
Jak pracować w pomieszczeniu typu open space, w którym toczy się biurowe życie, dzwonią telefony, a klienci przybywają na spotkania biznesowe? W takiej przestrzeni niełatwo jest się skupić, a co dopiero zachować prywatność. Sprawdzonym sposobem na poprawę komfortu pracy jest zamontowanie ścianek działowych: wydzielają stanowiska, ale jeśli są dobrze zaprojektowane i funkcjonalne, mogą stać się elementem dekoracyjnym. Jak wybrać ściankę działową, by pracownik mógł wykonywać w spokoju swoje obowiązki, ale i mieć bieżący kontakt z pozostałymi osobami w pokoju? Z jakiego materiału powinna być zrobiona? Dziś podpowiadamy, jak zadbać o wygodę pracowników!
Ścianka działowa – niezbędna w każdym biurze!
Rozmowy telefoniczne, przychodzące e-maile i faksy, pogaduszki między pracownikami, propozycje zapalenia papierosa czy wyjścia na lunch – to codzienne elementy biurowego życia, ale z drugiej strony bardzo łatwo rozpraszają. Skupienie się w takich warunkach może zajmować wiele czasu, przez co spadają efektywność i jakość pracy. Dobrym sposobem na zapewnienie i komfortu, i funkcjonalności są ścianki działowe – korzystają z nich zarówno duże, jak i mniejsze firmy, i mają liczne zalety.
Dlaczego warto zamontować w biurze ścianki działowe? W znacznym stopniu poprawiają akustykę pomieszczenia i tłumią odgłosy pracy biurowej: stukania w klawisze komputera, wykonywanie telefonów, drukowanie dokumentów firmowych, etc. Nawet w dużych, przestronnych pomieszczeniach dźwięk może się źle rozchodzić, a najmniejszy stukot utrudniać skupienie się na wykonywaniu swoich obowiązków. Estetyczne i funkcjonalne ścianki działowe zapobiegają takim sytuacjom: pochłaniają dźwięki, odgradzają stanowiska, gwarantują prywatność i sprzyjają koncentracji w miejscu pracy. Dopełnią zabudowę biura, a jednocześnie będą pozytywnie wpływały na jakość pracy.
Jakie ścianki działowe wybrać?
Podczas wyboru ścianki działowej należy brać pod uwagę wiele czynników – znaczny wpływ na komfort pracy ma np. rozchodzenie się dźwięków. Wielkość pomieszczenia, jego kształt oraz umeblowanie: nawet te pozornie małe kwestie decydują o wygodzie wykonywania obowiązków. Jak wybrać więc ścianki działowe, by były funkcjonalne? Po pierwsze, ścianki powinny być wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów – nie powinny niszczyć się pod wpływem środków czyszczących. Mogą być dzielone zarówno poziomo, jak i pionowo; dobrym pomysłem jest zastosowanie szklanych elementów, które zapewnią poczucie przestrzeni. Z jednej strony mają dzielić przestrzeń biurową, ale jednocześnie umożliwiać bieżący kontakt pracowników między sobą. Ergonomiczne ścianki działowe powinny także pozwalać na szybką zmianę i dowolne ich ustawienie. Prosty montaż i demontaż jest niezwykle istotny np. w przypadku, gdy w biurze pojawi się nowa osoba.
Wybieramy ścianki działowe!
Niektóre biura mają z góry narzucony system, który wręcz wymaga zastosowania ścianek działowych – nie może się bez nich obyć np. praca w call center. To miejsce, w którym dziennie wykonuje się całe mnóstwo telefonów, więc trudno o skupienie i zachowanie prywatności. Pracownicy zazwyczaj siedzą przy jednym, długim biurku ze stanowiskami komputerowymi, ale dzięki zamontowaniu ścianek działowych można stworzyć wygodne i praktyczne stanowisko. Ergonomiczne, przemyślane rozwiązanie dla takich stanowisk zapewnią modele specjalnie dla call center.
Ścianki do biur typu open space również wymagają ścianek działowych. Gdy wszyscy pracownicy siedzą w jednym pomieszczeniu, odbierają telefony, parzą kawę lub ustalają konkretny poszczególnych projektów, trudno jest się skupić. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni biurowej: pracownik zachowuje komfort wykonywania swoich obowiązków, ale jednocześnie może w każdej chwili skontaktować się z pozostałymi osobami w biurze. Dobrym wyborem do biura open space’owego będzie model Grafit – w zależności od wielkości i potrzeb firmy, moduły mogą być dowolnie modyfikowane.

Scianki dzialowe Grafit