W drodze do równowagi, czyli work-life balance

6 listopada, 2015
work

Work-life balance to koncepcja postulująca odnalezienie równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Zrodziła się w odpowiedzi na pojawiające się problemy, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Równowaga ta stanowi dużą wartość szczególnie w tzw. pokoleniu millenialsów. Work-life balance to ważne zagadnienie nie tylko dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Zachowanie równowagi jest istotne również dla osób łączących obowiązki w pracy z domowymi.

wypalenie zawodowe

wypalenie zawodowe

Problemy, które pojawiają się na skutek nieumiejętnego połączenia obowiązków w pracy i domu, są dość istotne nie tylko z punktu widzenia pracownika. Cierpi na tym także jego rodzina, której nie może on poświęcić wystarczającej uwagi. Może to być związane z dużą liczbą godzin spędzanych poza domem w związku z pracą. W grę wchodzi również konflikt oparty na napięciu, kiedy to stres wywołany w jednym z obszarów życia, wpływa negatywnie na funkcjonowanie w drugim. Obniżone zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, stres związany z piętrzącą się listą zadań mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego. Mniejsza produktywność stanowi problem także dla pracodawców.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu trudności, wiele organizacji wprowadziło tzw. kulturę wspierania pracowników. Aby ułatwić im pogodzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym, a tym samym poprawić wydajność, zapewniają możliwość pracy w elastycznych godzinach. Przeniesienie części obowiązków do domu to kolejne rozwiązanie, które ma zapewnić lepsze, bardziej efektywne realizowanie powierzonych zadań. Ponadto pracodawcy dużą uwagę przywiązują do pracujących rodziców, którzy mogą liczyć na udogodnienia w postaci dodatkowych dni wolnych, czy też opieki nad dziećmi zorganizowanej przez organizację, w której pracują.

dziecko w biurze

dziecko w biurze

Ułatwienia, które oferuje pracodawca, mają istotny wpływ na utrzymanie zdrowego balansu pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym. Jednak to nie wszystko, co można zrobić, by cieszyć się zadowoleniem na co dzień. Specjaliści radzą, by odpuścić sobie bycie perfekcjonistą. Nie można robić wszystkiego najlepiej, więc warto określić listę priorytetów i ustalić czemu poświęcić swoją energię danego dnia. Aby zadbać o wypoczynek od pracy, warto wyłączyć telefon podczas spędzania czasu razem z rodziną. Pozwoli to skupić się na byciu tu i teraz, zamiast myśleć ciągle o pracy. Warto również wygospodarować godzinę lub dwie tygodniowo na jakąś aktywność fizyczną. Może to być spacer, basen lub gra w piłkę z dziećmi. Z pewnością wpłynie to korzystnie na pozbycie się nagromadzonego stresu, a także spowoduje uwolnienie do organizmu endorfin.

Work-life balance to słuszna koncepcja. Dzięki niej możliwe staje się odnalezienie złotego środka pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym. Warto przykładać uwagę do pogodzenia tych dwóch obszarów, tak by odczuwać większą satysfakcję i poprawić jakość swojego życia.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.