Przerwa w pracy biurowej – jak dobrze ją spędzić?

Przerwa od pracyPrzerwa jest tym momentem dnia pracy, który powinien być przeznaczony na regenerację sił na poziomie intelektualnym, a także fizycznym. Niestety często poprzez nadmiar obowiązków, czas ten nie jest wykorzystywany w prawidłowy sposób, w więc jako chwila odpoczynku. Podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy, pracownikowi przysługuje 15 minut przerwy. W jaki sposób wykorzystać przysługującą przerwę w pracy? Poniżej przedstawiamy sposoby na efektywne wykorzystanie tego czasu.

Nie siedź przy komputerze

Pierwszym i najważniejszym sposobem na chwilę regeneracji organizmu jest odejście od stanowiska pracy. Oddalenie się od niego będzie chwilą wytchnienia od siedzenia za biurkiem, a przede wszystkim od bezustannego wpatrywania się w monitor. Przerwa powinna być pretekstem do ruszenia się zza biurka, aby rozprostować kości oraz aby oczy mogły odpocząć. Również kilka dyskretnych ćwiczeń rozciągających z pewnością poprawią samopoczucie oraz zmniejszą ból karku i pleców.

Nie nadrabiaj zaległości

przerwa przy kawie

Wykorzystywanie przerwy na uzupełnianie zaległości, załatwianie spraw prywatnych przez Internet czy sprawdzanie różnego rodzaju portali internetowych nie jest najlepszym pomysłem. Bez wątpienia tak spędzony czas jest tylko marnowaniem przerwy, która powinna być chwilą spokoju.

Zjedz porządny posiłek

Piętnastominutowa przerwa w pracy jest najlepszą okazją do zjedzenia ciepłego posiłku. Dobrym rozwiązaniem będzie zjedzenie go poza siedzibą firmy. Jeśli jednak w firmie znajduje się stołówka pracownicza lub pomieszczenie, w którym nie słychać hałasu sprzętów elektronicznych i uderzeń w klawiaturę, spożycie dania w takich miejscach jest jak najbardziej wskazane. Ważne jest, by podczas przerwy obiadowej nie jadać przed komputerem oraz aby jedzeniu, zarówno w towarzystwie, jak i w samotności nie towarzyszyły myśli i rozmowy o pracy.

Wyjdź na krótki spacer

Innym sposobem na efektywne spędzenie czasu jest krótki spacer. Powiew świeżego powietrza wpłynie orzeźwiająco na organizm, dzięki czemu kolejne godziny za biurkiem staną się przyjemniejsze i bardziej owocne. Spacer po parku, odpoczynek na ławce z ulubioną muzyką w tle doda zapasu energii.

Przerwa w parku

Przerwa w parku

Uwolnij myśli od obowiązków

Każdemu pracownikowi przyda się odpoczynek od gonitwy myśli, który pozwoli naładować baterie na kolejne godziny pracy. Nawet bardzo krótka przerwa potrafi pozytywnie wpłynąć na stan fizyczny i psychiczny organizmu. W tym czasie umysł ma odpocząć, przestać analizować i przerwać działania na najwyższych obrotach, dlatego też powinno się wtedy unikać mówienia o sprawach służbowych.

Przerwa ma być chwilą wytchnienia oraz regeneracji dla organizmu. Jej spędzanie zależy od indywidualnych potrzeb pracownika, dlatego też każdy wybiera inny sposób odpoczynku. Ważne jest, aby w tym czasie zrelaksował się na tyle, by działać produktywnie przez resztę dnia. Warto na chwilę zmienić otoczenie, spędzić czas z kimś spoza firmy, by móc całkowicie oderwać myśli od służbowych obowiązków.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.