Sposoby relaksu w biurze

Box tapicerowany OASIS

Znalezienie równowagi pomiędzy obowiązkami a wypoczynkiem to sztuka. Warto się relaksować – również w pracy. Wypoczęty pracownik jest zdecydowanie bardziej efektywny niż przemęczony, zniechęcony, a przez to także pozbawiony inwencji. Regularne przerwy pozwalają powrócić do działania ze świeżym umysłem i nowymi pomysłami. Zdecydowanie łatwiej jest relaksować się w pomieszczeniu, w którym znajdują się komfortowe meble biurowe. Bardzo ważny jest także wystrój wnętrza oraz szereg innych udogodnień, na których wprowadzenie decydują się pracodawcy.

Jak spędzać przerwy w pracy?

1. Drzemka

Coraz więcej firm na świecie, a także w Polsce, decyduje się na tworzenie stref relaksu, w których pracownicy mogą w komfortowych warunkach odbywać… drzemki. Słuszność wprowadzania takich praktyk potwierdza nauka. 15 lub 20 minut snu sprawia, że ludzki mózg pracuje lepiej, tzn. szybciej się uczy i zdecydowanie sprawniej przetwarza informacje. Drzemka w pracy to znakomity sposób na spędzanie przerw. Wystarczy chwila błogiej ciszy, by zapaść w krzepiący sen. Siesta pozwala zapomnieć o stresach, trudnościach i nadmiarze obowiązków.

Fotel SURF Bejot

Fotel SURF Bejot

2. Wyciszenie

Jak zrelaksować się w biurze? Drzemka to jeden ze sposobów, ale można wymienić ich znacznie więcej. Aby odzyskać wewnętrzną równowagę, warto odciąć się od bodźców zewnętrznych – przede wszystkim wzrokowych i dźwiękowych. Uwolnijmy się od intensywnego światła emitowanego przez ekran komputera, a także od natarczywego dźwięku telefonów i stale działających urządzeń biurowych. Strefa relaksu w biurze powinna być miejscem, w którym panuje cisza. Ważne, by znalazły się tam również wygodne i nowoczesne meble.

TREEHOUSE Bejot

TREEHOUSE Bejot

3. Kawa na świeżym powietrzu

Aby odprężyć się, usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz dotlenić mózg, warto wyjść z biura i spędzić przyjemną chwilę na świeżym powietrzu. Nic nie wpływa na samopoczucie tak znakomicie, jak słońce i odrobina świeżego powietrza. Rozważając przyjęcie propozycji zatrudnienia w konkretnym miejscu, warto sprawdzić, czy panują tam przyjazne warunki. Obecność niewielkiej strefy relaksu na tarasie lub na dziedzińcu wyraźnie poprawia komfort pracy.

Fotel VOO VOO VV 921

Fotel VOO VOO VV 921

4. Pyszne jedzenie

Głód zaburza koncentrację i sprawia, że stajemy się rozdrażnieni. Aby uniknąć takich stanów i sprowokować organizm do wydzielania większych dawek hormonów szczęścia, warto po prostu zjeść coś pysznego. Aneks kuchenny w biurze lub stołówka – to właśnie tam możemy się wybrać, chcąc  odzyskać siłę do pracy. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza energii i sprawia, że znakomicie wyglądamy i tak samo się prezentujemy.

Krzesło biurowe Bejot

Krzesło biurowe Bejot

5. Lektura

Ilu pracowników, tyle pomysłów na relaks w biurze. Zapalonym czytelnikom nic nie robi tak dobrze, jak ciekawa książka, która pozwala zapomnieć o obowiązkach i stanowi bramę do alternatywnej rzeczywistości. Posiadając wygodny fotel biurowy, możemy zatopić się w lekturze i w ten sposób wypoczywać. Radość wynikająca ze śledzenia pasjonujących wątków – sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych czy fantastycznych – sprawia, że zapominamy o zmęczeniu i natłoku zadań, które jeszcze będziemy musieli wykonać.

Box tapicerowany OASIS

Box tapicerowany OASIS

6. Rozmowy ze współpracownikami

Nie każdy jest w stanie wypoczywać w samotności. Osoby, które posiadają duże potrzeby towarzyskie, najlepiej czują się, tocząc lekkie rozmowy i żartując w gronie najbliższych kolegów z pracy. Warto w czasie przerw rozmawiać na tematy, które nie są związane z branżą, w jakiej pracujemy. Integracja ze współpracownikami to nie tylko doskonały sposób na relaks, ale również jedna ze skuteczniejszych metod na utrzymywanie przyjaznej atmosfery w pracy.

Wall In

Wall In

Wybór czynności, które sprzyjają odprężeniu, to subiektywna kwestia. Ilu ludzi, tyle sposobów spędzania wolnego czasu i regenerowania sił nadwerężonych przez codzienne obowiązki i wyzwania. Idealna przestrzeń do pracy to taka, która sprzyja koncentracji, a zarazem umożliwia przyjemne spędzanie wolnego czasu – przy uwzględnieniu różnic, jakie występują pomiędzy poszczególnymi pracownikami.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.