Wybór krzeseł do biura

20 maja, 2015
krzeslo w biurze

Praca w biurze wymaga zazwyczaj spędzaniu wielu godzin w pozycji siedzącej. Utrzymanie odpowiedniej postawy ma wpływ na produktywność, wygodę oraz zdrowie pracowników. Nieodpowiednie ułożenie ciała na fotelu lub krześle może spowodować problemy związane z kręgosłupem, brak koncentracji, a nawet zawroty głowy. Zwiększy też frustrację i sprawi, że trudniej skupić się na określonym zadaniu. Odpowiedni wybór krzesła maksymalizuje wydajność i efektywność pracy. Dlatego, aby uniknąć problemów związanych z bólami kręgosłupa wśród pracowników, warto zainwestować w odpowiednie krzesła biurowe. Powinny one być podporą dla pleców oraz karku i nie powodować zmęczenia oraz dyskomfortu.

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment krzeseł oraz foteli biurowych. Ich dobór powinien być indywidualny i uzależniony od kilku czynników. Podczas wyboru odpowiedniego siedzenia warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które uczynią miejsce pracy idealnym dla potrzeb pracownika.

fotel biurowy

fotel biurowy

Wysokość siedziska

W każdym krześle jego wysokości powinna być regulowana w prosty sposób. Najczęściej siedzenia posiadają dźwignię regulacji pneumatycznej, która umożliwia łatwą i szybką zmianę pozycji. W prawidłowym ustawieniu wysokości stopy powinny leżeć płasko na ziemi, a ramiona oraz ręce w idealnej odległości od biurka. Ustawienie jej na poziom od 40 do 55 centymetrów będzie wystarczające zarówno dla osób wysokich jak i niskich. W pozycji siedzącej na wprost wzroku powinien znajdować środek ekranu komputera.

Szerokość i głębokość krzesła

Ważne jest, aby siedzenie miało wystarczającą głębokość i wysokość, tak żeby każdy pracownik mógł ustawić się w nim wygodnie. Standardowo krzesła biurowe mają od 40 do 50 centymetrów szerokości. Głębokość powinna pozwolić na to, by pracownik mógł siedzieć wystarczająco blisko oparcia, a zarazem oprzeć przynajmniej 3/4 długości ud.

Oparcie krzesła

W dobrze dopasowanym krześle oparcie musi mieć od 30 do 50 centymetrów. Jego zadaniem jest utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Istotne jest, aby regulacja dotyczyła wysokości, głębokości i kąta nachylenia oparcia. Należy także przy wyborze krzesła zwrócić uwagę na odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego. Nieprawidłowe dopasowanie przyczynia się do powstawania bólów kręgosłupa i słabszej wydajności w pracy. Oparcie musi sięgać przynajmniej do wysokości łopatek, co zapewni odpowiednie wsparcie dla pleców.

krzesla biurowe X-SITE 2

krzesla biurowe

Podłokietniki i podparcie

Odpowiednie ułożenie podłokietników ma duży wpływ na odpowiednią postawę podczas siedzenia. Regulacja ich jest szczególnie ważna dla pracowników o wysokim wzroście i większym rozstawie rąk. Ramiona w zrelaksowanej pozycji powinny znajdować się możliwie blisko ciała.

Materiał i design

Materiał, którym obite jest krzesło lub fotel powinno być bardzo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Równocześnie tkanina powinna być miękka i przyjazne dla skóry. Zdecydowanie lepsze będą krzesła wykonane z materiału niż ze skóry, która w upalne dni będzie przyklejać się do ciała. Ważny jest również wygląd siedziska. Powinien współgrać z wnętrzem biura i z wizerunkiem firmy.

Bejot-Krzesla-MOMO

Bejot Krzesla MOMO

Znalezienie odpowiedniego krzesła do biura dla pracowników jest bardzo ważnym elementem w podniesieniu komfortu pracy. Warto poświecić na to więcej czasu, a także pozwolić współpracownikom w podjęciu decyzji zakupowych. Dobrze zorganizowane miejsce pracy podniesie wydajność pracy.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.