Strefa relaksu w biurze

Komfortowe biuro to nie tylko ergonomiczny wystrój czy wygodne krzesła. Codziennie spędzamy za biurkiem od 6 nawet do 10 godzin, a w trakcie pracy każdy z nas potrzebuje chwili na złapanie oddechu. Strefa relaksu to nieodłączny element każdej biurowej przestrzeni – dzięki niej pracownik może odpocząć, zaparzyć sobie kawę, skupić się nad projektem, a w rezultacie wykonywać lepiej swoje obowiązki. Jak powinno wyglądać takie miejsce i jakie meble do niego wybrać? Czym się kierować podczas wyposażania strefy relaksu w biurze?

Strefa relaksu to miejsce na odpoczynek i chwilę wytchnienia dla każdego pracownika. Trudno jest wytrzymać cały dzień za biurkiem i jednocześnie zachować wysoką jakość wykonywanych obowiązków – intensywne tempo, ilość zadań do zrobienia „na już!”, codzienny stres czy przygotowanie do negocjacji biznesowych mogą negatywnie się na niej odbić. Moment na wyciszenie się jest niezwykle istotny w każdym zawodzie, dlatego też warto zadbać o odpowiednią aranżację strefy relaksu w pracy.

Relaks w biurze. Zapomnij o stresie!

Jak pokazują badania Eurostat, Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pracują średnio o dwie godziny dłużej, niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej, lecz ilość godzin spędzonych na wykonywaniu obowiązków zawodowych niestety nie idzie w parze z jakością. Aż 60% pracowników stwierdza, że pomimo urlopu nie czuje się wypoczęta – a nawet wręcz przeciwnie, do biura wracają jeszcze bardziej zestresowani, niż przed wyjazdem. Coraz częściej zdarza się, że nawet w czasie wolnym sprawdzają służbowe maile i odbierają telefony. Choć ten czas powinni spędzić z rodziną lub przyjaciółmi, wciąż zajęci są obowiązkami z pracy.

Nie ma co ukrywać – Polacy pracują ponad normę, ale wcale nie znaczy to, że lepiej. Dlatego też pracodawcy powinni zapewnić swoim podwładnym optymalne warunki do wykonywania swoich zadań, ale i zorganizować dla nich przestrzeń do odpoczynku. Nowoczesne biuro to takie, które posiada miejsce na relaks, regenerację umysłu i rozluźnienie. W strefie relaksu pracownik może zrobić sobie kawę, przygotować posiłek, zamienić kilka słów z osobami z innego działu, a nawet… zagrać w piłkarzyki czy inną grę towarzyską. Chwila drzemki w biurze? To pomaga – badania pokazują, że nawet kilkuminutowe, ale regularne przerwy zwiększają koncentrację i skutkują lepszą wydajnością.

Strefa relaksu w miejscu pracy

 Jak sprawić, by biuro było przyjazne dla pracownika i odpowiadało na jego potrzeby? Nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie strefy relaksu w miejscu pracy to podstawa – pozwala ono zapomnieć o codziennym stresie, rozluźnić się i z nowymi siłami wrócić do wykonywania obowiązków. Przestrzeń powinna także oferować możliwość samodzielnej pracy nad projektem – niekiedy potrzebna jest ocena, czy rzeczywiście zmierza w dobrym kierunku i czy nie wymaga poprawek. Takie miejsce powinno oferować możliwość bycia w samotności, z dala od panującego w pracy zgiełku, i skupieniu się na swoim komforcie.

Jak powinien wyglądać pokój relaksu pracowników? Co powinno się w nim znajdować? Wiele zależy od charakteru biura oraz jego wielkości, ale nawet w malutkim biurze powinna stanąć wygodna kanapa, fotel lub pufa, która umożliwi rozluźnienie spiętego kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jest fotel biurowy UMM – to elegancki i wygodny mebel o oryginalnych, zaokrąglonych kształtach. Dzięki regulowanym zagłówkom i podnóżkowi zapewnia wyciszenie, prywatność oraz komfort pracy samodzielnej czy odpoczynku. Można zamówić go zarówno w wersji tapicerowanej, jak i skórzanej – doskonale sprawdzi się w małej przestrzeni biurowej.

Fotel biurowy UMM

Fotel biurowy UMM

Biura o większym metrażu mogą pozwolić sobie bardziej rozbudowane strefy relaksu. Jeżeli istnieje taka możliwość, szef może wydzielić osobny pokój, w którym pracownicy będą mogli się odprężyć lub popracować w samotności. Warto przy tym pomyśleć o tym, by pomieszczenie było funkcjonalnie zaprojektowane –  dobrze będą się prezentowały meble modułowe lub te o wysokich ściankach. Zapewnią maksimum komfortu, wygodę i prywatność podczas odpoczynku. Są dźwiękochłonne, więc nawet jeśli tuż obok będą rozmawiali inni pracownicy, nie będą przeszkadzali sobie nawzajem.

meble biurowe Platinium High Back

Platinium High Back

A może malutka kanapa, urocza pufa i niewielki stolik? Ta aranżacja będzie świetnie wyglądała w typowo kobiecych biurach – poranna kawa w tak wyposażonej przestrzeni to prawdziwa przyjemność! Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku firm o małych metrażach, które stawiają na funkcjonalność: może być zarówno miejscem relaksu, jak i pokoju spotkań z klientami czy narad. Pufy biurowe Oops wyróżniają się owalnym kształtem i ciekawą gamą kolorystyczną, dzięki czemu można dobrać je do dowolnej aranżacji.

Pufy biurowe Oops

Pufy biurowe Oops

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.