Zasady efektywnej pracy

27 lipca, 2015
kalendarz

Codzienność stawia przed każdym wyzwanie jak najefektywniejszego wykorzystania swojego czasu w przeciągu dnia. Podziw wzbudzają umiejętności współpracowników, którzy bezproblemowo zarządzają swoim czasem, znajdując w nim miejsce na wszystko. Starając się dorównać najlepszym warto zastanowić się, jak podejmować działania w pracy, aby przynosiły one wymierne korzyści.

planowanie

planowanie

Postawione cele wymagają realizacji. Czasami jednak sama wiedza o nich nie jest wystarczająca. Przy intensywnym trybie pracy nieraz można zapomnieć o mniej lub bardziej ważnej kwestii. Nieocenioną pomocą w organizacji planu dnia powinien być kalendarz i notatnik. Najbardziej błaha rzecz zapisana w kalendarzu nie zginie w rozkładzie dnia i pozwali na umiejętne rozporządzenie czasu. Warto sięgać do kalendarza wieczorem przed kolejnym dniem pełnym wyzwań, po to aby odpowiednio nastawić się do wykonania zadań. Równie łatwo z ludzkiej pamięci ulatniają się także pomysły. Innowacyjna myśl, która zaskoczy niespodziewanie powinna zostać zapisana w notatniku. Nawet jeśli dana idea towarzyszy komuś od dłuższego czasu, to spisanie jej na kartce papieru pozwoli na dokładne i spokojne przemyślenie danego tematu.

Jak wielu mylnie uważa, efektywność nie polega na wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Najbardziej satysfakcjonujące efekty przynosi intensywne skupienie się nad jednym zadaniem. Z kolei określenie priorytetów z pewnością pomoże w terminowym osiągnięciu wyznaczonego celu. Trudniejsze zadania, wymagające większego zaangażowania i włożonego nakładu pracy powinno się wykonywać od razu. Wiąże się z tym duży zasób energii i motywacji do działania. Mniejsze projekty warto zostawić na później, tak aby z przyjemnością wykonywać je po skończonym, trudniejszym zadaniu.

Dobrze zorganizowane miejsce pracy jest również ważnym elementem, który sprzyja efektywności. Nawet osobom, którym obcy jest ład i porządek, powinny zachować względną czystość na biurku. Pozbycie się wszelkich rozpraszających przedmiotów z zasięgu wzroku nie będzie powodować dekoncentracji, a uporządkowana przestrzeń pozytywnie wpłynie na samopoczucie w pracy.

organizacja

organizacja

Sam kalendarz, wypełniony po brzegi planem działania nie zapewni efektywnej pracy dopóki kondycja fizyczna i psychiczna będzie w złym stanie. Sen to najlepsze antidotum na zmęczenie i brak koncentracji. Warto więc kłaść się spać o stałych porach i również wstawać o tych samych. Nastawienie organizmu na taką rutynę eliminuje poranną walkę ze wstaniem z łóżka i wyeliminuje spóźnianie się do pracy. Takie dobroczynne działanie zdrowego wypoczynku niewątpliwie przekłada się na optymistyczne nastawienie.

Wdrażając w życie powyższe zmiany można wiele uczynić na drodze ku lepszemu zarządzaniu swoim czasem. Warto zatem przyjrzeć się dotychczasowemu stylowi pracy i dokonać analizy. Motywacja do bycia lepszym pracownikiem i sukcesywne wdrażanie zmian powinno zaowocować efektywniejszym osiąganiem celów.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.