Znalezienie równowagi pomiędzy obowiązkami a wypoczynkiem to sztuka. Warto się relaksować – również w pracy. Wypoczęty pracownik jest zdecydowanie bardziej efektywny niż przemęczony, zniechęcony, a przez to także pozbawiony inwencji. Regularne przerwy pozwalają powrócić do działania ze świeżym umysłem i nowymi pomysłami. Zdecydowanie łatwiej jest relaksować się w pomieszczeniu, w którym znajdują się komfortowe meble biurowe. Bardzo ważny jest także wystrój wnętrza oraz szereg innych udogodnień, na których wprowadzenie decydują się pracodawcy.
Jak spędzać przerwy w pracy?
1. Drzemka
Coraz więcej firm na świecie, a także w Polsce, decyduje się na tworzenie stref relaksu, w których pracownicy mogą w komfortowych warunkach odbywać… drzemki. Słuszność wprowadzania takich praktyk potwierdza nauka. 15 lub 20 minut snu sprawia, że ludzki mózg pracuje lepiej, tzn. szybciej się uczy i zdecydowanie sprawniej przetwarza informacje. Drzemka w pracy to znakomity sposób na spędzanie przerw. Wystarczy chwila błogiej ciszy, by zapaść w krzepiący sen. Siesta pozwala zapomnieć o stresach, trudnościach i nadmiarze obowiązków.
2. Wyciszenie
Jak zrelaksować się w biurze? Drzemka to jeden ze sposobów, ale można wymienić ich znacznie więcej. Aby odzyskać wewnętrzną równowagę, warto odciąć się od bodźców zewnętrznych – przede wszystkim wzrokowych i dźwiękowych. Uwolnijmy się od intensywnego światła emitowanego przez ekran komputera, a także od natarczywego dźwięku telefonów i stale działających urządzeń biurowych. Strefa relaksu w biurze powinna być miejscem, w którym panuje cisza. Ważne, by znalazły się tam również wygodne i nowoczesne meble.
3. Kawa na świeżym powietrzu
Aby odprężyć się, usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz dotlenić mózg, warto wyjść z biura i spędzić przyjemną chwilę na świeżym powietrzu. Nic nie wpływa na samopoczucie tak znakomicie, jak słońce i odrobina świeżego powietrza. Rozważając przyjęcie propozycji zatrudnienia w konkretnym miejscu, warto sprawdzić, czy panują tam przyjazne warunki. Obecność niewielkiej strefy relaksu na tarasie lub na dziedzińcu wyraźnie poprawia komfort pracy.
4. Pyszne jedzenie
Głód zaburza koncentrację i sprawia, że stajemy się rozdrażnieni. Aby uniknąć takich stanów i sprowokować organizm do wydzielania większych dawek hormonów szczęścia, warto po prostu zjeść coś pysznego. Aneks kuchenny w biurze lub stołówka – to właśnie tam możemy się wybrać, chcąc odzyskać siłę do pracy. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza energii i sprawia, że znakomicie wyglądamy i tak samo się prezentujemy.
5. Lektura
Ilu pracowników, tyle pomysłów na relaks w biurze. Zapalonym czytelnikom nic nie robi tak dobrze, jak ciekawa książka, która pozwala zapomnieć o obowiązkach i stanowi bramę do alternatywnej rzeczywistości. Posiadając wygodny fotel biurowy, możemy zatopić się w lekturze i w ten sposób wypoczywać. Radość wynikająca ze śledzenia pasjonujących wątków – sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych czy fantastycznych – sprawia, że zapominamy o zmęczeniu i natłoku zadań, które jeszcze będziemy musieli wykonać.
6. Rozmowy ze współpracownikami
Nie każdy jest w stanie wypoczywać w samotności. Osoby, które posiadają duże potrzeby towarzyskie, najlepiej czują się, tocząc lekkie rozmowy i żartując w gronie najbliższych kolegów z pracy. Warto w czasie przerw rozmawiać na tematy, które nie są związane z branżą, w jakiej pracujemy. Integracja ze współpracownikami to nie tylko doskonały sposób na relaks, ale również jedna ze skuteczniejszych metod na utrzymywanie przyjaznej atmosfery w pracy.
Wybór czynności, które sprzyjają odprężeniu, to subiektywna kwestia. Ilu ludzi, tyle sposobów spędzania wolnego czasu i regenerowania sił nadwerężonych przez codzienne obowiązki i wyzwania. Idealna przestrzeń do pracy to taka, która sprzyja koncentracji, a zarazem umożliwia przyjemne spędzanie wolnego czasu – przy uwzględnieniu różnic, jakie występują pomiędzy poszczególnymi pracownikami.