Świąteczny urlop – 5 powodów, dla których warto spędzić go… poza biurem

Praca może (a wręcz powinna) być satysfakcjonująca. Aby czerpać radość z wykonywania obowiązków, warto zachowywać równowagę pomiędzy aktywnością zawodową i wypoczynkiem. Znakomitą okazją do zregenerowania sił jest przerwa świąteczna. Przygotowania do Bożego Narodzenia są najczęściej intensywne, a wręcz gorączkowe, dlatego długo wyczekiwane święta dobrze jest spędzać w spokoju i rodzinnej atmosferze. Dlaczego warto zwolnić w tym czasie? Oto 5 najważniejszych powodów.

1. Regeneracja

Satysfakcja jaką daje życie zawodowe, ciekawe i pełne wyzwań, napędza do działania i sprzyja kreatywności. Aby utrzymać wysoki poziom wydajności, warto od czasu do czasu poświęcać czas wyłącznie na przyjemności. Przerwa świąteczna przypadająca na przełom grudnia i stycznia to znakomita okazja do tego, by przypomnieć sobie, czym jest beztroska. Długie zimowe spacery, spotkania z rodziną, której być może dość dawno nie widzieliśmy lub świąteczno-noworoczna wyprawa na narty – to znakomite sposoby na spędzenie tego wyjątkowego okresu. Po krótkiej przerwie możemy powrócić do codziennych zajęć z głową wypełnioną przyjemnymi wspomnieniami i, co najważniejsze, z nowymi pokładami energii oraz inwencji. Trudno pracować wydajnie, gdy nasz organizm domaga się zasłużonego odpoczynku.

Wyspa 22 – Profim

Wyspa 22 – Profim

UMM WOOD 103

UMM WOOD 103

2. Pielęgnowanie relacji z bliskimi

Boże Narodzenie to absolutnie wyjątkowy, magiczny czas, gdy w kontaktach międzyludzkich zaczynają dominować ciepło i życzliwość, których bardzo potrzebujemy. Świąteczna atmosfera sprzyja pojednaniu. Warto dobrze wykorzystać ten wyjątkowy okres, np. poświęcając go najbliższym – szczególnie tym, z którymi trudno nam porozumieć się na co dzień. Zapach choinki i piernika, dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd – to wszystko sprawia, że zapominamy o tym, co zwykle nas irytuje, ponieważ zaczynamy odczuwać wyjątkowy nastrój najbardziej rodzinnych świąt.

3. Świąteczna atmosfera

Kolorowe światełka oraz inne czynniki, które składają się na niezwykły klimat świąt, sprawiają, że nietrudno jest nam zapomnieć o stresach i tym wszystkim, co powoduje rozdrażnienie. Atmosfera to jednak przede wszystkim ludzie, z którymi spotykamy się przy bożonarodzeniowym stole. Dzięki oderwaniu się od zawodowych zobowiązań możemy poświęcić najbliższym maksimum czasu i uwagi. Warto wyłączyć telefon i zapomnieć o skrzynce mailowej, ponieważ tylko dzięki temu unikniemy niepotrzebnych rozproszeń. Jeśli to zrobimy, z pewnością szybko odkryjemy, że czasami warto zwolnić i spędzać czas inaczej niż zwykle – z dala od zgiełku.

4. Dobra zabawa

Czas spędzany z najbliższymi to znakomita forma rozrywki. W trakcie rodzinnych spotkań nie brakuje zabawnych wspomnień i anegdot, potyczek słownych, a także humoru sytuacyjnego. Po wieczerzy i kolędowaniu można urządzić kulig, zaproponować wspólne lepienie bałwana lub zwyczajny spacer czy zorganizować wieczór gier towarzyskich i planszowych – w zależności od preferencji i gustów. Podejmując takie aktywności, mamy okazję lepiej poznać i bardziej polubić naszych bliskich, dla których najczęściej brakuje nam czasu. Być może dzięki temu odkryjemy, że chcielibyśmy bardziej zaangażować się w budowanie rodzinnych relacji.

BEACHHOUSE Bejot

BEACHHOUSE Bejot

TREEHOUSE Bejot

TREEHOUSE Bejot

5. Pyszne jedzenie

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla samopoczucia, jednak czasami warto zrezygnować z restrykcyjnej diety, oddając się przyjemności jedzenia karpia w galarecie, uszek lub przepysznych i słodkich ciast. Dodatkowym argumentem przemawiającym za chwilową rezygnacją z dobrych nawyków żywieniowych jest uczucie, z jakim przygotowuje się potrawy na świąteczny stół. Pierogi lepione z pełnym zaangażowaniem, choć tłuste, smakują zdecydowanie lepiej niż zdrowa i niskokaloryczna sałatka z jarmużem dowieziona przez firmę cateringową. Poza tym odmowa spożywania wigilijnych rarytasów przygotowywanych przeważnie przez kochające mamy i babcie, mogłaby sprawić przykrość autorkom kulinarnych cudów, których apetyczny zapach pobudza wyobraźnię i wyraźnie przyspiesza bicie serca. Reasumując, bożonarodzeniowe tradycyjne rarytasy to jedna z ważniejszych przyczyn, dla których warto odpocząć w święta.

Boże Narodzenie spędzane w rodzinnym gronie i miłej atmosferze to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie lub utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Warto co jakiś czas odrywać się od codziennych zawodowych dylematów dotyczących np. tego jak wykonać ważne zadanie, jak urządzić biuro lub jakie meble biurowe wybrać. Dzięki chwili wytchnienia możemy skutecznie zregenerować siły nadwątlone przez realizację ambitnych przedsięwzięć zawodowych. Aby móc w pełni cieszyć się wyjątkowością grudniowo-styczniowej przerwy świątecznej, warto zrealizować najważniejsze cele przed jej rozpoczęciem. Dzięki temu będziemy mogli oddać się świętowaniu i nie myśleć o tym, jak wiele będziemy musieli zrobić po powrocie do pracy.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.