Ścianki działowe – na co zwracać uwagę?

Praca w biurach, w których wiele stanowisk pracy mieści się w jednym, dużym pomieszczeniu, jest mniej efektywna niż wykonywanie tych samych obowiązków w mniejszych wnętrzach. Zapewnienie izolacji dźwiękowej wydaje się być nieodzowne. Właściwa organizacja przestrzeni biurowej ma kluczowe znaczenie ze względu na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także z uwagi na komfort pracowników. Zastosowanie ergonomicznych rozwiązań liczy się w szczególności we wnętrzach typu open space. Chcąc zapewnić osobom zatrudnionym w biurze przestrzeń do pracy odizolowaną od rozpraszających bodźców, warto wykorzystać ścianki działowe. Podobne elementy wyposażenia wnętrz są ergonomiczne i funkcjonalne.

Jakie czynniki warto uwzględniać, wybierając ścianki i panele akustyczne?

1. Przeznaczenie

Podejmując decyzje w kwestii wyboru mebli biurowych, warto brać pod uwagę przede wszystkim ich przeznaczenie. Ścianki działowe służą do wyznaczania granic poszczególnych stanowisk pracy – to ich podstawowe zadanie. Dodatkowym atutem, o jakim możemy mówić w tym przypadku, jest izolowanie dźwięków. Dzięki panelom pracownik wykonujący swoje obowiązki w biurze, w którym jednocześnie znajdują się dziesiątki osób, może się skoncentrować. To z kolei sprawia, że jest w stanie efektywnie realizować swoje zadania. Ścianki działowe mogą mieć bardzo konkretne przeznaczenie. Model QADRA PHONEBOX został stworzony po to, aby w biurach, w których panuje hałas, można było odbywać rozmowy telefoniczne. Oczywiście budka może służyć również wyciszeniu.

QUADRA-PHONEBOX Bejot

QUADRA-PHONEBOX Bejot

Izolowane akustycznie siedziska modułowe CAVE Bejot sprzyjają odbywaniu spotkań w węższym gronie. Mimo hałasu panującego na zewnątrz, w przytulnej „jaskini” można zebrać myśli.

Systemy akustyczne Bejot

Systemy akustyczne Bejot

2. Właściwości techniczne

Wybierając ścianki działowe, warto poświęcić uwagę również ich właściwościom, które decydują m.in., w jakim stopniu powierzchnia ścianki lub panelu redukuje dźwięk. Panele sufitowe Selva pochłaniają fale akustyczne, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się. Zastosowanie określonych materiałów pozostaje w związku z wynikami badań prowadzonych m.in. w Katedrze Meblarstwa w poznańskim UP, a także na Wydziale Mechaniki i Wibroakustyki krakowskiej AGH.

Panele sufitowe Selva

Panele sufitowe Selva

O doskonałych właściwościach w zakresie pochłania dźwięku można mówić również w przypadku paneli naściennych Selva, a także ekranów akustycznych wolnostojących.

Panele naścienne Selva

Panele naścienne Selva

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

3. Funkcjonalność w zakresie aranżowania przestrzeni

Dzięki meblom wyposażonym w ścianki działowe można optymalnie wykorzystać metraż, jakim się dysponuje. Obecność ekranów akustycznych zapewnia pracownikom nie tylko możliwość odgrodzenia się od współpracownika zajmującego sąsiednie stanowisko. Ich działanie polega przede wszystkim na „wyciszeniu” dzwonków, dźwięków rozmów telefonicznych itd. W ścianki działowe zawsze wyposaża się stanowiska call center.

Stanowiska pracownicze Call Center

Stanowiska pracownicze Call Center

Ze względu na zadziwiającą funkcjonalność wyróżniają się także ścianki SD, które nie tylko wytłumiają dźwięki, ale mogą pełnić funkcje tablic. We względnie miękką powierzchnię można wbijać szpilki przytrzymujące karteczki z ważnymi informacjami.

Ścianki działowe SD

Ścianki działowe SD

4. Właściwości estetyczne

Mądrze zaprojektowane ścianki działowe są nie tylko funkcjonalne. Jedną z ich ważniejszych zalet stanowi wygląd. Właściwości estetyczne poszczególnych mebli biurowych wyraźnie wpływają na to, jak prezentuje się pomieszczenie. Ciekawym przejawem pomysłowości projektantów jest na przykład konstrukcja TREEHOUSE Bejot. Można wykorzystywać ją do różnych celów – służy pracy i relaksowi.

TREEHOUSE Bejot

TREEHOUSE Bejot

Podobną funkcjonalnością cechuje się również BEACHHOUSE Bejot. Mobilne sofy akustyczne dodatkowo doskonale się prezentują, skutecznie upiększając wnętrza nowoczesnych biur, które zachwycają ze względu na nietuzinkowy design i niekonwencjonalne rozwiązania.

BEACHHOUSE Bejot

BEACHHOUSE Bejot

Trudno wyobrazić sobie przestrzenie typu open space pozbawione ścianek działowych. Rozwiązania tego rodzaju funkcjonują w nowoczesnych biurach, jednak sprawdzają się głównie tam, gdzie praca nie wymaga wykonywania telefonów i prowadzenia rozmów ze współpracownikami. W dużych biurach o nieco innej specyfice panele akustyczne i ścianki działowe odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki takim elementom wyposażenia wyraźnie wzrasta komfort, a co za tym idzie – wydajność pracowników biurowych. Wprowadzanie zmian na lepsze jest zdecydowanie pożądane. Dzięki udanym modernizacjom praca może stawać się przyjemniejsza. Umieszczenie ścianki działowej najczęściej jest bardzo proste i właściwie nie wymaga wysiłku, a pozwala na uzyskanie znakomitych efektów.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.