Ścianki działowe, jak wybrać?

TREEHOUSE TH BEJOT

Aranżacja przestrzeni biurowej wywiera duży wpływ na pracę. Brak „własnego kąta” sprawia, że skoncentrowanie uwagi na zadaniach dla niektórych staje się wręcz niewykonalne, a z pewnością mocno utrudnione. Jeśli nie jest możliwe, aby każdy pracownik posiadał na własny użytek odrębne pomieszczenie, pomocne okazują się ścianki działowe, choć w innym kontekście warto pomyśleć również o ekranach akustycznych. Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając wspomniane elementy wyposażenia przestrzeni biurowej? Przed uzyskaniem odpowiedzi na powyższe pytanie, warto zadać sobie jeszcze kilka innych. Dzięki przejściu tego procesu możliwe stanie się dostosowanie sposobu aranżacji biura do własnych wymagań.

Ścianki działowe – co dają?

Ścianki działowe dają przede wszystkim możliwość odcięcia się od bodźców, przynajmniej wzrokowych. Dzięki ich obecności znacznie łatwiej jest skoncentrować uwagę niż wówczas, gdy na dużej przestrzeni znajduje się wiele niewydzielonych odpowiednio stanowisk pracy. Wspomniane elementy wpływają również na akustykę w biurze. Wytłumiają stanowiska pracy, dzięki czemu podwyższają komfort i zwiększają efektywność. Obecność ścianek działowych wpływa na ergonomię pracy, ponieważ w pewnym stopniu dostosowuje przestrzeń biurową do możliwości psychofizycznych ludzi, którzy pracują w jej ramach. Co więcej, ścianki, które odpowiednio współgrają z pozostałymi elementami wystroju, jak choćby meble, doskonale się prezentują i tym samym ubogacają aranżację.

Budki telefoniczne - QUADRA PHONEBOX

Budki telefoniczne – QUADRA PHONEBOX

Bejot Scianka Roll Wall

Bejot Scianka Roll Wall

 Ścianki działowe, jaka grubość

Sekret skuteczności i funkcjonalności ścianek działowych tkwi nie tylko w grubości, ale i w jakości oraz odpowiednim doborze materiałów zastosowanych podczas produkcji. Stelaże ścianek są w wielu przypadkach aluminiowe, natomiast wypełnienie to na przykład szkło bezpieczne, płyta wiórowa z laminatem oraz korek albo płyta tapicerska. Poszczególne warstwy połączone ze sobą mogą osiągać grubość kilkudziesięciu milimetrów. Budowa ścianek działowych powinna zapewniać nie tylko izolację dźwiękową, ale również stabilność tych elementów. Część modeli posiada wykończenie umożliwiające wbijanie szpilek, w związku z czym mogą pełnić funkcję tablicy korkowej.

Ścianki działowe SD

Ścianki działowe SD

Stanowiska CALL CENTER

Stanowiska CALL CENTER

  Panele akustyczne, zalety

Ścianka działowa – jak wykorzystać? Najważniejsze zadanie i jednocześnie zaleta ścianek akustycznych to tłumienie dźwięków. Ma to szczególne znaczenie w przestronnych pomieszczeniach, w których może pojawiać się pogłos, niepożądany ze względu na wiele niedogodności. System akustyczny, na który składają się: ekrany wolnostojące, panele naścienne i podwieszane panele sufitowe, czyni przestrzeń biurową typu „open space” bardziej funkcjonalną, a nawet przyjazną. Dzwoniące telefony, odgłosy rozmów, szurające krzesła, pracujące drukarki, a nawet szeleszczące kartki – wszystko to może doskwierać w biurze, w którym pracuje co najmniej kilka osób. Obecność poszczególnych elementów systemu akustycznego może zniwelować lub w dużym stopniu złagodzić poczucie dyskomfortu.

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

 Jakie ścianki działowe do biura?

Kryteria, którymi kierujemy się wybierając ścianki działowe do biura, mogą być bardzo różnorodne. Dla jednych liczy się przede wszystkim izolacja akustyczna, która likwiduje niedogodności związane z obecnością wielu pracowników w jednym biurze. Inni przykładają dużą wagę do kolorystyki, jaką wnoszą do biura wspomniane elementy wystroju. Kolejny aspekt to funkcjonalność danej ścianki, przejawiająca się na przykład w możliwości przymocowania jej do biurka. Można by wyliczać jeszcze długo, jednak warto mieć na uwadze, że podstawowa zaleta ścianek działowych do możliwość dostosowania akustyki pomieszczenia do pewnych standardów, a tym samym zapewnienie pracownikom komfortu. Z drugiej strony, w tego rodzaju elementach wyposażenia biura powinniśmy znaleźć to, co najważniejsze dla nas, nie zaś dla producenta.

Ścianki działowe BIALE

Ścianki działowe BIALE

Jak widać, meble biurowe to znacznie więcej niż biurko, regał na segregatory i kilka szafek. Aby przestrzeń, w jakiej wykonuje się pracę, rzeczywiście okazała się komfortowa i funkcjonalna, należy zatroszczyć się również o akustykę, czyli na przykład wyeliminować nieprzyjemny pogłos, a także wytłumić potencjalnie uciążliwe dźwięki i tym samym uczynić wnętrze bardziej przytulnym. Tego rodzaju zabiegi nie wymagają wiele zachodu, a przynoszą znakomite efekty – wystarczy ustawić jeden panel akustyczny w odpowiednim miejscu, by się o tym przekonać.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.