Tematy, które lepiej przemilczeć w miejscu pracy

pogawedka w pracy

Przeciętny pracownik spędza w pracy 8 godzin dziennie, co tygodniowo daje łącznie 40 godzin. W ciągu tego czasu rozmowy ze współpracownikami są zwyczajnie nieuniknione. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kwestie powinno poruszać się w miejscu pracy – mogą one bowiem prowadzić do kłótni i niepotrzebnych spięć.

Lista zagadnień, o których lepiej nie rozmawiać, zawiera cztery kluczowe aspekty: politykę, pieniądze, religię oraz plotkowanie połączone z krytyką szefa. Warto zachować wszelką ostrożność i nie dawać ponieść się szczerości, gdyż może to przynieść negatywne skutki.

Na pierwszym miejscu tematów zakazanych w pracy plasuje się polityka. Jest to aspekt bardzo kontrowersyjny. Z reguły zwolennicy jednej partii nie tolerują odmiennych poglądów osób, które wypowiadają się pozytywnie o innym ugrupowaniu. Dlatego lepiej nie ujawniać swoich opinii. Nigdy nie wiadomo, czy współpracownik nie ma skrajnie odmiennego zdania. Poglądy polityczne – to kwestia indywidualna, tym bardziej nie zaleca się przekonywania innych do słuszności swoich przekonań.

wiara i pieniadze

Drugą kwestią, której nie powinno się poruszać na firmowych korytarzach, są pieniądze. Z reguły każdy jest ciekawy, ile zarabia współpracownik i jak to jest możliwe, że stać go na spędzenie dwutygodniowego urlopu na Majorce. Niestety istnieje cienka granica między ludzką ciekawością a byciem wścibskim. Ponadto nie powinno się narzekać na wysokość swojego wynagrodzenia. Nie można mieć stuprocentowej pewności, że rozmówca należy do osób godnych zaufania i nie przekaże tych informacji dalej, na przykład do kierownika.

Religia to także temat tabu – niezależnie, czy jest się osobą wierzącą, czy ateistą. Zarówno dzielenie się swoimi poglądami, jak i krytykowanie przekonań współpracowników, jest niewskazane. Przekonania religijne to intymna i prywatna sfera każdego człowieka i powinno to zostać uszanowane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest omijanie tego zagadnienia.

Plotkowanie

Plotkowanie

Ostatnią, ale równie popularną kwestią, której zaleca się unikać w miejscu pracy, są plotki. Poruszanie tematu kolegów z pracy, obgadywanie ich wyglądu, życia towarzyskiego, czy też zawodowego, może być źródłem napiętej, czy nawet wrogiej atmosfery. Ponadto, osoby, które chętnie obgadują współpracowników nie są dobrze odbierane przez otoczenie. Należy również wystrzegać się krytyki innych, a zwłaszcza pracodawcy. Warto pamiętać, że „ściany mają uszy” i zazdrośni współpracownicy mogą nie zatrzymać tych informacji tylko dla siebie.

Unikanie powyższych tematów w pracy, szczególnie przez pracowników niedawno zatrudnionych w firmie, jest podstawą stworzenia dobrych stosunków z innymi. Wprawdzie oderwanie się od obowiązków i zrobienie sobie przerwy na konwersację jest całkiem kuszącą i, przede wszystkim, normalną opcją. Zaleca się jednak postępować ostrożnie, gdyż z pozoru niezobowiązująca rozmowa, może doprowadzić do dyskusji, a w konsekwencji do długotrwałego konfliktu – co z kolei spowoduje niemiłą atmosferę w pracy.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.