Zieleń w biurze, czyli dlaczego warto otaczać się roślinami

22 lutego, 2012

Umieszczanie roślin w biurach to już nie tylko element ładnego wystroju, ale również sposób na lepszą atmosferę w pracy. W ostatnich latach niezbędnym elementem wyposażenia przestrzeni firmowych stała się klimatyzacja. Jednak w pomieszczeniach, gdzie jest ona używana spada poziom wilgoci. Powietrze staje się suche, co prowadzi do przeziębień i alergii.
Dzięki roślinom możliwe jest uzyskanie środowiska podobnego do naturalnego. Według założeń ergonomii oraz szeroko pojętej ekologii, im aranżacja jest bliższa naturze, tym czujemy się w niej bezpieczniej i pracuje nam się lepiej.

biuro kwiaty

Pozytywnych efektów, które wynikają z zastosowania roślin w biurach jest wiele. W ich obecności wzrok nie męczy się tak bardzo przy pracy przed komputerem. Okuliści zalecają, aby doniczki stawiać bezpośrednio obok monitora. Dzięki temu powietrze staje się bardziej wilgotne, a zieleń wpływa kojąco za zmęczone oczy.

Badania wykazały, że we wnętrzach, w których znalazło się miejsce na żywe rośliny zielone, produktywność pracowników wzrosła o około 15 procent. Równocześnie liczba popełnianych przez nich błędów zmniejszyła się o 12 procent. Mózg może przyswajać więcej informacji, przez co wzrasta kreatywność.

Powszechnie spotykanym w biurach problem jest również kurz oraz inne pyły emitowane przez sprzęt biurowy. np. drukarki. Zanieczyszczenia dostają się do nich z zewnątrz w postaci zanieczyszczeń z ulicy. Liście pochłaniają je, a część szkodliwych dla człowieka związków zostaje przez nie metabolizowana, czyli rozłożona.

flower-dracena

Praktycznie wszystkie gatunki roślin pozytywnie wpływają na panujący w pomieszczeniu mikroklimat. Istnieją jednak gatunki, które lepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza niż inne. Jakie powinniśmy więc kupić? W biurze z pewnością dobrze sprawdzi się skrzydłokwiat. Nie potrzebuje zbyt wiele światła i wystarczy go podlewać tylko raz w tygodniu. Dodatkowo świetnie pochłania z powietrza pochodne formaldehylu i benzenu. Kolejna roślina dobrze radzącą sobie z typowymi biurowymi zanieczyszczeniami powietrza to popularny bluszcz. Oprócz swoich pozytywnych właściwości jest bardzo łatwa w hodowli – dobrze znosi niską temperaturę, rzadkie podlewanie i brak światła słonecznego. Inne niewymagające gatunki roślin nadających się do biura to odporna na suche powietrze wężownica, nielubiąca promieni słonecznych dracena obrzeżona, dobrze znosząca potrącanie zielistka i efektowna palma bambusowa.

bluszcz

Umieszczanie roślin w pomieszczeniach firmowych ma jeszcze jedno zastosowanie popularne w krajach wysokorozwiniętych. Wykorzystuje się tam ich zdolności akustyczne i tworząc tzw. ściany zieleni – wycisza się wnętrze. Jest to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo efektowne wizualnie. Takie konstrukcje tworzone są z wielu rodzajów roślin, a ich pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Są one, podobnie jak człowiek, wrażliwe na stres. Muszą być więc ulokowane w dobrym miejscu o odpowiedniej temperaturze i oświetleniu. Inaczej zaczną obumierać.

W polskich biurach nie przywiązuje się dużej wagi do odpowiedniego zastosowania roślin w pomieszczeniach. Traktuje je się bardziej dekoracyjnie, czasem jako dodatkowy kłopot. Wciąż popularną praktyką, szczególnie w małych firmach, jest aranżacja wnętrza za pomocą kwiatów sztucznych. Żywe rośliny w takich miejscach to zazwyczaj oddolna inicjatywa pracowników. Zmianę widać jedynie w obiektach o wyższej klasie i prestiżu, w których prawdziwa zieleń staje się koniecznością i standardem.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.