Przyjazne miejsca pracy dla mam

Decyzja o urodzeniu dziecka to poważny krok w życiu każdej kobiety. W czasie ciąży wiele młodych matek było aktywnych zawodowo. Po porodzie natomiast część z nich zmienia swoje życie, porzuca karierę poświęcając się całkowicie opiece nad dzieckiem. Jednak w dzisiejszych czasach, głównie ze względów finansowych wiele kobiet po urlopie macierzyńskim decyduje się na powrót do pracy, a firmy coraz bardziej dbają o takich pracowników.

Jeszcze parę lat temu pracodawcy niechętnie zatrudniali w swoich firmach młode matki. Uważali, że taki pracownik jest mniej dyspozycyjny i efektywny. Aktualnie pogląd ten uległ zmianie. Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają zalety w zatrudnianiu młodych kobiet wychowujących dzieci i traktuje je jako inwestycję. Macierzyństwo uczy je szybkiego reagowania i rozwiązywania problemów, świetnej organizacji czasu oraz większej uwagi podczas wykonywania zadań.

Mama w miejscu pracy

Mama w miejscu pracy

Przedsiębiorstwa wychodząc naprzeciw młodym mamom oferują wygodne dla nich formy wykonywania obowiązków. Jedną z nich jest elastyczny czas pracy lub praca zdalna w domu. Dzięki temu kobieta może ułożyć plan dnia w taki sposób, aby opiekować się dzieckiem i jednocześnie pracować na przykład wieczorami lub w trakcie drzemki swojego malucha. Daje to także możliwość na stopniowe wdrożenie się w rytm pracy po urlopie macierzyńskim.

Kolejnym udogodnieniem dla młodych matek jest stworzenie żłobków i przedszkoli niedaleko miejsca pracy oraz dofinansowanie w nich pobytu dziecka. Na takie rozwiązanie mogą jednak zdecydować się jedynie większe firmy. Wiele z nich oferuje także specjalne pokoje do karmienia i przewijania, zapewniając intymność i prywatność. Tworząc taki pokój warto zapoznać się z informacjami, co powinno się w nim znaleźć. Ważne, aby mama i dziecko czuli się swobodnie i bezpiecznie, a wszystkie meble i akcesoria były stworzone z najwyższej jakości materiałów.

pokoj dla dziecka w pracy

Ważnym elementem takiego pokoju jest blat ustawiony na wysokości 90-95 cm. Powinien on być wykonany z powierzchni trwałej i niechłodzącej. Obok takiego blatu najlepiej ustawić na tej samej wysokości przewijak oraz umywalkę. W pobliżu warto postawić duży kosz na zużyte pieluchy. Małe dzieci odczuwają bardziej niż dorośli, gdy w pomieszczeniu jest gorąco i duszno, dlatego taki pokój musi posiadać odpowiednią wentylację. Dodatkowo, aby ułatwić mamie opiekę nad maluchem, pracodawca powinien umieścić w pomieszczeniu wygodną sofę, toaletę dla matek, dobre oświetlenie i mikrofalówkę do podgrzania np. mleka. Należy również pamiętać o wystroju pokoju, skorzystać z kolorowych farb i postaci z bajek dla najmłodszych. Podstawą jest czystość takiego pomieszczenia, dlatego wszystkie meble znajdujące się w pokoju powinny być łatwe do czyszczenia i odporne na ścieranie.

Pracodawcy mogą także stworzyć program wsparcia finansowego dla młodych mam i dzieci, takie jak ubezpieczenia rodzinne, dodatkowe płatne dni wolne czy dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci.

Nieprawdą jest, że zatrudnienie młodych matek to tylko problemy dla firmy. Tacy pracownicy są niezwykle cenni, gdyż wykazują dużą motywację do pracy i są bardzo odpowiedzialni. Stworzenie odpowiednich warunków dla pracujących matek spowoduje, że wzrośnie również lojalność wobec pracodawcy, zatem korzyści są obustronne.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.