Prywatność w miejscu pracy

12 lutego, 2015

prywatnosc w biurze

Prywatność w miejscu pracy jest elementem, który w dużej mierze wpływa na skupienie i wydajność pracownika biurowego. Nie zawsze jednak istnieje możliwość posiadania odrębnego biura, w którym pracownik mógłby przebywać sam. Ponadto umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu daje możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacji i wyposażenia. Czy możliwe jest zachowanie prywatności w takiej sytuacji?

Moda na pomieszczenia typu open space przybyła do Polski z zachodu i jest coraz częściej wykorzystywana przy aranżacji stanowisk pracy w biurze. Cieszy się popularnością ze względu na możliwości, jakie daje przebywanie w jednym miejscu większej grupy pracowników. Zapewnia łatwiejszą komunikację, umożliwia tworzenie odpowiednich więzi między współpracownikami, co z kolei przekłada się na wizerunek i tożsamość firmy. Wpływa również na sprawny przepływ informacji i dokumentów. Open space posiada jednak zarówno zalety, jak i wady. Aby w jak największym stopniu zminimalizować negatywne strony takiego rozwiązania, należy skupić się na odpowiedniej aranżacji przestrzeni, która zagwarantuje każdemu pracownikowi zachowanie wystarczającej prywatności.

scianki dzialowe Grafit

Najlepszym rozwiązaniem okazują się być ścianki działowe. Możliwości wielokrotnego modyfikowania modułów pozwala zoptymalizować wykorzystanie niemal każdej przestrzeni biurowej. Duża ilość dostępnych na rynku paneli działowych, w połączeniu z biurkami o zróżnicowanych kształtach, daje swobodę tworzenia osłoniętych stanowisk, zapewniających komfort pracy – w efekcie do pewnego stopnia minimalizujących hałas panujący w biurze. Odseparowanie się od sąsiadujących biurek ściankami uniemożliwi również osobom postronnym zaglądanie w ekran monitora.

Rozwiązanie to daje także możliwość zagospodarowania przestrzeni każdego boksu z osobna, według własnego uznania. W aranżacji open space dużą rolę odgrywa ergonomia stanowiska. Każdy pracownik powinien mieć zachowaną swobodę ruchu, uniemożliwiającą wkroczenie w przestrzeń intymną współpracownika. Wiąże się to z zastosowaniem odpowiedniej koncepcji rozmieszczenia biurek.

Open space

Open space

Przestrzeń otwarta nie jest w stanie zagwarantować pracownikowi intymności takiej, jaką miałby w odrębnym biurze. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków oraz zachowaniu konkretnych zasad aranżacji open space, możliwe jest zapewnienie pewnego stopnia prywatności, gwarantującego koncentrację oraz swobodę pracy.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie tylko umeblowanie biura wpływa na atmosferę w nim panującą. Dla komfortu swojego i swoich kolegów, powinno się dostosować do zasad ułatwiających pracę, takich jak na przykład wyciszenie telefonu czy rozmawianie wyłącznie na tematy dotyczące pracy. Pozwoli to ograniczyć zbędny chaos w biurze i wyeliminować czynniki, które mogłyby rozproszyć pozostałych pracowników.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.