Znaczenie feng shui w biurze

6 sierpnia, 2013

feng shuiFeng shui to starożytna metoda urządzania pomieszczeń. W dzisiejszych czasach w obliczu rozwijającej się konkurencji, każda firma wszelkimi możliwymi metodami zabiega o pozyskanie nowych, stałych i przede wszystkim lojalnych klientów. Choć istnieje wiele często stosowanych sposobów na zwrócenie uwagi w stronę oferty firmy, poza konkurencyjną ofertą, warto zwrócić uwagę klientów na coś więcej – na coś nieuświadomionego, a co niejednokrotnie ma niebagatelne znaczenie dla sukcesu. Taką wartością dodaną może być wykorzystanie sztuki feng shui w aranżacji przestrzeni biurowej.

Mianem feng shui określamy pochodzącą z Chin sztukę umiejętnego kształtowania otaczającej przestrzeni, która powinna korzystnie oddziaływać na psychikę i podświadomość. Podstawowe założenie feng shui opiera się na tak zwanej zasadzie „wiatru i wody”, tzn. na koncepcji braku jakichkolwiek blokad energetycznych w otoczeniu, objawiającej się w uporządkowanej, funkcjonalnie urządzonej i sprytnie przemyślanej przestrzeni.

Feng shui w biurze – uporządkowanie przestrzeni w firmie

Odpowiednie rozmieszczenie elementów biura ułatwia osiągnięcie pożądanego stanu wewnętrznego spokoju i pełnej harmonii ducha. Idea ta znajduje zastosowanie zarówno w stosunku do pracowników, jak również wobec klientów. W miejscu pracy spędzamy przeciętnie 8 godzin dziennie, czyli średnio 40 godzin tygodniowo. Warto stworzyć więc pracownikom możliwości maksymalnego komfortu pracy, który znacząco wpłynie na podniesienie poziomu ich efektywności i zaangażowania w wykonywane obowiązki.

NOMO - system mebli biurowych

Feng shui w biurze – jak ustawić meble biurowe ?

Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości biurko jest jednym z kluczowych elementów aranżacji miejsca pracy i ma w ujęciu feng shui pierwszorzędne znacznie. Całkowitym zaprzeczeniem zasad tej filozofii jest ustawienie biurka tyłem do drzwi. Idealnym miejscem na usytuowanie biurka jest północno- lub południowo-wschodni róg gabinetu, zlokalizowany naprzeciwko wejścia. Gdy niemożliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania, warto zawiesić nad biurkiem małe owalne lusterko, które będzie odbijało drzwi wejściowe. Lustra mają w feng shui szczególne znaczenie, symbolizują „ruch w interesie” – dzięki nim kontrahentów odwiedzających firmę będzie optycznie podwójnie więcej. Ponadto warto zauważyć, że biurko w firmie powinno stać raczej bokiem do okna, ponieważ takie ustawienie zapewnia korzystny, nierozpraszający przepływ światła słonecznego.

Po lewej stronie biura, w rogu przy ścianie przeciwległej do drzwi wejściowych znajduje się bardzo ważna w feng shui strefa bogactwa, o której odpowiednio dobrany wystrój zdecydowanie warto zadbać. Z założenia ma ona bowiem zapewniać przedsiębiorstwu stały dopływ nowych zamówień, a co za tym idzie – rosnące zyski. Kolory bogactwa według chińskiej filozofii to zieleń, czerwień i złoto, dlatego też ściana w którejś z tych barw w strefie bogactwa na pewno będzie pozytywnie spełniała swoją funkcję. W tym miejscu warto również ustawić symbol materialnego dobrobytu – fontannę, akwarium z nieparzystą liczbą rybek (najlepiej 3 lub 9), bądź też obraz przedstawiający ciek wodny w intensywnym ruchu, np. wodospad.

Wbrew pozorom wiele osób docenia moc feng shui, dlatego też w komfortowym dla nich otoczeniu na pewno będą bardziej skore do składania nowych zamówień i z pewnością pozostaną naszymi klientami na dłużej.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.