Rozjaśnij umysł, czyli kilka słów o oświetleniu biura

19 kwietnia, 2012

Przy aranżacji biura bardzo ważne jest jego oświetlenie. Dobrze dobrane w znaczący sposób wpływa na wydajność pracy. W przeciwnym wypadku może pogarszać widzenie i ujemnie oddziaływać na poziom koncentracji pracowników i szefa. Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia w biurze?
Najlepsze światło to oczywiście światło dzienne. Dobrze działa na wzrok i nie generuje dodatkowych kosztów. Warto zmaksymalizować wykorzystanie naturalnego oświetlenia – duże okna czy rozmieszczenie biurek pod ścianą zewnętrzną są jak najbardziej wskazane. Sama natura nie wystarcza, szczególnie w krótkie zimowe dni czy w pomieszczeniach od strony północnej, dlatego należy wybrać dodatkowe źródła światła. Jednak trzeba pamiętać, że sztuczne oświetlenie należy jak najbardziej upodobnić do światła naturalnego. W tym wypadku idealnie sprawdzą się odcienie niebieskie, które są najbardziej zbliżone do porannego światła.

Istotnym aspektem jest też rozmieszczenie źródeł świateł – niedopuszczalne jest, aby światło paliło się np. przy jednym biurko, kiedy resztę pomieszczania pochłania ciemność. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia głównego (najlepiej sufitowego) i miejscowego, w postaci choćby lampek biurkowych. Rozmieszczenie światła sztucznego w kilku miejscach, gwarantuje nie tylko jego mniejsze zużycie energii, ale też większy komfort pracy.

biurka przy oknie

Z tego powodu ważne jest oświetlenie biurka. To przy nim statystyczny pracownik czy szef spędza najwięcej czasu, toteż jego oświetlenie jest nad wyraz istotne. Niezaprzeczalnie, na każdym biurku powinna stać lampka, najlepiej z długim ramieniem. U osób leworęcznych – po prawej stronie, u praworęcznych odwrotnie. Światło w żadnym wypadku nie może odbijać się od komputera; powinno od ścian – dlatego warto pokryć je jasnymi barwami, co wygeneruje wysoki współczynnik odbicia i sprawi, że pomieszczenie będzie jaśniejsze.

oswietenie na biurkach

Duże znaczenie ma oczywiście energooszczędność. Wybierając świetlówki czy halogeny warto zwrócić uwagę na ilość energii jaką zużywają. Im mniej, tym bardziej dbamy o środowisko i koszty eksploatacji biura.
Oświetlenie to również unikalny sposób na dekorację i tym samym wizualny odbiór wnętrz. Praktyczne i eleganckie rozmieszczenie świateł w biurze uczyni je bardziej przyjaznym i atrakcyjnym. W wielu firmach stosuje się oświetlenie wnęk. Można zastanowić się też nad oświetleniem obrazów i rzeźb stojących. Atrakcyjną propozycją jest ponadto oryginalne oświetlenie roślin, co nada biurze spektakularnego charakteru.

naturalne swiatlo w biurze

Pamiętajmy o regulacjach prawnych. Polskie normy zalecają wskaźnik oddawanie barw wyższy niż 80. Temperatura barowa emitowanego światło powinna być też zbliżona do pobudzającego nas do pracy światły dziennego (ok.6000K). Ważną normą regulującą wymagania co do oświetlenia w biurowym miejscu pracy jest dokument PN-84/E-02033.
Jakość oświetlenia, niegdyś zaniedbywana, dziś jest jednym z kluczowych elementów aranżacji pomieszczeń biurowych. Nic dziwnego: w dobie komputeryzacji i czytania stert dokumentów dobór światła jest bardzo ważny. Właściwy dobór oświetlenia gwarantuje komfort pracowników. Poprawia także wygląd każdego pomieszczenia.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.