość pracy wpływa również temperatura oraz najbliższe otoczenie. Meble pracownicze także mają wpływ na efektywność wykonywanych obowiązków. Chcąc stworzyć jak najlepsze środowisko pracy, należy połączyć wszystkie, nawet te z pozoru mało istotne elementy, które na nie wpływają.

Odpowiednia temperatura pracy w biurze

Odpowiednia temperatura powietrza pozytywnie wpływa nie tylko na nastrój, ale również na szybkość wykonywanych obowiązków. Niejednokrotnie w biurach są zainstalowane klimatyzatory, które zapewniają przyjemny chłód w upalne dni. W jaki sposób temperatura powietrza wpływa na pracowników biurowych?

  • Gdy jest zbyt ciepło, oprócz wzmożonego pragnienia, pracownicy mogą również odczuwać znużenie i senność. W oczywisty sposób takie samopoczucie negatywnie wpływa na efektywność pracy. Niejednokrotnie wykonywanie stosunkowo prostych i nieskomplikowanych czynności zajmuje znacznie więcej czasu. W takich sytuacjach mogą pojawić się trudne do nadrobienia zaległości. Ponadto, zbyt wysoka temperatura w biurze, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza mogą doprowadzić do problemów z oddychaniem. Często są one opisywane jak niemożność wzięcia głębokiego oddechu.
  • Zbyt niska temperatura przyczynia się z kolei do dekoncentracji, a także apatii. W takim przypadku organizm zużywa znacznie więcej energii, aby utrzymać odpowiednią wartość stopni Celsjusza, dlatego często pojawia się rozkojarzenie. Niestety taki stan może doprowadzić do pomyłek, które często są bardzo kosztowne w skutkach. Pracując ze specjalistycznymi programami komputerowymi, niekiedy wystarczy wpisać złą wartość, aby powstał ciąg przyczynowo-skutkowy, który może być bardzo trudny do naprawienia.
meble pracownicze BALWOO

meble pracownicze BALWOO

Minimalna temperatura powietrza w biurze nie powinna być niższa niż 18℃ . Należy jednak pamiętać, że każda osoba inaczej odczuwa tę wartość, dlatego w niektórych przypadkach może być ona zbyt niska. Wysokiej jakości meble pracownicze również mają pozytywny wpływ na jakość pracy. Wiele firm inwestuje w produkty renomowanych marek, które charakteryzują się nie tylko atrakcyjnym designem, ale przede wszystkim funkcjonalnością i długą żywotnością.

Zależność między temperaturą powietrza a jakością pracy

W przypadku wykonywania lekkiej pracy siedzącej, najlepsza temperatura powietrza to około 22℃. W takiej sytuacji najczęściej nie odczuwamy ani ciepła, ani zimna i możemy w 100% skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Taka temperatura również najlepiej stymuluje mózg, dzięki czemu jesteśmy bardziej kreatywni, szybciej podejmujemy decyzje oraz radzimy sobie z rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów. Warto pamiętać, że większość kobiet preferuje wyższą temperaturę niż mężczyźni. Wynika to m.in. z uwarunkowań biologicznych, dlatego należy to uwzględnić podczas ustawiania urządzenia w biurze. Im więcej osób pracuje w pomieszczeniu, tym trudniej zaspokoić potrzeby i wymagania odnośnie do wartości.

meble pracownicze TYPE-O

meble pracownicze TYPE-O

Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie rozlokowanie pracowników. Osoby, które preferują niższą temperaturę, powinny przebywać jak najdalej od źródeł ciepła, natomiast pracownicy preferujący ciepło powinni mieć miejsce np. koło okna. Każdy pracodawca powinien zadbać nie tylko o wysokiej klasy meble pracownicze, ale również odpowiednią wartość stopni Celsjusza, która gwarantuje komfortowe i szybkie wykonywanie powierzonych obowiązków.

meble biurowe EVRO

meble pracownicze EVRO

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.