Stanowisko pracy według BHP

7 czerwca, 2017
Meble biurowe DUO-O

Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy jest troska o zdrowie pracownika, przejawiająca się m.in. w prawidłowej organizacji miejsca pracy. Dzięki posiadaniu odpowiedniego stanowiska pracownik biurowy jest w stanie działać skutecznie, nie doświadczając przykrych dolegliwości związanych z przebywaniem w jednej pozycji przez kilka godzin każdego dnia.

Ergonomiczne biurka

Biuro powinno być dostosowane do wzrostu i postury pracownika. Coraz częściej stawia się na modele z możliwością elektrycznej regulacji wysokości. Dzięki ich użytkowaniu można pracować nie tylko na siedząco, ale również stojąc. Przyjęcie pozycji uznawanej w tym kontekście za niekonwencjonalną pozwala odciążyć kręgosłup, a przy tym sprawia, że stajemy się bardziej efektywni. Nie mamy ochoty uciąć sobie drzemki w miękkim fotelu. Jesteśmy także wolni od pokus bezproduktywnego kręcenia się w kółko i poszukiwania natchnienia.

Ergonomiczne biurka to również takie, które mają duże blaty. Posiadanie wystarczającej powierzchni jest istotne ze względu na możliwość wygodnego oparcia rąk. Dużą wagę ma również przestrzeń, na której możemy rozłożyć komputer, dokumenty oraz różnorodne narzędzia niezbędne do pracy.

INUP biurka podnoszone elektrycznie

INUP biurka podnoszone elektrycznie

Krzesła biurowe zgodne z normami BHP

Coraz wyraźniej rosnąca popularność biurek z regulacją elektryczną nie jest równoznaczna z rezygnacją z krzeseł. Komfortowy fotel biurowy także jest niezbędny. Trudno wytrwać w pozycji stojącej przez 8 godzin każdego dnia. Najbardziej optymalne rozwiązanie to częste zmienianie pozycji – ze stojącej na siedzącą i na odwrót. Dzięki temu obciążenie poszczególnych mięśni i elementów układu kostnego zmniejsza się.

Idealne krzesło do biura to takie, w przypadku którego jesteśmy w stanie dostosować wysokość siedziska, odchylenie oparcia itd. do własnej postury, sylwetki i potrzeb. Bardzo ważne, by tego rodzaju mebel był stworzony z uwzględnieniem anatomicznej budowy kręgosłupa itd. Aby zadbać o tę część ciała, a przy okazji również o kolana, warto umieścić pod biurkiem podnóżek. Takie wyposażenie stanowiska pracy jest bez wątpienia zgodne z normami BHP, a więc również ergonomiczne.

Fotel biurowy Profim

Fotel biurowy Profim

Akustyka w biurze

Dla uzyskania dodatkowej poprawy warunków w biurze, należy koniecznie zadbać o właściwą akustykę. Nadmiar intensywnych dźwięków, takich jak szmery rozmów, dzwonki telefonów, praca urządzeń biurowych itd., to czynnik rozpraszający, który wyraźnie zmniejsza wydajność podejmowanych działań. Szczęśliwie, nawet w przypadku powierzchni typu „open space” można uporać się z takim problemem dość szybko. Wystarczy właściwie wytłumienie stanowiska pracy. W roli „tłumików” najlepiej sprawdzają się ścianki akustyczne – wolnostojące lub funkcjonujące jako dodatek do biurka bądź całego zestawu mebli biurowych. Design tego rodzaju elementów wystroju, sprawia, że okazują się być nie tylko funkcjonalne, ale również pięknie. Dzięki temu subtelnie uszlachetniając aranżację, przyczyniają się również do tego, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

QUIET – Ścianki Akustyczne Wolnostojące

QUIET – Ścianki Akustyczne Wolnostojące

Równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem

Przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek uwzględniania możliwości psychofizycznych zatrudnionego. Chodzi o to, że w praktyce, planując rozdzielanie zadań pomiędzy pracowników, szef musi brać pod uwagę, czy dana osoba będzie przeciążona ze względu na nadmiar obowiązków. Aby zwiększyć efektywność, należy nie tylko właściwie rozdysponować zadania, ale również umożliwić pracownikom zregenerowanie sił. Najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie podobnego celu to stworzenie strefy relaksu w biurze. Miękkie kanapy, pufy, fotele, meble modułowe – dzięki nim pracownicy mogą bardzo miło spędzać swoje przerwy w pracy. Higiena pracy dotyczy nie tylko stworzenia warunków do wykonywania obowiązków, ale także do efektywnego wypoczynku.

Fotel Nu 11F

Fotel Nu 11F

 

Przeczytaj także:  Przepisy BHP w biurze

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.