W jaki sposób firmy przyciągają do siebie pracowników?

18 listopada, 2015
zespol

W obliczu rosnącej konkurencji firmy prześcigają się w ofertach pracy, by przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników. Wysokość wynagrodzenia ciągle odgrywa duże znaczenie, ale rośnie waga innych czynników, które mają duży wpływ na wybór miejsca pracy.

Z badań przeprowadzonych przez The Tower Globson z 2010 roku wynika, że wartości, które bierze pod uwagę kandydat do pracy, a punkt ich widzenia przez pracodawcę, różnią się w paru kwestiach. Atrakcyjność wynagrodzenia jest wciąż najważniejsza, z czego zatrudniający doskonale zdają sobie sprawę. Jeśli chodzi o reputację firmy, nie odgrywa ona tak dużego znaczenia dla pracownika jak mogłoby się wydawać osobie zatrudniającej. Czynnikiem motywującym do podjęcia pracy jest z pewnością umożliwienie podejmowania nowych wyzwań oraz rozwój zawodowy. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja firmy. Dogodne położenie oznacza mniej czasu spędzonego w środkach transportu, a tym samym więcej czasu dla pracownika. Elastyczny czas pracy to atrakcyjne udogodnienie, które przemawia szczególnie nie tylko do wchodzącego na rynek pokolenia millenialsów.

konferencja

konferencja

„Wyścig” pracodawców o cennych pracowników dał podstawy wykreowania się zjawiska jakim jest Employee Value Proposition (EVP) – określa on pakiet korzyści, które pracodawca oferuje swoim pracownikom. Profity, które wchodzą w ów pakiet można podzielić na racjonalne i te o charakterze emocjonalnym. Do tych pierwszych zaliczają się różnego rodzaju dodatki motywacyjne, premie oraz benefity zdrowotne. Do drugiej grupy zaliczyć można dobre relacje z przełożonymi, możliwości awansu czy rozwoju osobistego. Korzyści emocjonalne zapewnia również pozytywna atmosfera w pracy oraz relacje ze współpracownikami. Dla wielu osób ważne jest zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Wśród wielu korporacji zauważalny jest trend stwarzania przyjaznego otoczenia w miejscu pracy. Do lamusa odchodzą tradycyjnie zaprojektowane biura ustępując miejsca przestrzeniom, w których pracownicy czują się swobodnie i komfortowo – niczym we własnych domach. Awangardowy wystrój przestrzeni oraz użycie pobudzających kolorów stwarza pozory, że pracuje się w salonie lub pubie. Ważny element w przestrzeni biura stanowią tzw. strefy relaksu, gdzie podczas przerwy można napić się kawy lub zapewnić sobie rozrywkę wybierając grę komputerową. Co ciekawe, w nowoczesnych organizacjach często jest tak, że to pracownicy w dużej mierze decydują o wystroju wnętrza firmy. Jeżeli chodzi o lokalizację – o jej atrakcyjności decyduje bezpośrednie sąsiedztwo obiektów usługowych, wśród których znajdują się restauracje, pralnie czy fryzjer. Do ostatnich trendów należy także stworzenie w pobliżu miejsc pracy fitness klubów czy siłowni, które pozwalają odreagować codzienny stres. Wykreowanie przyjaznego miejsca pracy sprawia, że pracownicy czują się komfortowo i lubią do niego wracać.

meble biurowe EVRO

meble biurowe EVRO

Specjaliści byli, są i zawsze będą w cenie, dlatego nie dziwią starania pracodawców w celu pozyskania najlepszych w swoim fachu. Wobec rosnącej rywalizacji w tej kwestii zapewnienie atrakcyjnych, satysfakcjonujących warunków pracy jest rzeczą niezbędną.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.